Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

mozes da okalemis,primice se ali ce biti problema ako se odlucis da vadis i presadjujes,na malo jace trzanje otpasce kruska sa jabuke,ili ako ostavis na mestu gde je okalemljeno cim malo vise poraste i dune vetar ode u zaborav,inace ako znas kako se ponasa viljamovka na dunji ovo je 20x gora varijanta,nemoj to da radis samo ecs gubiti vreme i zivce sa tim
 
ima li neki način da ih razlikujem? imam desetak sadnica, valjda jabuka. žao bi mi bilo da puštam da olistaju pa tek iduće godine da kalemim kad utvrdim šta je, a već imam spremne kalem grančice.
 
Ovo je interesantno pitanje. Kod mene takođe postoji poprilično "veliki" prostor na višoj nadmorskoj visini, gde se mogu pronaći izdanci divljih (samoniklih) mladara kruške i jabuke, koji se u mom kraju narodski nazivaju (zukva). Mogu se presaditi pa kalemiti ili obratno, ali i mene zanima da li je moguće i ako jeste, kako ih razlikovati ..?
 
Poslednja izmena:
u mene je prosle godine ispao primljeni kalem iz procjepa nakon nekih 5-6mj smao sto sam ga malo zakacio rukom i to slucajno bila je okolo i izolir traka
 
koje voce j ebilo u pitanju?
neke vrste voca su takve da se ocenjavaju u freziranju,okopavanju i sl,dok neke mozes da savijas do mile volje bez problema,amda moguce je da je bilo lose spojno nesto tj,da je uhvatila samo jedna strana seka ili da je suvise kratak sek pa ga je kaluz izbacio sa podloge,a moze da se desi da je jednostavno bilo lose vezano i da je kaluz izgurao kalem sa podloge,moze biti puno faktora
 
jabuka primjetio sam da mi se pojavilo kao zadebljanje na spoju izgleda da je kalem bio malo deblji u odnosu na podlogu i da zbog toga nije kvalitetan spoj se formirao sve je bilo uspješno olistao izrastao nekih 30tak cm al pri najobičnijem kontaktu ispao je ko kamenčić iz cipele..(ja sam voskom sva spojna mjesta na kalemima zaštito zalio i sa strane i onda tek omoto izolirkom)

,a imam trešnju kod koje je na kalemu pupoljak bio malo u stranu i prosle godine su mi izrasle dvije provodnice ukoso i povezo sam ih u jesen da ih ispravim napomeno bi to kalemarima da ostavljaju kosi rez iznad pupoljka da bi išao uspravno)
 
tresnja hoce da raste nakrivo,sto se tice kalemjenja zakomplikiovao si ga zestoko,to zalivanje voskom je bespotrebno sasvim i nema bas nikakve funkcije,ako si lepo zategao spojno mesto trakom onda je problem u spojnom mestu definitivno
 
U nekim slucajevima zbog sprecavanja dehidracije.
A zasto bi netko mazao spoj voskom pa nakon toga vezao?
 
nema potrebe premazivati voskom ni spoj a ni traku. jedina primena voska moze biti prilikom kalemljenaj iz ruke da se zatope cepovi kalem grancica,dok na licu mesta je najlaksa varijanta tutkalom ili ti lepkom za drvo,sve ostalo je bespotrebno i cisto gubljenje efekta bez bilo kakvog ucinka
 
Kalem vosak se koristi kod kalemljenja debelih podloga a kod mladih nema potrebe, ja licno koristim silikon, sa njim zamazem vrh plemke da se ne isusuje to sam tako radio kad sam poceo sa kalemljenjem i nisam ga menjao.
Probao sam silikon prve godine kad sam probao kalemiti podlogu sljive staru preko 15-20 godina i tad nisam uspeo u kalemljenju a probao sam pod koru nacin kalemljenja, ja sam mislio tad da je to zbog silikona i nikad ga kasnije nisam mazao na velike rane prilikom kalemljenja.
U principu pre se kalemilo sa zemljom i krpama pa su ljudi imali neki uspeh u kalemljenju a sad se koriste ostri sterilni nozevi i drugi materijali pa prijem kalemova bude puno veci.
Ja pre kad nisam znao kalemiti onda sam to sve radio na veliko tipa kalemim 200 kajsija da mi se primi 10 ja bi bio zadovoljan a i tad sam imao vise od 70% uspeha a sad to radim po par vocaka i dobijem ono sto mi treba.
 
nema potrebe premazivati voskom ni spoj a ni traku. jedina primena voska moze biti prilikom kalemljenaj iz ruke da se zatope cepovi kalem grancica,dok na licu mesta je najlaksa varijanta tutkalom ili ti lepkom za drvo,sve ostalo je bespotrebno i cisto gubljenje efekta bez bilo kakvog ucinka

Pitanje : Pri kalemljenju spajanjem ( omega, V, direktno, englesko.....) spoj ucvrscujes gumicom ili folijom?
Ako samo gumicom jel dovoljno dugo traje u vanjskim uvjetima tj. do potpunog i cvrstog kalusiranja znaci ne pitam za kalemljenje iz ruke nego vani na posadenu podlogu buduci da je ne premazujes voskom?
 
Da li se može orah kalemiti na pitomi kesten i koja je poenta tj šta se time dobija? :)
 
Nazad
Vrh