Koja sorta jarog pivskog ječma?

tabator

Novajlija
Učlanjen(a)
26 Nov 2007
Poruka
20
Lokacija
kladovo
Pozdrav,javljam se prvi put.Sajt je dobar ali ima premalo diskusija o poljoprivredi.Naime zeleo bih da mi neko od iskusnijih i strucnijih preporuci neku sortu jarog pivskog jecma i kolko podjubriti kao i koja sredstva za prskanje.
Ove godine smo poorali oko 15ha za prolece i planiramo da sejemo pivski jecam.Imam 25 god.i dosad se o tim stvarima brinuo moj otac a ja sam samo fizikalisao (orao),ali kako nisam zadovoljan rezultatima resio sam da stvar preuzmem u svoje ruke :sta:.Nadam se da ne pitam previse.

Unapred hvala na odgovorima
 
Odg: koja sorta jarog pivskog jecma?

koliko ja znam, scarlet je solidna sorta i prepađivači garantuju otkup kao pivski ječam, za razliku od drugih sorti koje zbog malog hektolitra mogu da završe i kao stočni.

primer đubrenja pozajmljujem od braće hrvata.ali najbolje da to koriguješ u zavisnosti od sastava svog zemljišta.
Tablični prikaz plana gnojidbe u proizvodnji jarog ječma
Gnojidba
N P K
Zaoravanje u osnovnoj obradi 300 kg/ha
NPK 7:20:30
21 60 90
Predsjetvena priprema s 150 kg/ha
NPK 15:15:15
22,5 22,5 22,5
Jedna prihrana sa do 50 kg/ha N-a
50
-
UKUPNO 93,5 82,5 112,5

setva poželjna u februaru.posle prve dekade marta ja ga ne bih sejao.
 
Odg: koja sorta jarog pivskog jecma?

Hvala na odgovoru.I drugi su mi preporucili tu sortu,i verovatno cu to i da posejem u zavisnosti od vremena posto se seje veoma rano,pa ako zima bude duga onda idemo na suncokret.Niste mi samo rekli koja sredstva za prskanje ili sajt gde bih mogao da se informisem.

u svakom slucaju hvala na odgovoru od gospodina Tarana. :ppozdrav:
 
Odg: koja sorta jarog pivskog jecma?

paaa..zavisi od trava koje si zapatio...(da pređemo na ti a ?)

ječam ima visok koeficijent bokorenja i s obzirom na ranu setvu, ne bi trebalo da imaš problem s korovima ni ako ne oprskaš, jer će on da izdžiklja i razbokori se dok korovi pristignu.
najbolje da pitaš u poljoprivrednoj apoteci za savet.

ja ječam ne sejem.manji su prinosi od pšenice i nema mogućnosti lagerovanja i kalkulisanja oko momenta prodaje.
 
Nazad
Vrh