Kompostiranje

Za gliste ti treba već neki zatvoren box sa sitnom metalnom mrežom na dnu i deo gde bi na proleće one mogle da predju iz jednog dela u drugi, a povrh svega, trebalo bi ti jedno 10-20cm slame preko gomile kako ih mraz i hladno vreme ne bi sredilo... Mislim da ih je rano ubaciti ako kompost nije odradio veći proces razgradnje,a ako jeste, onda je kasno jer je suviše hladno za njih...

Pogledaj po netu i kontaktiraj ljude koji ih gaje pa će ti reći... Ja nisam 100% siguran po pitanju njih... Sorry...
 
Na kompostnu hrpu stavljam uglavnom pokošenu ili pomalčiranu travu uz dodatak piljevine i izmiksanih grančica od orezivanja voćki i loze.
Još nedozreli kompost miješam sa svježim svinjskim gnojem. Uvijek se u kompost i u gnoj nasele obične kišne gliste. U jesen obično izvezem sav gnoj pod zimsku brazdu. Ove godine sam ostavio za 3 vile gnoja s glistama i to sam prekrio svježim stajnjakom. Pojma nemam što će se dogoditi s glistama. U svakom slučaju sigurno ne može biti lošije nego da sam i njih odvezao na njivu.
 
Ma neće im biti nista loše :) Niti njivi... Ali kalifornijske su skupe, a i množe se k'o miševi i zečevi zajedno... :D Njih je šteta izbaciti u njivu. Kad imas kalifornijske, poželjno je imati dva boksa, gde ćete navući gliste iz starog u novu kompostnu gomilu i tako bezbedno ukloniti staru gomilu, tj. izvesti u baštu, pa na tom mestu praviti novu gomilu, i u jesen u krug... Gliste namamiti u prvi box a iz drugog izbaciti kompost...
 
Proximus kako koristis gotov kompost,po zemlji ili u zemlju? sto se tice namamljivanja glista :D volio bi imati recept,pocetkom jeseni sam u dva velika plastenika razbacao komposta,stajnjaka sto sam imao i pokrio sve slamom(hocu da ne okrecem zemlju oranjem ili frezanjem),sad nema dana da ne palim pumpu da nakvasim slamu i zemlju ispod pa se nadam da ce do sadnje sto vise slame da istruhne privuce gliste mikroorganizme...
 
Mozes i ovako i onako... Svakako ce biljke i mikroorganizmi odvuci u zemlju sta im je potrebno... A ne radim zaista nista specijalno, kompost drzim dugo na jednom mestu i gliste same dodju... Inace mi je zemljiste bogato glistama tako da se ne sekiram za njih ;) I budu debele k'o prst i dugacke i po 20+cm :) A sad da li ima nesto sto ih posebno privlaci ne bih ti znao reci... Prosto sama vlaga i to sto je rastresito verovatno...
 
iwanho mislim da si vjerovatno u pravu ali nekako su u mojim plastenicima i misevi i krtice stalni gosti,ne toliko pretjerano ali se pokazu,nisam isao toliko debel sloj slame a sadim uglavnom paradajz pa te zivotinjice ga ne diraju,bar nisu do sad :)) ne tjeram nista sto rovi za mene zemlju
moj jedini problem je bio kvasenje ta dva plastenika(800m2) u kojima je slama na gredicama,prvo sam slauf i rucno znao pola dana provest a sutradan dodjem suho,pa kante pa ovo pa ono,prije par dana sam postavio sistem za orosavanje pa mi je sad sto se toga tice jedini posao upaliti pumpu na bunar ,u bunar istresam neke kupovne mikroorganizme bakterije bla bla i primjetim da slama mjenja boju pocinje da se raspada,sta cu od toga dobiti pojma nemam to cu vidjeti na proljece prije sadnje tek
 
Ti imas puno, ali za manje varijante sto se tice razgradnje ima domaci oprobani recept, a to je pivo+coca cola :) Da vidis sta je razgradnja... Za dve nedelje kao 3 meseca da je bilo pod najlonom ;) hehehe Sve se raspadne...
 
za pivo sam cuo,ustvari za kvasac da je odlican za zemlju ali 50kg kvasca na 1000m2 :D odakle mi toliki kvasac a coca cola :D pa jbg puna secera to mikroorganizmi vole ima neke logike haha
 
Ja prevrnuo danas moju gomilu pred sutrašnju kišu što najavljuju taman da se sad malo donji sloj lepo nakvasi :)

 
Prevrnuo opet gomilu da dodje malo do vazduha i da se vlaga posle onog snega i kise lepo rasporedi da se ne zalepi sve na jedno mesto :)

Kad krene trava, onda cu da promesam sve opet ali sa svezom travom...

 
Evo i moje kamare..sta misli te za koliko ce bude gotova?
204144f775f25a5964ff0c2303d79a00.jpg
b5a4be74970428ce6360a1d8a84db562.jpg
dea43d83cc0d65da1dda9a8e7cc913c0.jpg
64d081c7fb9ae2769fbb3b407b57cf80.jpg


Poslano sa mog GT-I8200N koristeći Tapatalk
 
Uz prevrtanje jednom mesečno i ako se nasele gliste, pa već krajem sezone bi moglo da se izvuče nešto, pa naredne dve godine ako budu dobri uslovi kompostiranja.
 
Uz prevrtanje jednom mesečno i ako se nasele gliste, pa već krajem sezone bi moglo da se izvuče nešto, pa naredne dve godine ako budu dobri uslovi kompostiranja.
Nista prije? Ja se ponadao da ce bit nesto do pocetka sezone..ima li kakve mogucnosti sad narednih dana kad bude toplije vrijeme da se to ubrza?


Poslano sa mog GT-I8200N koristeći Tapatalk
 
Moze to za jedno 3-4 meseca uz optimalne uslove i negu da se dovede do neke faze da se moze koristiti, ali da bi se proces doveo do kraja treba vremena

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Moze to za jedno 3-4 meseca uz optimalne uslove i negu da se dovede do neke faze da se moze koristiti, ali da bi se proces doveo do kraja treba vremena

sta da radim da bi sve to ubrzao? manje gomile da napravim? uz vlaga,prevrtanje ..dodati nesto?
 
Paaa... Realno, da... Gomile ne višlje od 1m, a u stranu koliko vam mesto dozvoljava.

Ne znam šta sve ima tu kod tebe unutra, ali valjalo bi dodati malo pokošene trave, malo piljevine, ako najave velike padavine možete prekriti nekim najlonom, mada najbolje bi bilo nekim tepihom...

A prilikom prevrtanja kada se radi aeracija sve protresti vilama kako bi se sve promešalo, a izmedju slojeva možete isprskati pivom i Coca-Colom :osmeh:

Da, zvuči glupavo, ali zapravo to je jedan od načina da se "ubrza" malo proces ;)
 
jeftinije secera,kvasca :))
stabljike paradajza,grancice,stajnjak,ostalo je jos nerazgradjene slame ,ide toplije vrijeme pa cu prevrnut sve probat dvije ili tri kamare napravit..znaci pokosene trave piljevine..

do skora je sve bilo u plasteniku ali su mi misevi nerve pojeli,ja danas prevrnem sutradan milion tunela,gnijezda,gliste sve pojeli...
 
Nazad
Vrh