Baš tako. Kad jednom oprskaš krompir preparat u njemu ostane večno. Samo što koncentracija otrova u biljci prvog i 63-ćeg dana nije ista. Karenca je period u kome je koncentracija otrova najveća i biljka koja je tretirana je veoma otrovna i štetna po zdravlje. U periodu posle karence, otrov je i dalje prisutan u biljci samo što se smatra da njegova koncentracija nije toliko štetna po organizam pa sme da se koristi. Na primer, koncentracija otrova u salati sme da bude veća nego koncetracija u krompiru, mereno u mikrogramima. Sme zato što salatu jedemo količinski manje u jednom obroku pa samim tim u mikrogramima unesemo manje otrova.
Karenca zavisi od vremenskih uslova, vrste zemljišta, količine navodnjavanja, veličine biljke Itd. Tako da ono što piše 14dana ne mora da bude 14. Može da bude i 10dana a može da bude i večno. Na primer, mesto na kome je bio mlad krompir a tretiran protiv zlatice ne sme da se koristi za zelenu salatu mesec dana nakon vađenja krompira jer će salata biti otrovna(plodored). Zato u EU ne možeš sa kupiš bilo koji preparat u slobodnoj prodaji. Ne možeš da kupiš više nego što ti je registriovana parcela. Ne možeš da kupiš insekticid kada mu vreme za upotrebu nije.
Kada kupujete preparat, tražite ono veliko uputstvo za sredstvo i pročitajte ga komplet. Tu piše sve ovo, a i ono o plodoredu što nisam pominjao.
Eto, čovek seje krompir na hektare godinama i misli da je karenca vreme za koje je biljka zaštićena.
Prouči termine: karenca, toleranca, fitotoksičnost, plodored, broj tretmana.
Sent from my iPhone using Tapatalk