Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@ mudroser i bonito
Evo pošto su slična pitanja pokušaću da vam odgovorim ovako đuture.
Jagoda se obično sadi u leto pa prvi rod daje sledeće godine. Može se saditi i u proleće i trebalo bi da se već prve godine dobije neki manji rod. E sad koliki neznam, nemam iskustva sa prolećnom sadnjom. Zavisno od kvaliteta sadnica sadi se od polovine jula do polovine avgusta (kontejnerske mogu i do kraja avgusta).
Sadi se u duple redove, dva reda na 30 cm pa razmak oko 60 cm (da može komotno da se prođe i radi) pa opet dva reda... U redu 30 cm sadnica od sadnice. Zavisno od dužine i širine parcele možete sami izračunati koliko vam treba sadnica.
Uobičajen način je da ide folija i ispod traka kap po kap. Ako nema uslova za navodnjavanje po meni je bolje ne stavljati ni foliju da bar može doći do vlage od padavina. U tom slučaju umesto folije staviti slamu. Inače folija služi da smanji isparavanje vode iz zemljišta i rast korova. Može folija i bez trake kap po kap ali se onda mora rešiti zalivanje na drugi način.
Što se tiče sadnica nisam siguran kakva je trenutno ponuda kvalitetnog sadnog materijala jer se obično nabavlja za letnju sadnju. Verovatno da je ono što je trenutno u ponudi iz domaće proizvodnje t.j. "kućne radinosti". Nemora da znači da je lošeg kvaliteta ali treba biti oprezan.
E sad sorte. Zenga je stara sorta, slatka, ukusna ali joj je mana što ima slabu pokožicu i uopšte je mekana i slabo se čuva (nije za transport a ni za pijačnu prodaju). Najviše se koristi za preradu. Da ja sadim za sebe, iz mog skromnog iskustva, uzeo bi kleri (clery). Rodi manje od drugih sorti ali aroma i slast su prva liga. I madlena (madeleine) je dosta dobra sorta a dobre je i rodnosti i nije zahtevna pa bi za kućnu proizvodnju bila ok.
Prošle godine su frigo sadnice A klase bile oko 0.20-0.21 e (oko 16.5 din) tako da neznam kakva je to cena od 10 din. Moguće da je zenga kao stara sorta jeftinija ali sumnjam da je baš tolika razlika. Neznam, nisam se interesovao. Da je letnja sadnja ja bi vam savetovao frigo sadnice (bar bi se ja za to odlučio što nemora značiti da sam u pravu). Za prolećnju sadnju bi možda kontejnerske brže napredovale.
Moj kolega prodaje sadnice pa ako niste predaleko možete ga kontaktirati pa se raspitajte za cenu i ostalo šta vas zanima.
E da, lucerka je dobar predusev za jagodu. Ako nema korova ori, spremaj i sadi šteta da izgubiš sezonu a možeš i polako da pripremiš pa da sadiš na leto ali onda degustacija tek dogodine. Bilo bi dobro baciti stajnjak (dobro spremljen i zgoreo) ili neku zamenu.
Nadam se da sam vam pomogao, ako ima još pitanja tu sam.
 
:D, hvala na savetima, što se mog slučaja tiče zamislio sam polako da krenem, pa ću ove godine preskočiti oranje, sobzirom da sam obišao parcelu i video da lucerka nije sejana kako treba( trč trč pa lucerka, ostalo je trava) i bojim se da već uveliko kasnim, a imam sad neku varijantu da i sadnice dobijem za dž, pa bih čisto eksperimentisao ove godine da vidim kako se uopšte snalazim u celoj priči. Nije mi sad bitno da ih prodajem, a sobzirom da je svega 800 kvadrata u pitanju motikica i lagano ::suncanje::
na leto bih već mogao da krenem onako kako je bog zapovedio
sobzirom da tek krećem ne bih sad da se trošim nego prvo da upoznam biljku i njene "navike" pa ako uspem ove godine da pojedem bar dve jagode biću zadovoljan ::namigivanje::
U svakom slučaju sobzirom da parcela nije taknuta, znači nije orana,prskana niti bilo šta probaću neku varijantu poluorganske proizvodnje, imam literature pa ću potražiti jel se neko zanimao sa jagodom... u svakom slučaju biće pitanja.A evo jednog, kad presadim jagode, naravno zalijem ih, koliko često bi trebalo da ih zalivam? jel da napravim neki rastvor mineralnog hraniva pa preko lista i kad to da odradim? ah da i naravno koji preparat. Ima li smisla koristiti slavol?
Hvala unapred!
 
