Jabuka

Koja je ovo jabuka? Sa drveta ubrana danas, i dalje stoji. Sitna ali blagog ukusa. Ima smek neki.
a469f767b09bc43a7e397cd891c68456.jpg


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 
Lici na Kozaru, samo malo sitniji plod nego sto treba. Ukus ce ti reci sve: zuckasto meso, a neki vinski ukus sto bi se reklo, specifican za nju.

Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Tako je, ima ukus neki lepo receno- vinski. Mozda i sto je mraz ocesao dosta puta, bilo je i smezuranih na stablu. Hvala vam.
Da li je moguce gajiti je bez hemije?

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 
Da ne prepisujem, vidi sam. Moje stablo je na slabo bujnoj podlozi, starije i nisam zadovoljan.Uz minimalnu zastitu mnogo bolje su mi se pokazale crveni delises, kolacara, mucu itd.
Konkretno, meni plodovi do berbe opadnu 95%.
Istina je i da ima stabala od 50 i vise godina na divljoj jabuci koja i dalje radjaju.
bc61096e91cc531ab1092b3769feae59.jpg
628383d0984a1538ba61df16079dd5d6.jpg


Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
bez hemije moze ako su u pitanju bolesti lista (koje se lece fungicidima), posto ti nije toliko bitno kolko rodi, ni ako ima i neku krastu na sebi (a vecina "domacih" sorti je tolerantnija na pepelnicu i cadjavu krastavost od novostvorenih)... Medjutim, sto se tice crvljivosti, tu nema leka bez hemije, pa se onda desi sto kaze mirlee, a to je da opadnu plodovi...ali opet, ako ti treba 100kg za sebe, posadis da rodi 500 do 1000 (to bi bilo 25 do 50 sadnica na M9 okvirno) i od 1000kg proberes 100kg lepih i zdravih...ostalo, u sirce, u rakiju, hrana za domace zivotinje itd..
 
Bas tako, a ukus iako je to subjektivno je top.
Trenutno sam okalemio neke kozare sa razlicitih strana na divljoj jabuci koju sam nasao samoniklu i na mm106.
Njih ima vise vrsta i klonova: engleska siva, francuska, zuta itd.
Meni treba francuska, evo slika, pa ako neko ima, mogao bi poslati grane.
b63f7a14363e20166ea256cf30922890.jpg


Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Video sam, ima i Vjeko, uzecu tamo verovatno. Imam ove standardne sa vise lokacija i neku Dokmanovicevu tamniju sa prevlakom skroz, ova mi fali.

Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Ove sitnije za koje pitate, to je mozda "druga tura" roda na nekom stablu, one koje se u proizvodnji uglavnom skinu jos odavno. Plus ih dokaci mraz...svaka takva ima neku aromu..
 
Hvala. Pitacu vlasnika vocnjaka da mi kaze da li je skupio pre toga, moguce, jer je jedino na tom drvetu imalo ploda.

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 
Nanosi jako velike stete, i to je gore od cadjave krastavosti jer nemas adekvatno resenje kada se zarazi. Moj ti savet sadi u drugoj parceli, da imas barem 500-1000m udaljenosti.

p.s. Prodam ti ja vocnjak pa i ne moras saditi, vec imas posadjeno i u rodu 8-)
 
U Maradiku se sadi i dalje, mada vidim na par mesta stoje sadnice na gomili nekoliko godina.
 
Nazad
Vrh