Kruška


Sorta je kazu visoko kvalitetna za rakiju - odgovara joj krecnjacko zemljiste za razliku od mnogih drugih sorti to ti je jako bitna stavka
Pored nje kifer je sorta sa kojom isto neces imati problema u banatu, boskova, klapova, jerbasima - generalno sorte krusaka koje na plodu nemaju crvene boje sam primetio da nemaju problem hloroze
 
Jucerasnji posao, orezivali nas zasad u 4 godini, viljamovka, karmen i santa marija.
b3a8b253a13da998ead5b894a5b7b080.jpg
6ea82c24434c495977ec94d1b7447701.jpg


Послато са SM-A310F помоћу Тапатока
 
Kako da nateram donji sprat, tj prvi da krene?
f6e5a8c66edba4eb735fe1897ca4d201.jpg


Sent from my MI PLAY using Tapatalk

Da li da odsečem vrh i zasečem-prstenujem pupoljke koje hoću da aktiviram? Da li je dovoljno ili mogu još nešto da uradim?
e78cddba5e49bca71a3ac706b4e3dccf.jpg
 
Poslednja izmena:
Ako pitas bas za ovu sa fotografije ,nema potrebe da zasecas koru, kolko vidim ti tu imas pupoljke koji ce krenuti. Zasecanje se radi ako imas "spavajuce" pupoljke, mada kod kruske oni slabo krecu i posle zasecanja ,iz mog iskustva.
Vrh, ako imas dovoljno duzine za produznicu , 30-40cm , ti je prekrati na bocni pupoljak, moze i tu gde si obelezio, i prekrati te bocne grane na dva tri pupoljka do stabla, da kad krene vegetacija ,dok se ne aktiviraju ti slabo razvijeni pupoljci gore , krenu ovi nize. Ove dole ne diraj.
 
Ako pitas bas za ovu sa fotografije ,nema potrebe da zasecas koru, kolko vidim ti tu imas pupoljke koji ce krenuti. Zasecanje se radi ako imas "spavajuce" pupoljke, mada kod kruske oni slabo krecu i posle zasecanja ,iz mog iskustva.
Vrh, ako imas dovoljno duzine za produznicu , 30-40cm , ti je prekrati na bocni pupoljak, moze i tu gde si obelezio, i prekrati te bocne grane na dva tri pupoljka do stabla, da kad krene vegetacija ,dok se ne aktiviraju ti slabo razvijeni pupoljci gore , krenu ovi nize. Ove dole ne diraj.
Ja se plašim da kad krene vegetacija ona ne nastavi da gora sve gore pa da prvi sprat ne napravim na 90 cm umesto na 50.. a ti bočni donji mi liče na cvetne, da li će kad otkinem cvet nastaviti list da raste?

Sent from my MI PLAY using Tapatalk
 
Pozdrav svima.Nov sam u vocarstvu.Posadio sam krusku(3700sad.)nesto jesenas,nesto ovih dana, pretezno Viljamovka i 25%oprasivaci.Pola je na dunji ba 29(3,5×1.5)a pola na div.krusci(3.5×2)
Jel moze savet neki oko orezivanja i preporuka za uzgojni oblik.Hvala
 
Ovih par procvetalih su Boškova bočica, bili su beli baloni kad je pao sneg. Koliki minus može cvet da izdrži? I nije mi jasno, boškova bočica je uzeta kao oprašivač, a kako je oprašivač ako cveta ranije? Ostale kruške su viljamovke i nisu još procvetale.
a854fbdb57e5db7bf4a6155d470e8838.jpg


Sent from my MI PLAY using Tapatalk
 
Iz jednog dokumenta koji ne mogu da zakacim jer je preveliki, izdvojio sam par slika, sledece sorte su opisane: grand sampion, rozada, kaskade, konferans, fetelova, drustvenka, harrow sweet, pakhams, klerzo, boskova, kaludjerka, hardenponova, krasanka i zimska dekantkinja. Jesenje i zimske sorte su opisane, pored ovih meni su poznate jos kifer, krasanka, macja glava, tepka, loncara i sl.
Ima li neko ne racunajuci boskovu i kifer, kao i cestu na okucnicama kaludjerku ove sorte kasnijih krusaka, kako mu izgledaju po kvalitetu, zastiti, prodaji itd.
Ima tu jos sorti kao sampion stvorena u cacku, mozda stara vodenjaka itd.
a5e74b63695b8ea097b779c043fb6378.jpg
844d931600a65dbbea5bce2c97ed9874.jpg
f1699133dc47ff7ab81ba8ce273dc207.jpg


Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Ja imam jednu karmen ako je karmen i ove je godine dobila dosta plodova. Branio sam od rutave bube ali je bilo manji napad. Prošle je godine imala manje cvetova a napala je rutava buba i obrstila je. Videćemo da li će nešto izaći.
Presadio sam prošle jeseni citronku koja je ostala kao prutić. Nisam joj skinuo plodove prošle godine i nije porasla. I ove je godine mnogo zametnula i skinuo sam joj plodiće i ipak nisam imao srca da joj skinem sve... Ostavio sam četiri ali mislim da će i to da joj bude opterećenje. Ako primetim da nema porasta skinuću sve plodove. Za sada nema porasta dok neke veće sadnice imaju porast i nalivaju plodiće.
 
Imam jedno stablo Junske lepotice,posto mi se svidela kupim opet istu sortu ali kada je rodila ni nalik kao ona moja i tako već par puta sve različite kruške.
 
Sej seme neke sorte kasnijeg kretanja vegetacije, ja sve vise u tom smeru razmisljam bas iz razloga pomeranja kretanja vegetacije
Moze vilja, jos bolje boskova,pa kad nikne pratis koja kasnije olistava
 
Obišao Kruške (Viljamovke), stanje je dobro ali sam na nekoliko stabala video urolane listove, mislim da ih ima 10-ak kom, ne znam šta je to.
Otvorio sam ih i ništa nisam pronašao, listovi su kao sprženi.


 
 
Nazad
Vrh