Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@ delboj
ja plastenik preko zime ostavljam otvoren, ne skidam foliju ali je otvoren sirom. pocinjem da ga zatvaram kad ocistim lisce krajem februara, i postavljam unutrasnju tanku foliju.
 
moze li samo malo da pojasnis. sta je to unutrasnja tanka folija?
sto se tice zatvaranja dali to znaci da je i nocu i danju otvoren ili preko noci zatvoris.
hvala :ppozdrav:
 
unutar plastenika postavim foliju tanku (mislim da je 50 mikrona, tanka da ako malo jace povuces iscepa se lako), video sam da stavljaju kod uzgoja paradajza pa i ja da probam pa se pokazalo korisno.
kad pocnem da zatvaram plastenik onda je i danju i nocu zatvoren. kada je suncano vreme onda je temperatura unutar plastenika oko 30 tak stepeni pa onda otvorim 1-2 sata kada je najjace sunce da provetrim. dokle god je temperatura unutra do 25 stepeni ne otvaram ga. u principu nista komplikovano. ako je nesto nejasno slobodno pitaj.
pozdrav.
 
Velik pozdrav svim jagodarima koji nađu vremena za ovakav vid druženja, razmene iskustava. Pročitao sam skoro sve poruke sa foruma, vezano za ovu temu i mogu da kažem da sam jako srećan što ovakvo nešto zapravo i postoji. Video sam, takođe, i da ima nekoliko uspešnih i iskusnih jagodara među članovima, koji zapravo ovu temu i održavaju u životu. Dosta je bilo uvodnih reči, treba preći na razradu. ::namigivanje::
Ja sam, inače, student Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, još malo pa završavam voćarsko-vinogradarski smer. Kako to neke moralne obaveze nalažu, kad se stekne neko znanje, treba ga pokušati unovčiti, radeći nešto. Moj izbor je pao na jagodu, kao jednu od najintenzivnijih voćarskih kultura u nas, sa nizom prednosti u odnosu na druge.To se pre svega ogleda u brzini vraćanja uloženih sredstava, i upravo taj momenat je bio odlučujući što se tiče mog izbora. Ne bih sad ništa konkretno da pričam o površinama, sistemima uzgoja, tržištu, već samo da se upoznam sa iskusnijim kolegama, koji izgleda vrlo dobro barataju ovim stvarima. Znam da sam i nema nekog velikog posla u jagodnjaku, i zato možemo ovo iskoristi za upoznavanje i uvod u narednu godinu, za koju se nadam da će biti povoljnija od ove, jer ova je u svakom slučaju bila veoma ekstremna. Čekam vaš odgovor, a do tad, uživajte. :cao:
 
Evo nešto za jagodare.


Jagoda diamante.



20if4ud.jpg
 
@ fruitboy

Dobro nam dosao :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:, u pravu si da sad nema posao, ali neznam na koja pitanja cekas odgovor :sta:, ali u globalu ako imas vremena procitaj ceo forum i garantujem ti da ces naci odgovore na sva tvoja pitanja :D
 
ako si kao ja uvek ces naci nesto da priupitas :haha:
dobrodosao i sve najbolje u ovom poslu.


Post je spojen: [time]1287843770[/time]
_________________________________________________
evo sad pitanja.
dali ste zavrsili sa prihranama. jer ja jesam a nisam siguran jel to ok. :sta:
i pitam dali iko stavlja zimi agrotekstil (procitao sam na par mesta da je pozeljan) lutrasil. pa me zanima koliko to kosta
i dali u plasteniku to treba a ako treba kako i kad se postavlja. hvala unapred.
a da. posto su ovde na forumu vecina grobari ( i ja naravno) samo da cestitam na danasnjoj pobedi :ppozdrav: :ppozdrav: ::svaka cast:: ::svaka cast::
Post je spojen: [time]1287869702[/time]
_________________________________________________
i jos samo nesto. tice se sistema kpk. ja prestajem sa zalivanjem pa me zanima dali ga treba necim procistiti ili tako nesto?
mislim da bi ova pitanja i drugima mogla koristiti pa ko zna neka odgovara i savetuje
 
@ delboy

Agril mislim da se stavlja u februaru ili martu zavisi od spoljne temperature kad krece jagoda u plasteniku, prihrane su odavno zavrsene a za kpk ne treba nista jer u svakom slucaju on se sam iscisti kad zalivas vodom :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:,

PS. bila je uzbudljiva tekma i naravno da smo proslavili uz :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :veseljak:: :veseljak:: :veseljak:: :veseljak:: ::vino:: ::vino:: ::vino:: ::vino:: ::vino::
 
kazes mislim. to verovatno znaci da ti nista ne stavljas.
a po vremenu kada si pisao to nesumnjam da se proslavljala pobeda u derbiju ::svaka cast::
 
Hehe, čestitke grobarima na zasluženoj pobedi. Momenat nepažnje je odlučio ishod utakmice, al dobro, šta da se radi, fudbalerska posla!
@boomsyte, pročitao sam sa skoro sve postove sa ove teme, i mnogo toga mogu zaključiti. Interesuje me koliko bi koštala investicija za plastenik površine 1000 kvm. I gde to može da ne nađe po najpovoljnijoj ceni! A što se tiče nekih drugih uslova, mislim da mi je tu sve jasno. Zemljište na kom bi trebalo da se nađe taj plastenik je pravi černozem, natraške da se usadi nešto, neće uvenuti, sigurno! :bravo: Pa me zanima vaše mišljenje o mojoj ideji, eventualno nekim preporukama! :cool:
 
