Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zdravo,interesuje me da li neko ima sadnice jagoda-mesecarki u okolini Šapca za prodaju? :bravo: :bravo:
 
Zna li neko koliko kosta haifino djubrivo 14:13:20+2MgO+me+huminske kiseline po KG. Da li da to djubrivo bacim ili neko drugo?
 
Uopšte kad se radi o primeni preparata za zaštitu treba poštovati preporuke proizvođača. Ukoliko nije tačno navedeno za datu vrstu treba pitati u poljoapoteci a zašto da ne i nezvati proizvođača ili distributera.
 
pozdrav svima! ja imam plastenik 30mx5mx2.5m i zasadila sam jagode u djakove koji su punjeni mesavinom zemlje, pregorelog stajnjaka i mali deo peska. Pet redova su direktno na zemlji a tri reda su na drvenim policama iznad njih. Police cu na visino od 1,5m i samim tim one su u toplijoj zoni (ovi nekoliko dana kako je otoplilo tem.je od 25-30c) a redovi koji se nalaze na zemlji tem. je u toku dana 25c. Gornji redovi uveliko rastu dok ovi dole tek su sada poceli i bas je za oko velika razlika pa me malo to zabrinjava, dali bi trebala sa nekim preparatom da ih poprskam i sa kojim? nisacim ih do sada nisam tretirala...
 
Svakako treba poprskati sredstvom na bazi bakra , prema omjeru koji je to naveo proizvodjac sredstava.
Naravno valjalo bi poprskati i s Ridomil ili aliete sredstvom.
Prihrna bi trebala u startu ici s 11-44-11.
Ajde uslikajte taj vas plastenik pa postavite slike da vidimo kako to u praksi izgleda.
Pozdrav.
 
Zamoljen sam da pretstavim moj plastenik, i evo ga.
najpre je bilo planiranje terena i finansija, onda skica kako bi izgledalo.
2nbrnth.png


Svi spojevi konstrukcije su zavarivani a potom je farbana sa osnovnom bojom za metal.
2dik35z.jpg


I finalni proizvod.
2cz33iw.jpg


Mnogi su me pitali zasto nisam probao vertikalni uzgoj jagode. Plastenik me kostao 1000 eura, i da bi jos investirao u vertikalni uzgoj, na ovom nestabilnom trzistu ko zna kada i dali bi se vratila investicija. A ovako, ako ne bude islo, mogu izorati i gajiti nesto drugo.
 
Ocito da kasnis i s prihranom i sa zastitom , svakako si vec trebala ospricati s sredstvom na bazi bakra , i ridomilom , i vec si trebala treci put prihraniti sa 11-44-11 , tako da bi za jedno 10 dana prihranjivala sa 20-20-20 , a sada kad ti je poceo cvjet trebas takodjer dodati u prihranu i bora radi boljeg oblika ploda nakon cvatnje, odnosno da se plod ne deformira kod samog formiranja.
Toliko iz mog pocetnog iskustva , ako netko zna nesto bolje neka napise.
Post je spojen: [time]1300307263[/time]
_________________________________________________
E da i pokidaj ove stare i bolesne listove da ti bolest ne predje na novi list , koja je to sorta jagoda
 
sorta je kleri. a sta mislis da ovima dole dajem prihranu 20-20-20 a ova tri reda gore sto cvetaju da im dam 16-8-32, i kayi mi dali je sada kasno da ih sutra poprskam bakrom jer sam danas ga kupila
Post je spojen: [time]1300307861[/time]
_________________________________________________
i kazi mi dali znas kako da ih oprasimbez jer nemam pcele a ni bumbara :pcelac::
 
