Kasnija setva kukuruza

Setvu kukuruza smo poceli u petak 22 aprila i mnogo sam nervozan jer nisam navikao da ovako kasno pocinjemo. Do sada smo uvek posejali izmedju 10 i 20 aprila. A najgore je sto sejemo u neku polusuvu zemlju tako da ce nicanje da bude sr..... ako ne padne kisa.
 
I mene interesuje šta sa polusuvom zemljom. Da li ćeš povaljati kembridžom ili običnim valjkom?
 
Ja se bojim da će nicanje biti problem. Kod nas u ataru je setveni sloj skoro potpuno suv.
 
Bolje kembridž jer ujedno i usitniš gornji sloj zemlje dok glatki samo nabije grudvice ispod kojih je muka da išta nikne.
 
Kod mene još dosta ljudi nije posijalo, posebno ovi koji su nedavno orali i nadali se kiši, a od te kiše nema ništa bar do kraja mjeseca. Prije par dana gledam ljudi siju, pridjem i razgrnem malo zemlju, zrno pada u 90% suh sloj, dakle nema apsolutno nikakve šanse da zrno počne da "radi" prije kiše. Ovi što čekaju kišu da bi mogli ući u njive (sva ta oranja su se pretvorila betonske blokove koje bi sad samo dinamit usitnio) će ili morati da siju totalno rane hibride ili da idu na silažne ili da odustanu od sjetve ako kiše ne bude do prvog Maja. Jedno je sasvim sigurno, kasna sjetva je na mom kraju sa velikom vjerovatnoćom propala stvar.
 
Napisao sam već negde da ja nemam ni jedan ni drugi, ali da znam koji da tražim od ljudi koji ih imaju.
U Tordi čovek iznajmljiva kembridž valjak za 100 dinara/kj.
 
bogami ljudi bice problema nema kise u najavi zemlja se susi velikom brzinom nece da valja meni se mnogi smejali kad sam sejo 4 aprila a sad kazu zajebali se
 
:osmeh:

Zao mi je samo sto nisam mogao da nadjem cev da prepravim markere spram sredine traktora..mislim da bi bilo jos bolje.

Kukuruz je negde posejan u suvo a negde ima vlage..zavisi od datuma oranja i polozaja njive. Ako ne pusti klicu dok se ne prosusi na nekim njivama ce valjak sigurno raditi.
 
U sustini nije ni ovako lose jer mi je marker sa unutrasnje strane tocka pa se bas lepo vidi samo mislim da bi ipak bilo lakse da je na sredini. Posto je kod nas pala lepa kisa mozda i padne prepravka markera ovih dana.
 
Nazad
Vrh