Kretanje cena tovnih pilića:jednodnevni,žive vage i očišćeni.

Имали неко инфо која је цена једнодневног товног пилета.Хвала
 
Da li mi neko može iskalkulisati isplativost tova ako je pile 65 din i koliko pojede koncentrata do 7 nedelja.Na recimo 50 komada
 
Oko 2:1 je konverzija.
2 kg hrane- 1 kg prirasta.
Ja placam oko 350 din/kg takve piletine.
To su ljudi koji hrane za sebe,pa uvek ostane par komada,svakih 2-3 meseca
Te od 42 dana ima po marketima za 200 dinara.
Tu je konverzija 1.7:1
 
Racunaj 7kg po piletu i neka budi sa 50 dana oko 3kg. Uzmi nekoliko vrste koncentrata i vidi koliko kostaju 1, 2 i 3.
Ako imas svoj kukuruz psenicu, imas vremena da beres koprivu, stavljas psenicu da naklijava, kuvas psenicu smanjices troskove.
Ako imas negde da nadjes trinu (krupnu) jeftino na kraju krajeva može i slama seckana na 10ak cm.
Voda , tvoje vreme. Pre par godina mene je pile kostalo ok 600 dinara, bila su tu 3 do 3.3kg prosek, cuvao za sebe, bez svoje hrane. Zavrsio sa cuvanjem 2015 ili 2016. Tada je hrana bila jeftinija.

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Supruga je navikla da ih tovi i ona je vodila računa.Sada imamo malo kukuruza a i cena hrane je skočila.Vidim da je koncentrat oko 80 din kg.Sve vreme govorim da se ne isplati al džaba pričam.
 
Slažem se ali postoji neka crvena granica,naročito na ovu cenu žitarica.I ako kupujem koncentrat to više nije-znam sa čime hranim.Tako mogu da kupim i od tebeili bilo koga drugoga koji hraniš isto kao i ja a možda i bolje,
 
Slažem se ali postoji neka crvena granica,naročito na ovu cenu žitarica.I ako kupujem koncentrat to više nije-znam sa čime hranim.Tako mogu da kupim i od tebeili bilo koga drugoga koji hraniš isto kao i ja a možda i bolje,
Zorane smanjuje se broj držalaca tovnih pilića, bar ovih manjih, koji drže 200 do 500 pilića. I teško da iko želi da utovi bez krajnje kalkulacije, i broja mušterija. Sem ako nije, bolje da ih dam za 200 nego da pojedu sami sebe za 4 dana.
Nema jeftinijeg pileta od akcijskog u megamarketima. O kvalitetu ne diskutujem.
Još i to da dodam, svi mi hranimo brojlere sa koncentratom. Da se hrane obicnom prekrupom to bi trajalo mesecima. Ako bi imali domaće piliće još i nekako, ali ja prvi nemam mesto, ne želim da mi živina skače po traktoru, ali ukus je extra. Pre nekoliko godins sam imao pelove koka nosilja u ogledu, ala je to bilo meso, crveno, e to je kvalitet. Ali batak, nema šta da ga vidiš.
 
Za sada imamo još naših pilića a i ako budem kupovao neću kupovati u megamarketima.Po pričama ispada da se dobro isplate toviti ih.Zato tražim savet vas koji se time bavite.
 
Ako izbacimo iz izbora megamarkete uvek se isplati hraniti sebi jer i taj komšija ili rođak od koga bi kupio hoće nešto da zaradi, znači nemožeš ga kupiti jeftinije nego da ga sam hraniš. Plus ja ih hranim osam nedelja pa kad pečeš ima tu svega i bataka i belog...
 
Uzrecica koju slusam 25 godina je
"skupa 'rana".
Sto ja da tovim,kupicu ziminu.I stvarno bilo je zadnjih godina da se kupi ziminica 180 kg povoljno.Ali vise nema.

Isto je i sa pilicima.Sve je manje ljudi koji tove za sebe,a kamoli za prodaju.

Isto je i sa jajima.Ja jaje placam 30 dinara.Najpribliznije domacem.
Ali oni koji prodaju na malo po 15 dinara,po komsiluku odustaju...

U sustini,ako hoces "zdravu hranu",moras da platis duplo i da imas nekog ko to radi,proizvodi za sebe,pa da se nakacis.
U suprotnom vecini je smer marketi i mesare sa proizvodima 3 klase,ali sa cenama koje narod moze da proguta.
Zoki ako imas trziste za 380-400 + dinara,samo napred.
Ako nemas,gajis za sebe.Nemoj da te komsija ucenjuje - znas komso ima tamo po 200 dinara.Uvek ima jeftinije.Ali kakvo je?
 
Jednodnevno pile do kilograma i 200 grama (orijentaciono...27 - 28 dana), ne forsira se, za svoje potrebe, pojede:
-1.200 grama koncetrata jedinica
-800 grama koncetrata dvojka
-Oko 5 kilograma smeše: preprupa, koncetrat za produženi tov (super žuti, super...) i to u odnosu:
-prva nedelja (5) 1:1
-druge " (6) 1:2
-treće " (7) 1:3
-četvrte " (8) samo čista prekrupa.
Poželjno je dodavati ječam samleven zajedno sa kukuruzom poslednje dve nedelje.Prosečna tečina 3,5 kilograma.Koža žuta.Pile zdravo.Naglašavam za sopstvene potrebe a ne za komercijalu.
 
Nazad
Vrh