Koncentrati u ishrani

ja mojima dajem smesu 30% granule,30 % jecam i 30% lomljeni kukuruz(u prekrupacu bez sita) i mogu reci da sam prezadovoljan.odlicno jedu i nemaju problema sa zakasljavanjem sto je slucaj kad se hrane brasnastom hranom.
 
Možda ti je malo jaka cena za premiks ja sam uzimao 3% premiks za jagnjad ali mu je cena bila 90 din po kg sutra ću ti napisati od kojeg je proizvođača bio
 
evo jednog pitanja,dali premiksi imaju bolje delovanje na jagnjad od domace hrane na primer kukuruz,jecam,ovas i soje?
 
sve zavisi od kvaliteta sto ide u njega mislim da imaju bolje djelovanje ali sve zavisi i koliko dajes ako neko ima jecma kukuruza lakse mu se mjesati sve i svata i davati u vecoj kolicini
 
ja nisam probao ali sad cu pokusati kukuruz,jecam i soje mozda malo i suncokreta,mislim da kroz ovu mesavinu dobijam isto sto i sa premiksem,to je licno misljenje
 
ako vec imas svoj kukuruz jecam zob i ostalo
odaberi kukuruz i ostale na kvalitetan i onaj manje onaj sto ima malji kvaliutet mozesd davati u vecoj kolicini a onaj kvalitetni melji i napravi svoju smjesu
 
@ Majilovac. Nego sta nego dobijas druze,po meni to je odlicna smesa,samo umesto suncokreta i soje idi sa njihovom sacmom,a da dajes i samo kukuruz i jecam(naravno malo krupnije prekrupljen),opet bi dobro napredovali .Najbitnije je da jagnjad imaju genetski potencijal i da su zdrava~sve ostalo su nijanse.:ppozdrav:
 
@majilovac ako sam praviš smešu za jagnjad treba da im dodaješ neki premiks zbog vitamina i minerala. A smeše pravi različite prvu od 7 do 30 dana, drugu od 30 do 90 i treću preko 90 dana starosti
 
meni su jaganci na pasi,gde kozumiraju mleko,travu navece dobijaju lucerku i zob,kad kazem pasu mislim na voca koja su ogradjena,kroz travu i na svezem vazduhu/suncu mislim da nema boljeg vitamina od toga,tek od odvajanja jaganjaca zatvaram ih posebno i hranim sa zobi i lucerko i ostali domacim proizvodima,zasada mi se to pokazalo jako dobro pa zato i pitam za premiks
 
@ Majilovac. Sva hraniva koja si naveo da dajes su extra i nigde tu nemozes pogresiti.Ako im das jos stosta pride (premix,granulu itd.) nece im nista naskoditi ali i zob,jecam i kukuruz su sasvim dovoljni uz dobru ispasu i susenu lucerku. Samo povedi racuna sa jagnjadima sto se tice ispase.Ako je malo hladnije vreme ili mokra trava~ne pustaj ih napolje. Postoji velika mogucnost da se prolitaju i onda si nagrabo'~iskopne, za dva tri dana izgube sve sto su dop tada nabacili.
 
evo jednog pitanja,dali premiksi imaju bolje delovanje na jagnjad od domace hrane na primer kukuruz,jecam,ovas i soje?
napravio si malu zbrku jer si upotrebio izraz premiks umesto koncentrat. Premiks je sastavni deo koncentrata, obično 1-2%. Umesto kupovnog koncentrata možeš da praviš svoj kako si naveo a receptura je stvar potreba. Smeša za tov i za grla u laktaciji nije ista. Da bi ti smeša bila optimalna treba da koristiš tablice u kojima je navedena energetska vrednost pojedinih hraniva i količina proteina. Ako nećeš time da se baviš onda jednostavno kopiraš one koji imaju dobre rezultate. Što se tiče premiksa i on bi trebalo da bude u skladu sa kvalitetom i sadržajem vitamina, minerala i mikroelemenata na nekom terenu. To je za ambiciozne koji neće da daju ni više ni manje od onog što je neophodno. Za manje ambiciozne je OK koristiti premiks koji nekome u tvom okruženju daje dobar rezultat.
 
I kod mene su ljudi ubeđeni ako uzmu premiksa 3% da mešavinom sa kukuruzom dobijaju koncentrat što uopšte nije tačno jer premiks nije isto i kao dopunska smeša za neki koncentrat
 
Dopunske smese ili superi imaju u sebi sve sem zitarica znaci kukuruza, zobi, jecma, imaju i premiks vitamina i minerale. Obicno su sa 30-40% proteina i dodatkom zitarica se dobija gotov koncetrat za odredjenu kategoriju zivotinja. Premiks ako je 1% ima u svom sastavu samo vitamine i od minerala sve sem Ca i P, I Soli, tj Nacl. 3% premiks ima u svom sastavu kao i 2% i Ca, P i sa soli ili bez. To je glavna razlika izmedju premiksa. Mi tehnolozi pravimo razne kombinacije premiksa i sa dodacima kao sto su aminokiseline, probiotici, prebiotici, zakiseljivaci, arome i dr. Bitno je da procitate deklaraciju kod kupovine i da ne predozirate dvaput recimo so, ako se vec nalazi u premiksu, ili jos gore da je uopste nestavite ai da je nema u premiksu. Svaki prodavac treba da Vam pomogne oko tih stvari i onda sami procenite koji cete koristiti.
 
u kolikoj razmeri da dajem meljem kukuruz, jecam i pecenu soju (to trenutno imam) za jagnjad sad cu ih odbiti za par dana?
 
20% jecmene prekrupe,20%mlevene soje,ostalo kukuruzna prekrupa i 1-2%mineralno vitaminskog premixa.
ja sam probao varijantu sa 30%kukuruza u zrnu,30%celog zrna jecma i 30% granula i mogu reci da sam prezadovoljan,a nije ni skupo i onda uz to ne treba premix,samo kamena so,uvek sveza voda i lepo seno ili lucerka.pozdrav.
 
Nazad
Vrh