Koncentrati u ishrani

Zemo,fabricki Ovisan preporucuju 17%,ali ti volis jacu varijantu,razumem.:)
koliko sam pročitao u prospektu od 2 do 3 posto mnogo je 17. Tamo piše od 15 do 30grama po grlu dnevno. A veruj mi da im ne škodi ni kad mešavinu krede i ovisana ližu po volji i ne uzimaju više od 25 grama.
 
Zemo govorim ti za sojinu sacmu,pa nisam blesav da kazem nekom da stavi 15 ili 17%premixa!:)Kada kazem soja ili sunc,mislim na sacme!
 
moze li neki recept za koncentrat za koze, da im podignem malo mlecnost i naj bitnije pojacam masnu jedinicu? 2 puta dnevno su na pasi i brstu i pored sena/deteline hocu da im dodam i koncentrat. dajte neku recepturu pa da krenem u kupovinu komponenti
 
Dve godine su kod mene ovo je sad treča tura jagnjadi a prvi put mi se dešava da mi nešto sporije napreduje nego inaće. Od prvog dana su na 18 proteina u ishrani. Soja suncokret su zastupljeni u mjesavini u odnosu od 13 i 20% na 100 kg smješe, koju im dajem!
 
smije se dodati u vecini receptura raznih prozivodjaca ide suncokret,sojina sacma i razni vitaminski dodaci ili neki premixi
 
Suncokretova sacma je bitna zbog pravilnog rasta runa,jer je bogata aminokiselinama sa sumporom,tako da u smesama za jagnjad treba biti neizostavno.Sto se tice tih startera sa 18% proteina,mislim da odgajivaci tovnih rasa koji drze jagnjad non-stop na sisi nemaju potrebe da ga koriste,jer dok jagnjad iole pocne ozbiljnije jesti negde 6 nedelja,vec su uveliko presli 15kg i tako da je grower sa 16% proteina sasvim ok.Takodje se ponekad desava zbog jacine i vece zastupljenosti soje u starteru da u pocetku projedanja mala jagnjad dobiju proliv ili nadun,jer ne mogu kvalitetno izvariti tolike proteine.pozdrav drugari
 
ja sad koristim njihov koncentrat,granule 18 posto proteina,isti ko i drugi,samo mi se svidja sto se granule ne mrve,a drugar koristi njihov premix za telad,mirisiiii...
 
Barem meni je bio najveci problem koncetrat u periodu kad se navikavaju(od petog do tridesetog dana),kad treba da projedu,najgore je sto na nasem trzistu ne postoje pravi predstarteri za jagnjad,fabrike smatraju da ne bi imale kupca za taj koncetrat jer bi bio previse skup,a tablice za takve koncetrate skoro da nepostoje,jagnjad treba od pocetka hraniti predstarterom jer kasnije gutaju sve,i mnogo lakse projedu kabastu hranu,a prirasti budu znatno veci i odvajanje cak i sa 70 dana,medjutim takvi proteinski jaki koncetrati nisu za igru i moraju se spremiti u gram,ima mnogo bitnih stvari ali najbitnija je odnos proteina i celuloze da bi se izbego proliv i obezbedila dobra konverzija pa cu vam dati recepturu koja se pokazala u praksi:
40kg kukuruza,20kg ovsa,10kg jecma,20kg stocnog brasna,15 kila sojinog griza,5 kg suncokretove sacme,10kg lucerkinog brasna,2kg premiksa(koristim Gebijeve),2kg stocnog kvasca(50% sirovih proteina),5kg mleka u prahu(za junad),1kg stocne krede(obavezno) i do 60 dana nikako ne davati jodiranu so,samo u kamenu po volji,koncetrat mora da bude veoma sitno izmleven,pod prstima dodje veoma mekan,nikako ga ne davati posle tridesetog dana,tad krenete na ovas,kukuruz samo malo izlomite zrno i lucerka,koncetrat vam ne treba to su ovce ne svinje,bitno je da im zeludac upozna nesto sto nije majcino mleko. . .proiv parazita obavezno na 40 dana,jos bolja varijanta je analiza izmeta,jeftinije od lekova,a i ako ima parazita barem ce te znati sta da dajete . . .
 