@ delboy

JA ga ne stavljam jer bi samo izgubio sa njim, mi smo na malo vecoj nadmorskoj visini i stize nam malo kasnije jagoda, sto i nije lose, ne mogu da dobijem bas neku extra cenu kao neki za prvu sto dobijaju po 250 din ali ta cena naglo padne i posle daju i po 50 din a ja krecem sa jagodom kad skoro svima nestane i imam konstantnu cenu i mozda malo u porastu ali u zadnjih 7-8god se kretala prosek 1e i ja sam time zadovoljan, a agrilom bi dobio u jeku berbe kad i nije bas neka cena.Obicno se agril stavlja pri pocetku vegetacije i skida pred branje, dobijas jedno max 10 dana ranije nego obicno a to puno znaci ako si u nekom kraju gde bas rano stize jagoda.

Pa proslava nije bila losa sve je krenulo spontano i neplanirano :haha: :haha: :haha: :haha:

@ fruitboy
ZA cene plastenika neznam to mora da se raspitas u tvom kraju, ja ne radim u plasteniku nego na otvorenom ali nadam se da ce vec neki drugi forumasi znati da ti odgovore :D :D
 
@Boomsyte, jedna interesantna stvar.....proletos, u aprilu, cena jagoda na malo se kretala i do 650 din! :D
 
nije mi toliko vazno da stigne par dana ranije nego pitam dali mogu da se ostete zbog jake zime.
pokrio bih ako moram zboh zastite ili njima ne treba nikakva zastita od hladnoce :sta: :sta:
a kazes da se pokriva na pocetku vecetacije a skida pred berbu. kako onda prskanja i te stvari?
ja sam mislio da se to stavlja do vegetacije radi zime
 
@ delboy

PA agril se najvise koristi za stvaranje toplote i zastitu od ranih mrazeva za cvet ali se isto tako i skida, po nekoj logici i pravilu on bi se nocu vracao a preko dana skidao ali retko ko to radi. NE sekiraj se za hladnocu a kako mi svi ostali koji nemaju jagodu u plasteniku ? IZdrzljiva je ona. :D

@ fruitboy
jos interesantnija kretala se i do 1000 :haha: :haha: :haha: ali to je iz plastenika koji su imali grejanje ali samim tim i to sve poskupljuje cenu proizvodnje. JA se ipak drzim klasicne proizvodnje, posadis par hektara, oberes 30-50t jagoda zgrnes ::novac:: ::novac:: ::novac:: i posle toga ::suncanje:: :pecanje: :haha: :haha:
 
Pozdrav;
Imam albu u zasadjenu u dzakovima, je li gotovo sa prihranama i prskanjem, ili treba jos nesto do zime da im radim ?
 
@boomsyte,
sve se vrti oko para, to je danas glavni uslov za bilo kakav rad i poslovanje!



@torrente,
jagode ako nisu, al sada će ući u period fiziološkog mirovanja. Alba nije remontantna sorta, i ona naravno prolazi kroz isti period. Kad joj završi fiziološki period mirovanja i kad dopuste vremenski uslovi, ona će da oživi, tj. da krene. Tako da nemaš nikakve potrebe za prihranom. Jedino da opajaš staro lišće, koje je potencijalni izvor zaraze za lisnu pegavost. Najbolje bi bilo da kad opleviš živiće sav otpad strpaš u džak, izneseš i zapališ! Na taj način ćeš značajno smanjiti mogućnost nastanka zaraze u narednoj vegetaciji. Koliko živića imaš?
 
FruitBoy je napisao(la):
@torrente,
jagode ako nisu, al sada će ući u period fiziološkog mirovanja. Alba nije remontantna sorta, i ona naravno prolazi kroz isti period. Kad joj završi fiziološki period mirovanja i kad dopuste vremenski uslovi, ona će da oživi, tj. da krene. Tako da nemaš nikakve potrebe za prihranom. Jedino da opajaš staro lišće, koje je potencijalni izvor zaraze za lisnu pegavost. Najbolje bi bilo da kad opleviš živiće sav otpad strpaš u džak, izneseš i zapališ! Na taj način ćeš značajno smanjiti mogućnost nastanka zaraze u narednoj vegetaciji. Koliko živića imaš?
Hvala, imam oko 300 zivica, cisto za svoju potrebu. Nalaze se u dzakovima, kupio sam 40 dzakova,u svakom dzaku zasadjeno od 5-9 zivica, kako koji dzak. Kupio sam nakon roda, u junu, posekao skroz i nadao se da ce nesto da rodi na jesen, ali nije bilo ni par kilograma :)
Nadam se da ce na prolece da rodi kako treba, posto su kod zene koja ih mi je prodala rodili na prolece nenormalno dobro.
Interesuje me da li su zivici pregusto zasadjeni, posto mi se tako cini, mozda im to smeta, i na dosta njih koren viri van zemlje?

Brkove nisam sekao jedno vreme pa su mi se jagode rasirile po zemlji pored vrece, to sam danas posekao, i posadio ih u casice od pavlake, pa mozda nesto i od toga bude :)

U sustini pokusavam sa ovom malom kolicinom da vidim kako to sve izgleda,koliko muke i znanja je potrebno, pa ako mi se svidi, posadio bih jagode na nekih 5 ari, kolko da imam za pojesti,dzemove, slatko, i nesto preko i za prodati.

Pozdrav
2nsuotv.jpg

szd668.jpg

28mgr5e.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh