Trenutno su najzastupljeniji hibridi teske linije ( u svetu i kod nas ) Hubbard, Hybro, Cobb i Ross a RedBRO je bio hibrid za proizvodnju brojlera sa crvenim perijem ali je on u poslednje vreme ,osim u Francuskoj, uglavnom malo zastupljen. Redbro je inace veoma dobar hibrid jer su brojleri brzo rasli i meso im je bilo veoma kvalitetno. Razlike izmedju ova cetri hibrida su jako male i to bi bilo kao rasprava kao na primer koje bolji Audi, BMW ili Mercedes. Svi hibridi imaju dobre karakteristike i razlike u konverziji, smrtnosti, napredovanju i sl. su jako male pa se razlike u karakteristikama vide tek na drugoj ili trecoj decimali tako da za veliku vecinu korisnika to nema efekta. Bitna razlika se vidi tek u proizvodnji koja se meri stotinama hiljada komada. Ista prica je i za proizvodnju jaja i za tov brojlera.
Mi radimo sa Hubbardom vec 6 godina i mislimo da je to najbolji hibrid (isto misljenje o svojim hibridima imaju i oni koji rade sa Hybrom, Rossom i Cobbom ) . Postizemo odlicne rezultate u proizvodnji priplodnih jaja i u njihovoj inkubaciji. Prosecna proizvodnja priplodnih jaja po useljenoj kokici u ovom periodu nam je 166 jaja i to je oko 94% njihovog tehnoloskog normativa i uz to prosecna izvodljivost na godisnjem nivou nam je 80%. Ovo su veoma dobri rezultati ali su postignuti u kombinaciji dobrog hibrida, dobrih uslova drzanja koka na farmama, hrane i inkubatorske stanice. Svi ovi faktori su povezani i ako bilo koji zakaze dobija se losa proizvodnja.
Ista prica je i kod tova brojlera jer i tu nije vazan samo dobar hibrid. Ni jedan hibrid ma koliko bio kvalitetan nece dati dobre rezultate u tovu ako nema dobar transport do farme, dobre uslove na farmi (hrana, temperatura, prostirka, voda, svetlo i dr.).
Mi radimo samo sa teskom linijom i proizvodimo jednodnevne pilice koji se kasnije koriste za tov i dobijanje mesa (brojlere).
Laka linija sluzi za proizvodnju jednodnevnih kokica koje se kasnije koriste za proizvodnju konzumnih jaja.