Barem meni je bio najveci problem koncetrat u periodu kad se navikavaju(od petog do tridesetog dana),kad treba da projedu,najgore je sto na nasem trzistu ne postoje pravi predstarteri za jagnjad,fabrike smatraju da ne bi imale kupca za taj koncetrat jer bi bio previse skup,a tablice za takve koncetrate skoro da nepostoje,jagnjad treba od pocetka hraniti predstarterom jer kasnije gutaju sve,i mnogo lakse projedu kabastu hranu,a prirasti budu znatno veci i odvajanje cak i sa 70 dana,medjutim takvi proteinski jaki koncetrati nisu za igru i moraju se spremiti u gram,ima mnogo bitnih stvari ali najbitnija je odnos proteina i celuloze da bi se izbego proliv i obezbedila dobra konverzija pa cu vam dati recepturu koja se pokazala u praksi:
40kg kukuruza,20kg ovsa,10kg jecma,20kg stocnog brasna,15 kila sojinog griza,5 kg suncokretove sacme,10kg lucerkinog brasna,2kg premiksa(koristim Gebijeve),2kg stocnog kvasca(50% sirovih proteina),5kg mleka u prahu(za junad),1kg stocne krede(obavezno) i do 60 dana nikako ne davati jodiranu so,samo u kamenu po volji,koncetrat mora da bude veoma sitno izmleven,pod prstima dodje veoma mekan,nikako ga ne davati posle tridesetog dana,tad krenete na ovas,kukuruz samo malo izlomite zrno i lucerka,koncetrat vam ne treba to su ovce ne svinje,bitno je da im zeludac upozna nesto sto nije majcino mleko. . .proiv parazita obavezno na 40 dana,jos bolja varijanta je analiza izmeta,jeftinije od lekova,a i ako ima parazita barem ce te znati sta da dajete . . .
kolega da li sam ja dobro razumeo,ova vasa smesa se daje od pocetka do mesec dana starosti i posle toga ne ,samo zitarice.da li to znaci da kasnije jagancima i ovcama ne dajete nikakve koncentrate uopste?
 
ovcama samo pred parenje 10 dana i dok doje jagnjad,van toga samo lomljeno zrno kukuruza i zobi,jagnjicima posle mesec dana ide dva puta jeftina varijanta koncetrata do drugog meseca,posle toga lomljeno zrno kukuruza i zobi pod uslovom da jedu lucerku,bez lucerke mora ova prica ne pije vodu. . .

- - - - - - - - - -

Koncetrat koji dajem od drugog do treceg meseca:50kg kukuruza,20kg ovsa,20kg stocnog brasna,7kg sojinog griza,3 kg suncokreta,2kg premiksa,2kg stocnog kvasca,1kg stocne krede. . .
 
Poslednja izmena:
Pozz ja svojim janjcima dajem sledece:: 40 kg zobi,,20 kg suncukretove sacme, 30 kg kukuruza, 40 kg mekinja ,,,,znaci sve meljem posebno i kasnije mijesam uz to dodam jedan kg krede,,,to dajem ne kupujem nikakve vise dodatke'''Pa molim vase misljenje trebali sto dodat ili oduzet,,,Hvala,

- - - - - - - - - -

Takodze dajem kravama koje muzem sledece znaci ne kupujem nista od dodataka,,,,30 kg kuruza''30 kg jecma,, 20 kg zobi,, 30 kg psenice,, 20 kg mekinja,, 10 kg soje ,,2 kg krede,to je sto ja dajem kravama muzarama,,molim vase misljenje trebal sto dodat ili sto oduzet,,,,Hvala
 
Nazad
Vrh