Kukuruz 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Moj kukuruz danas promolio nos, sejan pre 13 dana.
 
Inace setva me je kostala 27500/h bez prskanja.Koliko je vas kostalo?
350 kg 15:15:15 ili oko 200 kg MAP ~ 110 eura
Urea ili UAN oko 250 -300 kg prosecno ~ 100 eura
Seme, oko 3 vrece prosecna cena po vreci oko 3600 ~ 110 eura
Samo materijal, bez rada. Od rada bacanje djubriva, oranje, bacanje djubriva, setvospremanje, setvospremanje, sejanje, valjanje. Dakle, preko 530 eura/ha
Mozemo ocekivati prskanje, verovatno prihrana, sto mozda budu troskovi i do 120 eura. Imamo i na kraju kombajniranje i pervoz, sto mozda na kraju izadje i 800 euro/ha.
 
Sika ovo je tema Kukuruz 2011 pa se toga pridržavajte.

Mislim da je ovo jedina tema u kojij moze da se postavi ovakvo pitanje,a i ako ovo nije u vezi kukuruza 2011 ja nzm sta je.Ako je potrebno otvoricu novu temu o ovome?

@marko22
Dobro ja sam rekao do sada,znaci dok seme nije uslo u zemlju.Ali i ti si ga prilicno uvelicao,da je tako racunice nigde ne bi bilo.
Npr ja sam seme placao oko 2500 din ns (6010 i 6030) i na hektan mi je islo 2 dzaceta.Imam berac i svoj prevoz,sve.
Ako sve treba da se plati onda tu racunice nigde nema. pozz
 
250kg 15-ke-10000din
400kg san -12000din
2 semenske AS-a-5000din
Herbicidi-oko 2000din
Gorivo oko 10000din sto ispadne oko37000din.
Naravno moje masine
 
To je vec normalno,samo sto ja nisam racunao prihranu sa ureom kasnije i prskanje ali to izadje na nekih 40000/h i na kraju + nafta za branje i prvoz.
 
Pade kisa u pravo vreme samo da ova hladnoca ne potraje dugo. Prognoza je dosta dobra mada stanje na terenu i nije a vidim da @Kosjerac spominje i neki sneg kod njega. Valjda se nece spustati u nize krajeve.
 
Ma nista se ne brinite za kukuruz nema zime,i ako je za nas ima.Ja sam jedne godine sejao 6 aprila a 9 je pao sneg jedan dan bilo belo i 3-4 hladno i nije mu bilo nista.Jedino nikao tek za 16 dana.
 
nije lose i za ono sto nije posejano, imace vlage u setvenom sloju, lepo ce da se uradi - omeknuce zemlja, nece trebati duboko da se seje i brzo ce da nikne samo da se ove kise ne oduze
 
@sika, i @bewisha,

Ono sto sam ja uvelicao vi izgleda izbacujete. Imati li vi te masine za dzabe i imate li uopste neku amortizaciju? Jel vi radite na tim masinama, ili vam rade same? Jel imate vasu zemlju koja ne kosta nista? Ljudi uzmite sebe malo za ozbiljnije. Ona racunica koju sam ja gore napravio je dosta tacna , jedino sto gore nisam napisao a treba dodati je zakup zemlje od nekih 120 eura/ha. Dakle svaka cena kukuruza od ispod 10 centi/kg, je naravno ne isplativa. Svaka cena psenica ispod 15 centi/kg, je takodje ne isplativa. Kad ove cene dodju ili odu cak ispod, jedini profit koji se ostvaruje je na racun amortizacije masina i ljudskog rada. Kad taj traktor ode, ili mu treba generalna, da nece mozda bizMismen Kole da vam ga popravi? Odakle onda lova za novi ili za popravku tog, ako nisi ustedeo. Odakle ti pare za odecu i obucu, ako tvoje vreme i rad ne vredi nicemu? Odgovorno stojim iza one gore navedene cene. Zbog sumanute politike cena, nasa poljorprivreda godinama stagnira, po nekima cak i nazaduje. Pri tome, ne primecujem da nesto trgovcima i posrednicima fali. Njima nikad bolje. Evo cisto ova godina kap primer, secerne repe nikad manje zasejano, psenica takodje na minimumu. Uzmimo secernu repu, bizMismen se hvali kako sa hektara secerne repe bude prihod oko 4500 eura. Extra. Ajd sad nek se jave ovi sa foruma koji su je sejali, da li su imali prihod od 1500 eura/ha. Jesu, malo morgen. A Kole? Pa njemu superiska. Al zato ove godine, 20% manje zasejano. Sto automatski znaci manji devizni priliv za drzavu. Pri tome, EU htela jos i da nam poveca kvotu za secer. I mi sada nema sanse da je ispunimo, sto i oni znaju, i vide kakva smo drzava. I sta smo dobili iz Koletovog klanja poljoprivrednika? Pa dobili smo coveka koji je Outlow, i koga boli uvo za sve, i kome se moze da kolje vola za kilo mesa. On je svoju kesu napunio, a nas ko sisa. Sad naravno moze neko da se pojavi i da kaze kako setva repe sigurno ne kosta 1500 eura/ha, i da tu sigurno ima profita. Slobodno nek ide da to nauci ove sto je ove godine nece sejati.