Nije za bakar nikad kasno ali dodaj i ridomil , jos ti je rano za 16-8-32 jer koliko ja znam on se daje kada se pocnu formirati plodovi , tebi je problem sto ti je premala lisna masa , treba ti malo dusika , a i fosfora i kalija nebi skodilo , tako da slobodno mozes svima vec sada dodati 20-20-20 ili ako nemas uzmi 15-15-15 i rastopi u vodi , ide ti 2 grama po sadnici u omjeru 1 litra vode i 2 grama po sadnici u 8 dana , to ti je prihrana u prosjeku svaki 4 dan.
Ako ne budes imala dovoljno lisne mase imaces malu fotosintezu i plod ce ti biti mal i kisel , falice secera u jagodi.
E sada to ti govorim za jagode koje su na gredicama , ali islim da i ovdje imas dovoljno zemlje , da se moze na takav nacin prihraniti.
svakako na vrecama izbusi rupe na visini od jedno 2 cm od dna , tako da ti visak vode moze izaci
 
hvala ti za ovo puno mnogo si mi pomogao, na vrecama sam dno izbusila sa ekserom jedno 5-7 rupa. nisi mi rekao sta da radim po pitanj oprasivanja?
 
Samo par stvari da dodam. Prvo bakarni preparati se ne mešaju ni sa čim pa tako ni sa ridomilom. Drugo, bakar se ne sme koristiti u cvetanju jer neće doći do oplodnje. Treće, pegavost ne možeš rešiti ridomilom, poskidaj pegave listove i poprskaj sa Score-om od Syngente.
 
pozdrav svima!! :cao:
ja sam iz Kikinde,i voleo bi da mi neko kaze koja sorta je najbolja za bastensko gajenje jagoda?
da je slatka i krupna,za licnu upotrbu..
i gde da je nabavim?
hvala unapred!!
 
Da ali ja koliko vidim da tu ima samo pare cvjetova i 95% jagoda nije procvjetalo , a i napisao sam da ove stare i bolesne listove treba pokidati , da treba poprskati bakrom a i ridomilom , ne zajedno jedno s drugim , a bor treba dodati jedno 7 do 10 dana pred cvatnju jagode.
Sto se tice oprasivanja , naj bolje ti je ako je toplo vrjeme da otvoris plastenik sirom kako bi bumbari i pcele same mogle da dodju do cvjeta , ili nabavi bumbare pa ih pusti u plastenik.
Post je spojen: [time]1300369187[/time]
_________________________________________________
Naj bolja sorta je po meni kleri i lia , a i alba je dosta dobra , a naj bolje radja bar za mene quen elisa.
 
Ja bih prvo jos nesto dodao, oprskati samo bakarnim preparatom pa nakon 10-ak dana ridomilo i moze se dodati neki insekticid, ja cu ove godine zameniti Ridomil sa jednim novijim sredstvom koji isto ima aktivnu materiju kao ridomil + jos jednu, kazu da je mnogo bolje sredstvo od ridomila tako da cu ga ove godine testirati. Ne mogu sad da se setim naziva ali sutra cu ga uzeti pa cu Vam napisati.

@ jelenaa

Svaka cast na kreativnosti za plastenik, svidja mi se kako si to sve uklopila, nisam ljubitelj uzgoja jagoda ispod plastenika ali mi se ovo bas svidja :D.

@ Salinjo

Kleri je veoma ukusna jagoda i veoma cenjena u evropi, ali sto se tice ukusa mislim da je po meni too champion nezamenjiv, ukusniju jagodu nisam probao,

@ Macosd

Druze videcemo ja iskreno planiram da probam bar 50 ari jednoredno pa ce da vidimo sta ce biti :haha: :haha: :haha:, ima dosta logike da je bolje u jedan red mada bi sad morao da pavim novu masinu za 1 red, nemoguce je da jedna masina postavlja dvorednu i jednorednu foliju zbog razmaka izmedju folije ali sklepacemo nesto :haha: :haha: :haha: :haha:
 
@ nebojsa

Ja sam juče i danas isprskao sa bakrom ali sam mešao sa nekim insekticidom ( tako su mi dali u poljoprivrednoj apoteci ). Da li sam smeo bakar da mešam sa insekticidom ili ne?
I da li je kasno sada da se postavi agril foliju?
 
Po pravilu se bakar ne meša sa drugim preparatima e sad dal će nešto da bidne ili ne videćemo.
Što se tiče agrila po meni nikad nije kasno. Kad god ga staviš biće bolje nego bez njega.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh