Koliko ovaca na hektar zemlje

Mikomi

Član
Učlanjen(a)
27 Mar 2012
Poruka
44
Lokacija
Okolina Beograda
Želeo bih da se bavim ovčarstvom iman nešto . Zanima me koliko se može komotno za pšnjak držati ovaca na jednom hektaru za celu godinu. Isto me zanima koliko je potrebno bala sena za 10 ovaca preko zimskog perioda?

Hvala unapred na odgovorima
 
Bez silaze,najmanje 3 bale dnevno,znaci oko 350 bala za oko 4 meseca koliko nece ici na pasu.A na ha pasnjaka najvise 10 ovaca,mada,opet sve zavisi od vremenskih uslova i da li je pasnjak pregradjen na delove.
 
Hvala na odgovoru.

Imam dve parcele sa 80 ari koje su pregradjene izmedju. Dve parcele se sastoje sa malom sunicom nesto preko hektar tu ima izvor vode (lokvaca). Sve zajedno imam oko 5 hektara obradljive zemlje. Racunam da ce od toga verovatno trebati nesto za kukuruz, zito itd.
 
Bez silaze,najmanje 3 bale dnevno,znaci oko 350 bala za oko 4 meseca koliko nece ici na pasu.A na ha pasnjaka najvise 10 ovaca,mada,opet sve zavisi od vremenskih uslova i da li je pasnjak pregradjen na delove.

Kolega uz duzno postovanje,mislim da su tri bale previse.Mada sve zavisi koliko su teske te bale,zavisi i od samih ovaca.Nije isto ako su ovce od 50kg ili od 70 ili 80kg.Mada iskreno mislim da je sasvim dovoljno 2kg po ovci.Ja toliko recimo dajem mojima ni grama vise.Silazu nemam.S tim da svaki drugi dan ovce koje nisu ojagnjene dobijaju koncentrate u kombinaciji sa kukurozom 0.5kg/ovci.Tada im dajem 1kg sena po glavi i jedva to pojedu.Jako je vazno da je seno kvalitetno,mnogo je bolje kg kvalitetnog sena nego 2kg loseg.
 
Posto imam otp.taj broj ovaca mislim da mogu izneti moje iskustvo.U velikom toru su ovce za jagnjenje njih 8,trenutno 4 ojagnjene sa 7 jaganjaca i jedno siljeze od 45 kg.jaganjci imaju svoj box i jedu granule i najlepsu lucerku po volji za sad,nije neka velika kolicina trenutno,otp.bala lucerke na 2 ned.i svaki dan jedna zidarska fangla granula.Ovce dobijaju danas 6 fangli kukuruza,ovan i dve siljegnice koji su u malom toru ne dobijaju kukuruz,a svi zajedno pojedu dnevno jednu normalnu balu lucerke i jednu nesto tezu balu kukuruzovine.Uvek imaju lizalice i svezu vodu.
 
@goranue
U pravu si,trebalo je da dodam da sam tu uracunao i jaganjce od tih 10 ovaca.Naravno,zavisi kolike su bale i koliko su teske ovce. :ppozdrav:
 
Hvala na odgovoru.

Imam dve parcele sa 80 ari koje su pregradjene izmedju. Dve parcele se sastoje sa malom sunicom nesto preko hektar tu ima izvor vode (lokvaca). Sve zajedno imam oko 5 hektara obradljive zemlje. Racunam da ce od toga verovatno trebati nesto za kukuruz, zito itd.
Ako misliš da sam proizvedeš svu hranu onda 30 do 35 ovaca max, sa jaganjcima, ako nije sušna godina. Ja obrađujem 3 ha i ove godine imam hrane taman za 18 odraslih grla, sa jaganjcima (kupujem im granule).
 
NESTO mi govori da ce ova i sledeca da budu susne,taman da sastave sedam godina ...
voleo bih da gresim ali...
 
evo dase ija prikljucim prvo pozdrav za sve ptanje je na neki 20 duluma izparcelisane zemlje kolilo se moze drzati ovaca racunajuci na to dabise koristila samo za ispsu hvala
 
Nazad
Vrh