Kako postupiti u slucaju otezanog izbacivanja posteljice kod krava?

Slažem se sa tobom Srele. Svako brljanje stvara rizik od formiranja adhezija ali stavi na olovku 3-5 dana terapije, irigaciju materice i tretman pre osemenjavanja. NIsam puno eksperimentisao u tom smeru i izvodio alternative. Iznesi iskustva.

Odlutali smo sa teme pa ću osvežiti staru gde je mesto ovim komentarima.
 
imao sam problem na zadnjem teljenju, zaostajanje posteljice, ta mi je krava u zadnja tri teljenja imala taj problem..

uspesno je reseno svaki put tako da je normalno trazila i ostajala steona - nakon prvog vadjenja iz drugog puta, a nakon drugog vadjenja iz prve :D

postupak je sledeci - treci dan od teljenja veterinar je izvadio lozu i zatim utrljao neku zutu mast - nemogu da se setim stade mi mozak - i nakon dvadeset dana ide ispiranje
 
treba da sazri posteljica da se izrazim njegovim recima - covek vazi za najjaceg veterinara, od srednje veterinarske preko veterinarskog fakulteta ceo vek sa kravama - specijalizacija, a sad ima oko 55 god
 
po nekom pravilu posteljica se vadi ne pre 24h od telenja do 36h
 
Posteljica kod krava se smatra infektivnim materijalom već posle 12h, ali se obično u to vreme nemože ništa uraditi i ostavlja se još 12h odnosno ukupno 24h i ponavlja dok se ne izvadi uspešno.
 
Mom komsiji se desilo da je krava izbacila poveliki komad posteljice posle 10-ak dana od teljenja bez ikakvih posledica po zdravlje krave. Normalno je usla u estrus i osemenjena je. Sada je oko mesec dana pred teljenje.
 
Biologija nikad nije bila matematika tako da su izuzetci uvek mogući, ali možda je bilo i nešto drugo u pitanju.
 
Citam sve ove komentare o posteljici i teljenju krava ,pa da podelim neke svoje muke i radosti Meni se 2010 otelila krava koja ima nekih 6 godina i otelila se dobro ali naopako prvo su izasle zadnje noge i kad je davala napor samo sam 2 put povukao tako da je izaslo zensko zdravo tele kao od sale sve je bilo ok i lepo se zavrsilo .Jednom mi se telila krava normalno ali je glava bila zabacena nazad a noge napred tako da je morala ruka unutra da se ubaci i opipa eventualno ispravi glava ako je u nepravilnom polozaju ok se otelila .Bio sam ocevidac kad ljudi vezu tele za noge i vucu kao ludi bez kontrole naravno tele ugine a neretko i krava ovo se desilo mom stricu jednom kravu su zaklali mesari a tele zakopali . Imam slucaj kad se otelila krava moja normalno ali posteljicu dugo nije izbacivala napolje ,pozvali veterinara kaze on jel proslo 24 h rekoh nije ako ne izbaci posteljicu a prodje 24 h zovi ,naravno morao je da intervenise secam se sve se bila usmrdela posteljica letnje vreme je bilo imalo je i muva mogla je i sepsu da dobije ali na srecu sve je proslo dobro. Jos ovaj slucaj komsijina krava je imala oko 15 godina kada je otelila mrtvo tele i izbacila matericu vani posto im je trebala pomoc skupilo se nas nekoliko tu da pomognemo i naravno veterinar posao je trajao oko 2 sata krava je lezala i nije mogla na noge pa je tesko islo vracanje materice unazad ja sam drzao beli cist carsav sa jos jednim drugom dok je veterinar cistio matericu od posteljice i kotilidone secam se da je prao mlakom vodom kad se ciscenje zavrsilo uzeo je sitan secer i posuo svugde po materici da bih se bolje zalepila u utrbi ,najteze je bilo vracanje u nazad kada je to obavljeno vrsi se usivanje spoljnjeg vaginalnog dela 3-4 kopce kako ne bi slucajno opet ispala materica vani krava se dize na noge nakon nekih injekcija i sad je kod njih ta ista krava nikako da je prodaju .Pre 3 meseca ista ta krava koja sad ima preko 20 godina Obliznila dva zdrava muska teleta .Kaze veterinar da nema pravila sto se tice izbacivanja materice moze da bude jednom ili ni jednom ili vise puta u zivotnoj dobi krave. P.S. Izvinjavam se ako se bas nisam lingvisticki dobro izrazio.
 
Meni je se pre 2 meseca otelila krava, a posteljicu nije izbacila 2 nedelje. Nakon teljenja nije mogla da ustane zbog gubitka kalcijuma i fosfora. Primala je infuzije a nismo smeli da joj ubacimo tablete za izbacivanje posteljice zato sto one povlace kalcijum iz organizma. Posle 2 nedelje je ustala i tada su ubacene tablete i izbacila je posteljicu, koja je se bila kasasta i strasno je smrdela. Krava je sada u redu i danas je redovno osemenjena
 
Hvala. Iskreno, sumnjao sam da ce sve biti u redu, ali sada je redovno potrazila tako da sam prezadovoljan. Bilo bi steta da smo je skartirali, mlada je krava (3 tele) a daje oko 25 L mleka
 
E sad meni se juce otelila krava i izbacila posteljicu i jedva sam stigo da joj otmem iz usta,mozda je cak nesto i pojela.To sto sam izbacio nije bilo teze od mozda 1 kg.Interesuje me kolika posteljica treba da bude kada je sve normalno?Dali deo posteljice moze da ostane u njoj tj da ne izbaci sve?I sta se desava ako pojede posteljicu,a znam da divlja goveda to rade i nista im ne fali.
 
Cuo sam od nasih starih a to znamo i mi da uopste ne bi valjalo da krava pojede posteljicu e sad ne znam tacno kakve poslesice ima to po nju. Nesto se secam onako kad se nosi da se baci mozda ima nekih 5-6 kg mozda gresim
 
Nazad
Vrh