Ove godine smo se najvise bacili na kukuruz. Mogu samo misliti sta ce biti sa cenom ako bude dobra godina. Kad cena bude dosla ponovo na 8 dinara kao pre nekog vremena, i onda dobijes tu lovu, i skapiras da nemas za sledecu setvu. Onda se pitaj kako nemas zaradu kad te hektar ne kosta tih 800 eura. No dobro, onda imas izbor, odes lepo kod njih i uzmes seme i vestak, i skapiras da te kosta na pocek nekih 50 % skuplje, nego kad bi imao cash. Pa imas cash, al tvoj cash nije kod tebe.

No, da ne bude da sve pricam napamet, sacekacemo jos malo, pa da se smejemo novoj igranki sa cenom psenice. Uvodne radnje su vec krenule, i to sa vise strana. Zanimljiva koncentracija snaga, mera, i koraka sa vise strana. Predlozio bih sa obzirom na situaciju, i da mi takdoje pripremimo uvodne radnje, u vidu blokiranja puteva, a i nekih drugih mera.
 
Meni se nikako ne svidja ona izjava aktuelnog ministra poljoprivrede i cega sve jos,od juce,sve mi mirise da ce nas ove godine odrati na kukuruzu.
 
Marko22 je u pravu.Ulog ove godine je veći nego ikad.Moja računica se približila 1000e/ha.Naravno sve treba računati (i amortizaciju,i rentu bilo da je zemlja vlastita ili pod zakupom i kamatu na ulog i kupovinu mehanizacije).Na kraju je najbitnije da urod bude solidan i zarade će biti.Ko da je bitno kolko je u Srbiji posojano.
 
Pa naravno da treba racunati. Pa sta je ta ekipa bizMismena bolja i bitnija od nas, kad njihov biznis mora da se otplati u roku od 5 godina, a mi ni zemlju ne mozemo da otplatimo za 10 godina, a gde cemo rad, masine, zivce. Moramo da pocnemo vise da cenimo sebe i svoje vreme, i da trazimo ono sto nam pripada. Dosta je vise bilo zamlacivanja sa raznim komunjarskim bizMismenima i njihovim semama sa ekipom na vlasti. Pri tome, ne treba traiziti nemoguce, samo da dobijemo cene kao sto su na svetskim berzama. Subvencije znamo da nasa drzava ne moze u tom obimu da ispuni. Ne trazimo ni nekakve posebne povlastice. Ono sto trazimo to je da nam se maknu razni prevaranti sa kicme. Sve ovo da bi se desilo mora da dodje do promene i primene zakona. Ne moze da se desava da se necistoca i vlaga racunaju po 5% vise. ne moze da se zakida na digestiji i na prljavstini. Ne moze skladistenje da se naplacuje 1% mesecno, i jos se taj neko ponasa kao bog i batina, pa cak ako mu se digne, on i zapali, i otvori firmu u susednom mestu. Itd, svi znamo mnogo toga, moracemo nesto i da preduzmemo. Jer, ako na ove cene po kojima sada ulazemo, ocutimo nekakvo zakidanje u smislu cene i ostalog, mnogi ce propasti ove godine. Sad se odlucuje ko ce dole, a ko gore. Potapanje je u pripremi, i to ne smemo nikako dozvoliti.
 
Ja stvarno ne znam kako o toliko para govorite,traktor i sve masine sam odrzavam odnosno deda koji je svojevremeno bio nacelnik na odrzavanju masina u Zastavi i vrsni mehanic i poznavalac pneumatike i hidraulike.Zemlju takodje imam svoju,nisam govorio o cenama zita kakve ce biti posle berbe i da li je proizvodnja isplativa ili ne,vec o onome koliko je mene kostala setva.
 
@sika,

Vidi prijatelju, ovo je tvoj post sa teme "Koliko naplacujete usluge obrade" pa citiram " Tanjiranje prvi prohod 6000,drugi 3000,setvospremiranje 3000 i vlacenje 3000 po hektaru". Kapiram da je oranje kod tebe negde oko 10 hiljada dinara, bacanje djubriva i prskanje nisi naveo pretostavljam da je negde oko 3000. Kombajniranje verovatno 10 hiljada, i prevoz neka sica od 3000. Mozes li mi sada objasniti tvoju politiku cena? Izgleda da tebe ne kosta isto amortizacija masina kad radis drugima, i kad radis sebi? Koliko kapiram kome ti obradjues 1ha to ce kostati nekih 450 i vise eura po ha. Izvoli.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh