Krompir

Ljudi dajte savjet sto mi je cinjeti. Nov sam u sadnji krtole i ove godine uzorah novinu (nikad orano), kako se to kod nas kaze. Posadio sam Agriju i evo mjesec dana nije jos izbila na povrsinu. Pumpu za vodu tek sad nabavljam ali je bilo nesto kise i zemlja je jos uvijek vlazna cim se malo zakopa. Inace je zemljiste uz rijeku tako da makar preko noci se osjeca vlaga sto koliko-toliko odrzava vlagu.
Krtola nije bila naklijla nego smo je onako direktno iz dzaka sadili. Imam li cemu nadati?
Evo fotke u kojoj je fazi krtola kad sam jednu iskopao.
2484acd63068fa3259dc072ba09a0c70.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Мислим да од овога ништа неће бити. Ја сам имао исти проблем са Мемфисом и Аризоном, садим малу површину за наше потребе, бар 20% није никло. И многи који саде кромпир ове године имају сличан проблем. Ми смо на време реаговали и подсадили где није никао. Неки уопште нису пуштали клицу, неки само корен пустили. Могуће да је мрзнуо у магацину или користе неко ново средство за клице...

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Juce sam bas provjeravao i pocela je nakim mjestima da se pojavljuje. Posadio sam i nesto Princ sorte koja je bila fino isklijala ali je ona kasnije nesto usadjena. Vidjecemo sta ce se desvati.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zna li se makar o cemu se radi? Da li je kasno usadjen pa mu sad ove visoke ne pogoduju te onda samo miruje ili je do sjemena nesto kako rece kolega…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Do sjemena je to je sjeme crno bilo dosta na suncu i vjerojatno se i smrzlo.
Isto takvo sam imao prošle godine katastrofa
 
Evo krtola skoro pa da se vadi. Agrija uvozno sjeme i Princ. Masu kucica samo trska i poneka sitna krtola.Neke kucice imaju ali je vecinom srednji do sitan. Ne znam dal sam kasno usadio ili je do sjemena.Kako god, iduce godine ne uzimam uvozno sjeme. Sva sreca pa sadih samo za kuce…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zalivao redovno i to bas kako treba. Zemljiste je pored rijeke i ima vlage konstantno a za zemlju da ne pricam, drzi dobro vlagu. U drugoj basti iza kuce, gdje nisam bas mesto navodnjavao je rodio bolje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
I ja isto hteo pitati, koju sortu posejati? Za moju i bratovu kucu, nekih 80 do 100kg,za sta se odluciti?
 
Ja postojecu sortu nebih ni menjao,ali sam u prodavnici u Bg-u kupio neki krompir koji je bio prelepog ukusa za razliku od mog posejanog,znaci postoji i bolji,to tražim.
 
Za prinos i solidan kvalitet Kuroda
Manji prinos ali kvalitet na visokom nivou memfis
Solidan i prinos i kvalitet esmee
dobar prinos i rozikasta pokožica sun red
prinos i kvalitet ali slaba pokožica balaton roža+
beli krompir agria dobar prinos i kvalitet
eto to što sam radio pa mogu nešto da kažem
 
Nazad
Vrh