Za slavol neznam, nisam koristio a nisam ni čuo da je nako koristio u jagodi. U svakom slučaju mislim da nemože da škodi. Što se tiče zalivanja teško je to ovako napisati. Mora biti vlažno ali nesme se ni preterati (al sam ti pomogao :sta: )
Ako ideš sa frigo sadnicama na početku samo zalivanje. Kad se prime možeš razmutiti u vodi neku formulaciju kemire ili scotts-a sa većim procentom fosfora (15:30:15 i sl.).
Ako sadiš kontejnerske možeš odmah početi prihranu nekom ujednačenijom formulacijom.
Ako uzimaš čupane sadnice (ako dobijaš za dž. onda su ove) ja bi ih prvo dobro očistio i dezinfikovao pa onda sadio da ne uneseš odmah u startu bolest u zasad.
E da, ako ti je lucerka već tako loša, ori je odmah. Tako ćeš imati fore do leta da rešiš korove i uzoreš još jednom i dobro pripremiš zemlju. Ako imaš dobro spremljen stajnjak baci pre oranja. Ali pazi ako nije dobro spremljen verovatno je pun semena korova pa si obrao bostan. Ako nemaš, idi sa nekom zamenom za stajnjak u predsetvenoj pripremi.
 
nudi mi neki čovek ovčiji...taj mi se čini da je suviše suv, pošto sam imao ovce, a ova zemlja je ona vinogradska žuta, jbg kad sam tek odnedavno Sremac ::namigivanje::
a za oranje ne možeš verovati da nemogu da nađem čoveka u Karlovcima da mi odradi to malo parče što sam i čuo to su cene :nono:
i baš će biti zeznuto, nemam ni vode u blizini najbliži izvor mi je 1km i da dobiću ih iz jagodnjaka pa one divljake pretpostavljam što se zapate između redova, a moram i sa tim da požurim jer momak što hoće da mi ih da planira da ih oprska totalom, a onda :cao:
javiću šta sam uradio, možda i neka fotka padne, u svakom slučaju obaveze su mi takve da neću pre utorka moći to da uradim, kaži samo sčim da dezinfikujem?
 
Uzmi Previcur energy 1ml na 1l vode, napraviš rastvor pa ih potopiš 20-30 min. Pre toga svo staro i pegavo lišće odstraniš.
Što se tiče vode bilo bi dobro da to nekako rešiš jer bez vode je rizično.
 
:cao: Pozdrav svim forumašima, novi sam na forumu, takodje u gajenju jagoda :). Pratim ovu temu od početka pa reko da i ja izložim svoje probleme. Dakle, eksperimentalno gajim jedan dunum jagoda, sorte Clery, koje sam posadio prošle godine u Sept, a pokrio sam ih tzv niskim tunelima 06.03. Nakon 20-ak dana počela je i da cvjeta (neki jadni cvjetići) dosta je se podvuklo i pod foliju jer nisam pravio gredice, i oni su mi i izmrzli Posle toga je počeo list da raste koji je se na vrhovima popalio (nemoguće od temperature), u poljo-apoteci su mi rekli da je to neka bolest ali da nije predvidjeno nikakvo tretiranje :sta: Sad se razvijaju fini krupniji cvjetovi ali ima dosta i sitnijih ,zanima me dali će gubitak prvih cvjetova puno uticati na prinos i sta će biti sa sitnijim cvjetovima. Koliku temperaturu jagode mogu podnositi u tunelima?
 
