Kajsija

meni kajsije bas lepo rodile, sad se vidi lepo rod. Toliko su rodile da ce biti odlamanja na sve strane jer ih prosle godine nisam orezao, hteo sam da ih pustim malo u vis, dalje od zemlje, pa makar brao i sa merdevinama.
Veži krošnju manilom unaokolo. Sama sebe drži, nema lomljenja. Ne znam da li sam bio jasan.
 
E,da.... tamanio ja vaške onomad sa insekticidom i uze Volley.Reče mi žena lepo stavi na 50 l vode 25 gr preparata.Zaboravio sam naravno savet,nisam uzeo papir ali sam imao mobilni sa internetom.Jasno piše 25 gr na 100l.I tako oprska pola voćaka sa volley a drugu polovinu sa perfektion.Posle 5 dana imao sam šta da vidim perfektion sve pobio a Volley kao da ne postoji.I bi žena u pravu...Verovatno si sloba31 upravu što pojačavaš koncentraciju....ali čemu to sve vodi![/QUOTE]

Ma 10ml na 10 l mi rekao zastitar u apoteci. I ja sam primetio da zastitari uvek preporucuju jacu dozu nego proizvodjaci. Nije mi tu bas sve jasno. Zar nije fabrika zainteresovana da proda vise pa treba zastitari da ih ispravljaju. Ni meni se to ne dopada i najcesce se ipak upravljam prema uputstvu proizvodjaca.
 
Da li je neko vec prskao protiv trulezi ploda.Mislim na kasne sorte.Neznam da li je rano ,mislio sam da prskam dionalom.Ima li iskustava?
 
Ja sam zbog vrlo vlaznog vremena prskao pre 10 dana funomilom, ak. mat. tiofan metil. Kako je i u galofunginu T ista aktivna materija planiram oko 15. juna da prskam sa necim drugim, npr. akord, akt. mat. tubekonazol.
Nego da li i vama opadaju kajsije u vecem broju? Kod mene kao i kod drugih u selu bas izrazeno.
 
Opadaju ali ne strasno,mislim da je to normalna -treca faza opadanja u junu mesecu.

- - - - - - - - - -

Danas oprskao,dional +decis.Ako bude puno kise mozda jos jednom Teldorom ili Funomilom.Ovo je bilo sedmo prskanje kajsije ove godine.Jos malo pa stizemo jabuku.To nije normalno sta nam stize sa kisom.
 
Meni je danas sa kisom stigao i grad.
Oluja je kidala listove sa drveca a grad ih je iscepao, presekao po neki mladar ali najgore sto je ostetio skoro svaki plod i to vise puta. Pri tome je puno zavrsilo i na zemlji.
Ode prva klasa nepovratno. Sutra mi predstoji prskanje da bar spasim drugu klasu.
Zastitar mi je preporucio Kaptan, Pehar i Fitofert aminofleks.
 
Ja sam prskao funomilom ima 3 nedelje i ne planiram vise ni jednom da prskam. Meni je to bilo peto prskanje po redu, sesto ce biti na jesen bakar. (bakar + 2 monilija + precvet + trulez + bakar)
 
Слобо, жао ми је. Моје воћке је прошле године за Илиндан оштетио град. Срећом није био онај крупни. Воћке ће се опоравити, али ћеш изгубити дио рода.
 
Ma дошло је да треба још и расхладне и грејне уређаје поставити, па мреже, пластенике... До прије 25 година је могло и без наводњавања, није било ни великих врућина... У Аустрији су поставили противградне мреже, пао снијег па све поломио,
 
Komadara, hvala. Boli kad ulozis ne samo materijalno vec puno rada, truda i znoja. Radujes se stanju vocaka i rodu i ode sve za 15 minuta. Ali ocito moramo biti spremni na to.
Iduce godine cu sigurno osigurati, necu ovaj stres sebi da priredim ponovo.

Nemoj se zavaravati. Osiguranje ima kriterijume po kojima oni cene klase. Njihovi kriterijumi nemaju veze sa realnoscu. Njima prva klasa nikome drugome nije prva klasa.
 
Ja sam pitao za osiguranje kajsija od grada,na ocekivanih 30 tona po hektaru x 80.00 dinara premija izadje oko 115 .000,oo dinara.Osigurana suma 2.500.000 dinara.Osigurava se od 1.marta.Drzava vraca 40% premije.Moze da se osigura i od ostalih zezancija,gubitak kvaliteta ploda,oluja...To je negde oko 500.000.oo dinara na rod od 30 tona.
 
Prorodila kajsija okalemljena na vinogradskoj breskvi (visoko kalemljena), sadnice su proizvod naseg kolege sa foruma @miroljubceful. Plod ima izuzetnu obojenost, jedina mana sto je zbog mrazeva pretekao samo mali broj plodova...

24vm88z.jpg
 
Poslednja izmena:
Ja za vikend moram da potrosim kilometar manile, javio mi cale najveca kajsija 10 god stara se raspolutila nista od nje a bilo kaze on 100 kila, ja cenim realno oko 60. Stara jedna ista izlomi se. Rodilo bas, sto su zrelije to se vise vidi.
 
Hteo sam da vam javim da sam konzumirao plodove ovih kajsija koje su kalemljene na breskvi i odusevljen sam ukusom ploda. Mnogo je socniji i ukusniji nego kod kajsije kalemljene na Sljivi. Samo jos da vidim kako ce se pokazati u rakiji :osmeh: ali to ce da saceka neku bolju godinu bez mrazeva...
 
Nazad
Vrh