Koliko se često treba dnevno puta hraniti tovljenike

Ne bi bilo loše pričati o alernativnim metodama ishrane za koju znam iz bliže okoline a za koju se ne bih odlučio po cenu da i nikada ne okusim svinjetinu.Pošto živim na periferiji Beograda svedok sam i o tome bih pisao samom Bogu da kada bi mogao da zaustavi ljudožderstvo.
Radi se o pomijama čiji je sastojak barem za mene neprihvatljiv.Poznajem,na žalost i takve osobe koje dopremaju pomije iz nekih bolnica.
Ovo pišem ne da bih nekoga zgrozio već da imaju na um gde kupuju svinje.
Preporuka:
Kupujte svinje 50 km od Beograda.
 
...pazi ovako.
Od Barajeva koji je rub tog kruga od 50 km, žive vredni seljani koji žanju ječam i beru kukuruz.
pitanje bi trebalo da bude kako i da li postoji način da se svinje hranjene pomijama prepoznaju.Negde sam na nekoj televiziji gledao Big Laleta koji se hvalio da je sposoban da to oceni, izgleda da je u pitanju magija za tako nešto.
 
Zato kod nas ljudi kupuju uglavnom od poznatih domacina pravo iz obora. A ovi sto hrane pomijama to valjaju sindikatima polutke pa na rate.
 
A tek ovi pored Dunavo što hrane ribom....ljudi kako to meso smrdi pa to je strašno, kako šta spremaš od tog mesa cela kuća smrdi na pokvarenu ribu! Da nisam video ne bih verovao! ::lose::
 
...predložio bih upravi da otvori kategoriju Ishrana gde bi se ova tema ama baš lepo uklopila :bravo:
Šalu na stranu ljudi su spremni na sve ne bi li došli do para igrajući se životom drugih...ipak valjalo bi da se vratimo temi i da razmenjujemo iskustva u ovoj oblasti.
Svinjarstvo bi trebalo učiniti rentabilnim tako da bi ovo mesto trebalo da bude od pomoći ljudima koji bi da se bave uzgojom.
U prethodnom postu pomenuo sam hidroponijski način uzgajanja pšeničnih klica,smatram da je to fantastičan obrok pa ako neko ima iskustva s tim načinom prihranjivanja...
 
Koliko znam moj kum je svojevremeno taj sistem sa poniklom pšenicom koristio kao dodatak ishrani krava...

Moraću da ga pitam za detalje.
 
Čugi je napisao(la):
A tek ovi pored Dunavo što hrane ribom....ljudi kako to meso smrdi pa to je strašno, kako šta spremaš od tog mesa cela kuća smrdi na pokvarenu ribu! Da nisam video ne bih verovao! ::lose::

Cugi neznam da li si cuo da u skandimavskim zemljama tov svinja se uglavnom vrsi ribom,jer im se vise isplati(jevtinije je),a meso da ne smrdi mesec dana pre klanja se koristi smese zitarica,suva lucerka.....
 
novii je napisao(la):
Dali neko od vas praktikuje mešanje vode sa hranom koju daje tovljenicima, mislim samo se malo dodaje da se hrana pokvasi. :sta:

Da to je vrlo dobro,prvo pospesuju se mikrobioloski uslovi u objektu,smanjuje se prasina,manji je rastur hrane,povoljno deluje na digestivni trakt i motoriku creva!!!Takodje se umesto suvog kukuruza moze koristiti silirani!!!!
Ali veliki problem predstavlja ako se hrana dugo zadrzava u valovima(hranilicama),dolazi do njenog kvarenja,zato se kod kvasenja hrane preporucuje obrocno hranjenje.Takodje ako je odnos hrane i vode suvise visok moze doci do smanjenog prirasta i oboljenja respiratornih puteva,jer dolazi do povecane vlaznosti vazduha u zimskim mesecima.
I da jos nesto,nemora se koristiti samo voda,moze se hrana mesati sa surutkom,sokom lucerke,melasom....
 
Da ne otvaram drugu temu, imam jedno pitanje za vas . Hranim svinje vec nekih 5 meseci sa koncentratom (sam pravim ) i to 100 kg. kukuruza, 30 kg. jecma, 25 kg. stocnog brasna, 10 kg. superkoncentrata i super napreduju. sad su negde oko 170 kg.
Mene interesuje sledece: Kakav mix da napravim da ih uhranim (dohranim ) zadnjih mesec dana pred klanje.
Kazu mi matorci da treba taj zadnji mesec da se isforsiraju do maksimuma a mene zanimaju vasa misljenja posto vidim da ste veoma upuceni u to .
 
Ako ih već od početka hraniš sa koncentratom,onda treba da ih taj zadnji mesec ( očistiš od koncentrata) i staviš ih na kuruz i više ječma. :cao:. Ja tako radim,a ti kako hoćeš. :cao:
 
Po 33 kg . Milos D.T hvala na savetu.
Tibor predpostavljam zasto me to pitas, znam da tu nema racunice (zarade) ali ja to drzim za sebe . Isto bi mi bilo i da ih kupim jesenas ali mi ovo dodje na rate a i znam sta su jele.
Inace uzete su 22. marta a 1. avgusta su bile oko 120 kg. (procena coveka koji radi na klanici, koljac. )
 
Nazad
Vrh