Aj da ja probam da ti odgovorim na bar neka pitanja
To što su se na vrhovima popali listovi po meni može biti ili bakterioza (xanthomonas) mada sumnjam da je to, ili t.z.v. palež lista (phomopsis-smeđa pegavost), ili nedostatak kalcijuma.
Evo ti neke sličice pa probaj da uporediš

_________________________________________________Post je spojen: [time]1239052699[/time]_________________________________________________
I kod mene se desi da se cvet podvuče pod foliju a pravio sam gredice. Ono što vidim izvučem napolje, što nevidim bar se ne jedim.
Na proleće se jagodnjak čisti od starog i bolesnog lišća i na taj način smanjuješ mogućnost od zaraze. Posle čišćenja se prska bakrom koji bi trebao da uništi sve gljivice i bakterije i njihove spore.
Što se tiče temperature ne mogu ti reći koliko je to tačno stepeni ali ispod mini tunela tokom sunčanih dana zna biti prilično visoka temperatura. Zbog toga se tokom dana folija skida i pred veče vraća. Ja nisam pokrivao pa ti ništa ne mogu konkretno reći. Strelac je pokrivao pa se raspitaj.
Mislim da gubitak tih prvih cvetova nebi trebao da se nešto preterano odrazi na prinos, i meni se to dešava. Normalno da će ti zbog gubitka tih prvih cvetova malo kasniti početak zrenja ali šta je tu je.
Nego, koji je razlog što si sadio tek u septembru?
Odakle si, onaj dulum mi kaže da si iz Bosne :cao:
 
Hvala Nebojša, mislim da bi četvrta slika odgovarala mojim, samo sto je se to kod mene popalilo za jedan dan, pa nevjerujem da bi to bilo zbog kalcijuma. Radim sve po nekim propisima, osim što sam možda malo kasnio sa sadnjom. Sadio sam u Septembru (zeleni živići), jer nisam bio kući preko ljeta. Inače sam iz Semberije :cao:
 
@ giuseppe
Majka mi je rodom iz Omarske (Prijedor) pa mi je zato poznato :cao:
Kojim đubrivom prihranjuješ, jel imaš neku šemu?
 
Znam za taj sajt, bio sam u kontaktu sa njima. U principu nema loših đubriva fora je samo koja su jeftinija, pristupačnija i ko će od distributera da ti se nađe pri ruci.
 
:bravo:Ljudi sto ste se ućutali, sta ne pišete, sta radite!? Kod mene su se jagode već počele zametati ali je plod nekeko grub i hrapav sa nekim sitnim crnim dlačicama. Đe ba zapelo ::namigivanje::
 
Jbg šljaka se (admine može neki smajli za šljaku :osmeh: ) . Pošto sam prespavao pola drugog poluvremena utakmice imam malo snage i za forum :haha:
Nije nigde zapelo, tako treba. I kod mene uveliko cvetaju i zameću se.
 
Posadili smo jagode, jedne prvog aprila a druge jedaneastog aprila (na otvorenom). Intresuje me da li im je potrebna kakva prihrana i koja? :ppozdrav:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1240138041[/time]_________________________________________________
Alo,ljudi sta je sa vama? Danas ne radite pa mozrmo da razgovaramo.HRISTOS VASKRS!!!
 
Vaistinu vaskrse. Čestitam uskrs a čestitam i početak berbe. Neka je sa srećom i da nam cena potraje bar mesec dana :osmeh:
@ jeja
U principu na početku bi trebali ići sa formulacijom sa većim procentom fosfora par tretmana (nedelju dve). Potom bi trebalo ići sa ujednačenom formulacijom a u plodonošenju sa povećanim procentom kalijuma. Pošto ste sadili u proleće pitanje je da li imate cvetova t.j. plodova jer od toga zavisi da li treba primeniti formulacije sa više kalijuma jer je on potreban za formiranje plodova. Takođe dosta zavisi i od analize zemljišta ali sumnjam da ste je radili sa obzirom da je mala površina u pitanju.
 
@ Nebojsa,iako su jagode posadjene 1.aprila,vec danas (20.aprila) sve imaju po 5-6 cvetova i zametaka.Sta dalje sa njima?? Kako ih tretirati??
 
evo kako kod mene izgleda amoram se faliti da je pocela berba za 1. maj i to citavih 1 kg plodova ::svaka cast::
a juce 2. maja cak 3 kg :haha:
 
@ macosd
Pozdrav.
Koja površina je u pitanju? Koji sistem gajenja koristiš?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh