Jaja-sortiranje, cuvanje, drzanje, klase...

BranaZmaj

Član
Učlanjen(a)
28 Avg 2009
Poruka
43
Pozdrav svim forumasima! :cao:

Zainteresovali ste me sa ovim kokama nosiljama pa me sad interesuju sledece stvari:
Koliko dugo jaje moze da stoji-mislim kad ga koka snese :D?
Kako se sortiraju?
Kako se klasifikuju na klase?
Jer to zavisi od sorte koka ili cega vec?
Ostale informacije bitne za promet jajima...
 
Ja na nekom hrvatskom sajtu video da mogu da stoje i do 120 dana u hladnjaku, koliko je tacno pojma nemam...
 
Bonanza je napisao(la):
Ja na nekom hrvatskom sajtu video da mogu da stoje i do 120 dana u hladnjaku, koliko je tacno pojma nemam...

Ama necu pilice da izvodim nego u tiganju da ih koristim :haha:...salim se...ima li jos neko informaciju koliko mogu da se cuvaju pre nego li dodju na trziste...koke su primamljive ali sta ako jaja ne rasprodas...sta sa njima...
 
Kratki odgovori:
1. Jaja koja dolaze iz uvoza (ona koja se prodaju po kvantaškim pijacama) stara su i po nekoliko meseci. To znači da jaje i nije baš toliko kvarljiva roba, ako ima adekvatne uslove skladištenja.
2. Postoji sortirka za jaja, ali to za malu proizvodnju jednostavno nije isplativo nabavljati.
3. Imaš razne klase, ali to za malu proizvodnju nije bitno.
4. Kolika je nosivost, i koliko su jaja krupna zavisi i od sorte kokošaka, ali i od hrane, uslova u objektu, osvetljenja itd.
 
struna je napisao(la):
A da ti prvo nadjes trziste.

@Struna

To ne bi trebalo da bude veci problem poznajem jedno 500 vlasnika str na regionu JUG...trebalo bi da ne bude problema oko toga...
 
vjeruj prijatelju da je trziste najbitnije jer nije ni malo lako gledati kako se gomilaju jaja a ne ide prodaja sve drugo je lako sav posao oko koka je lagan skoro nikakav ali prodaja ako nemas sigurno trziste a danas je rijetko sta sigurno je veliki problem. zato sretno ali prvo to dobro dogovori s nekim. pozdrav
 
Jel zna neko kako se odredjuje klasa jaja, poceo sam polako sa proizvodnjom i svi me pitaju koja je klasa? jel moze neko da mi pomogne!
 
banePA je napisao(la):
Jel zna neko kako se odredjuje klasa jaja, poceo sam polako sa proizvodnjom i svi me pitaju koja je klasa? jel moze neko da mi pomogne!
Klasa se, ja bar mislim, odredjuje po tezini jajeta...klase idu na 5 gr (45,50,55,...) I ja sam postavio ovu temu bas zbog toga....
 
evo ja sam nesto nasao, ja imam digitalnu kuhinsku vagu i brzo se premeri 300 jaja za 20 ak minuta, po gramazi i klasama ide ovako: ako je nekom od pomoci evo :cao:
SU- 70g i preko
S-70-65g
A-65-60g
B-60-55g
C-55-50g
D-50-45g
E-45g i manje
 
banePA je napisao(la):
evo ja sam nesto nasao, ja imam digitalnu kuhinsku vagu i brzo se premeri 300 jaja za 20 ak minuta, po gramazi i klasama ide ovako: ako je nekom od pomoci evo :cao:
SU- 70g i preko
S-70-65g
A-65-60g
B-60-55g
C-55-50g
D-50-45g
E-45g i manje

Bravo BanePA!
I ja sam znao da je odprilike ovako nekako nisam znao precizno...Ovo sa digitalnom vagom mi je predlozio jedan prijatelj koji je nekad imao kokice...kaze sednem izmerim i gotovo....xexeexexxe
 
Pa da sobzirom da ja nema veliki dnevni kapacitet ( oko 100-110 jaja) deset minata i gotovo, ako kupci zahtevaju klasifikaciju ako ne onda na gomilu i cao! Pozdrav :cao: :ppozdrav:
 
da li se moze preci sa valovcica za vodu na one pipe bez obzira sto piju vodu iz valovcica vec dugo?
i jos nesto,kako se sortiraju jaja da li po velicini ili gramazi, mada je to povezano al ajde da pitam.
Sto se tice promene sistema napajanja vodom - odnosno prelazak sa jednog na drugi sitem - na pocetku idite kombinovano.Neka oba sistema budu u igri dan dva a posle ostavite samo taj sa niplicama.Imaju neverovatran instikt kako da pronadju vodu.Ne brinite.
 
Ne razumem se u te klase, moja majka juce kupila i malo su manji od jaja domacih koka. Samo sto im je cena sada 8 dinara. A ja kupio pilice leghorna da malo proizvodim i prodajem jaja, ali po ovakvim cenama vise mi se isplati da prodajem kukuruz.
 
Jaja se klasiraju pomocu masina za sortiranje, razlicitih kapaciteta u tezinske klase:

SS- preko 70 gr
S - 65-70 gr
A - 60-65 gr
B - 55-60 gr
C - 45-50 gr
D - ispod 45 gr

Procenat SS klase je vrlo mali, ako je svetlosni program pravilno podesen. Jaja D i E se ne isporucuju na trziste vec sluze za preradu. Masa jaja zavisi od genetskih svojstava linijskog hibrida, od ishrane i starosti nosilja.
Ako su u ukupnoj godisnjoj proizvodnji jaja C i A klase zastupljena sa vise od 50%, ili ako jaja C, A i B klase bude od 80-85%, tada je proizvodnja zadovoljavajuca.
 
img20121013183002.jpg
img20121013183002.jpg

Molim ako neko zna da mi odgovori šta je razlog za ovakvo jaje. Kokoška je malo više od godinu dana .

- - - - - - - - - -

Da dodam još jaje je oko 35 mm dugačko a22mm široko
 
Da li neko može da mi kaze kako da žumace bude žuće-crvenije.Kokama dajemo - hrana produkt 16% za koke nosilje i nista vise.Unapred hvala
 
Jaja se klasiraju pomocu masina za sortiranje, razlicitih kapaciteta u tezinske klase:

SS- preko 70 gr
S - 65-70 gr
A - 60-65 gr
B - 55-60 gr
C - 45-50 gr
D - ispod 45 gr

Procenat SS klase je vrlo mali, ako je svetlosni program pravilno podesen. Jaja D i E se ne isporucuju na trziste vec sluze za preradu. Masa jaja zavisi od genetskih svojstava linijskog hibrida, od ishrane i starosti nosilja.
Ako su u ukupnoj godisnjoj proizvodnji jaja C i A klase zastupljena sa vise od 50%, ili ako jaja C, A i B klase bude od 80-85%, tada je proizvodnja zadovoljavajuca.

u koju klasu spadaju jaja izmedju 50-55g ??
C- do 50g . a B - od 55g
:sta:
 
Nazad
Vrh