Kad se sta seje ?

misoo83

Član
Učlanjen(a)
26 Okt 2010
Poruka
467
Pozdrav

Od sledece godine bi trebao da pocnem sa bastovanstvom ali problem je u tome sto ja ne znam kad se sta seje , sadi u basti pa ako bi ste bili ljubazni i napisali npr salata - 3 mesec sejanje i slicno :D

Npr mene bi zanimalo razno:

Rotkvice
Cvekla
krastavci
mrkva ( sargarepa)
tikvice
luk ( crveni )
beli luk
blitva
paprika
paradajz
grasak
pasulj
kukuruz ( onaj za kokice)
suncokret ( da imam na zimu sta da grickam)
spanac
lubenice
bundeve
krompir
salata

to je to otprilike sto mi palo na pamet da je pre mama sejala , ako se setim jos necega dodacu u listu :cao:

ztg

Novajlija
Učlanjen(a)
12 Okt 2009
Poruka
20
napisao si nesto sto je nemoguca misija u temama ima pisano skoro za svaku povrtarsku kulturu procitaj ranije postove i videces. Niko ti poinaosob nece pisati o jednoj kulturi

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
7.599
Koje povrće prvo sadite na otvorenom polju, znači ne kad proizvodite rasadu. Interesuje me kad se prve vrste povrća presađuju na poljima u proleće.

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
7.599
Da, znam za varijantu kada se luk posadi u jesen, pa tako prezimi. Meni je interesantno šta se od ostalog povrća prvo, drugo treće i slično sadi na otvorenom.

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
7.599
Evo našao sam na netu jedan kalendar --- izvor poljosfera.com

FEBRUAR:

• Priprema bašte za ranu stevu. Primena zemljišnih herbicida na površinama za uzgoj crnog luka i graška,
  • U povoljnim vremenskim uslovima, sadnja crnog i belog luka i setva spanaća, salate, rotkvice, graška, mrkve, peršuna i paštrnaka.

MART:

• Setva spanaća, salate, rotkvice, graška, mrkve, peršuna i paštrnaka.
  • Sadnja krompira, salate, kupusa, kelja, kelerabe i rena,

APRIL:

• Završavanje setve luka, graška i mrkve,
  • Direktma setva paprike početkom, paradajza polovinom, a krastavca, tikvice, pasulja, boranije i kukuruza šećerca u trećoj dekadi aprila,
  • Sadnja krompira, kupusa, karfiola i kelerabe,
Za krompir znam, mi smo ga sadili polovinom marta uglavnom, ali me zanimaju i ostale kulture koje se ranije mogu saditi.

javafxnoob

Novajlija
Učlanjen(a)
10 Jun 2016
Poruka
13
Имате ли неку сорту грашка да препоручите за башту? Треба ми што ранија сорта.

Време је овде у Бачкој прилично повољно, нема неких мразева већих ове године. Обично парадајз пресађујем почетком маја, па сам мислио на то место у башти пре њега да посадим (и оберем) грашак.
Пошто сом потпуни почетник у повртарству, поврће углавном узгајам за своје потребе, занима ме да ли препоручујете да се грашак посади почетком до средине фебруара? Ако сам добро разумео, доспева за 60-70 дана.
Првенствено планирам да га посадим због азотофиксације (ваљда се тако каже), али би волео и да имам шта да уберем. :osmeh:

BOKIBOLE

Član
Učlanjen(a)
24 Jun 2011
Poruka
2.874
Kasno je sada za grašak ako planiraš da ti pristigne u prvoj polovini maja. Sa setvom koja će biti moguća kada se zemljište prosuši ( npr. možda 1-15. februara kako navodiš) grašak će ti stići krajem maja. Meni sa novembarskom setvom stiže za berbu u prvoj dekadi maja.

Vrh