Kidanje (čišćenje) i dezinfekcija stale-kozarnika

Stronac

Član
Učlanjen(a)
13 Nov 2012
Poruka
179
Lokacija
Donja Mravica, grad Prnjavor, Republika Srpska
Vidim nema nista o ovome da se puno pise, pa reko ajd da malo razmijenimo iskustva ko kako kida(tako se kod nas kaze) ili cisti stalu i koliko cesto na godisnjem nivou? Da li radite dezinfekciju nakon toga?
ja kidam cetir puta godisnje. sve se radi rucno(zovnem troicu radnika) i od 8 ujutru pa do nekih 3-4 poslije podne je sve iskidano i nova prostirka stavljena. nisam jos nikako radio dezinfekciu pa najvise zbog toga i jeste ova tema da vidim ko kako to radi, da li uopste radite?
 
Unutra u štali bude oko 50cm, a napolju 80-100 cm stajnjaka.Odnosi čovek sa kojim imam dogovor,ja njemu stajnjak on meni slamu.Iz štale izbacuju ručno, a onda tovare mašinama.
 
samo da pitam zar nisi mogo bar nešto da izvučeš detelinu u dogovoru,preće da nađeš kravlje nego ovčije a ovčije je ovčije.tema nije kidanje nego duša u zubi mislim na unutrašnje izđubrivanje ja samo da pitam
 
Mi smo do sada čišćenje radili dva puta godišnje ručno, sakupim društvo, skuvano nešto u kotliću i sredimo sve do uveče. Ove godine ćemo čišćenje bar u novom ovčarniku raditi mašinski.
Posle čišćenja ide dezinfekcija, poda, zidova ( spolja i unutra), krova, jasala i svega što je u štali leđnim atomizerom i sredstvima za dezinfekciju.
 
Koje sredstvo koristis prilikom prskanja?

I ja sam htio @vojvodjanina pitati, koliko ti dadne slame u zamjenu? Ne znam, nebi ja pristao samo na slamu. Kod mene ljudi daju masovno dzabe slamu, dodjes izbaliraj i vozi. Ja sam izbalirao sebi jedno 500 kocke malih i 20 rolobala, a ostalo nisam htio po selu balirati, jer mi ne treba. Al boze moj, svako zna sta je za njega najbolje :ppozdrav:
 
Vojvodjanin radi drugim sistemom.On dobije izbaliranu slamu u dvoriste i trosi je nezalno,uvek mu je suvo kod ovaca a za djubre ne brine.Mozda kod vas nema toliko ovaca pa je potraznja za tim djubrem velika ali kod njega ima dosta ovaca verovatno pa je premija kad ti neko da slamu i jos izdjubri staju.Ja moje sam cistim,sam vozim.Kad bi neko hteo da cisti ja bi mu dao dzabe ali nemam ja mnogo toga i potraznja je minimalna u selu imamo oko 50 farmi tovnih pilica.Djubar se baca pored reka a cisterne se istacu na smetliste
 
Vojvodjanin radi drugim sistemom.On dobije izbaliranu slamu u dvoriste i trosi je nezalno,uvek mu je suvo kod ovaca a za djubre ne brine.Mozda kod vas nema toliko ovaca pa je potraznja za tim djubrem velika ali kod njega ima dosta ovaca verovatno pa je premija kad ti neko da slamu i jos izdjubri staju.Ja moje sam cistim,sam vozim.Kad bi neko hteo da cisti ja bi mu dao dzabe ali nemam ja mnogo toga i potraznja je minimalna u selu imamo oko 50 farmi tovnih pilica.Djubar se baca pored reka a cisterne se istacu na smetliste

Upravo tako.čovek me nazove pita koliko mi treba slame i kaže mi kada donosi.Naše je da organizujemo istovar i to je to.A na našu zemlju iznosimo stajnjak koji se nakupi na pašnjaku.
 
Prava tema mislim da nema tezeg posla kod ovaca nego rucno izdjubravanje zato ko pravi novi objekat dobro nek razmisli sto je moguce vise raditi masinsko izdjubravanje.
 
bas tako, najtezi posao(pored pravljenja stale) :osmeh: kazu da je kod ovaca jos gore nego kod koza? jel tacno to?
kad su moji pocinjali sa kozama ja nisam bio nesto zainteresovan za to, pomagao sam im kad zatreba al sam radio u firmi. tako da nisam ni sudjelovao u idejama za stalu. Zavisno od ulaganja, tj raspolozivih ::novac:: nije nesto tesko napraviti a ni komplikovano da bi se moglo masinski izdjubravati.
 
Ja to jos uvek rucno jer je objekat nizak i nema mesta da udje traktor,uhvatim caleta i burazera i udri,nema tu puno 15 kvadrata,ali bude 5-6 sati posla da sve bude cakum pakum,ove godine smo stajnjak isterali na njivu i tu ce na prolece ici detelina.objekat cistim dva puta godisnje,u prolece i jesen,mnogo mi je teze ono u jesen jer bude jako suva prostirka i bude dosta prasine.
 
Nazad
Vrh