Jabuka

Da da, u mrezaste dzakove ce odlaziti veliki deo I. klase jer izgleda smo izgubili Rusko trziste i nema nam
spasa jer smo se okrenuli Angeli Merkel i Vucicu. Oni treba da sto pre krenu sa izvozom stotine vagona
jabuka iz Juznog banata i ostalih vocarskih krajeva... Ovde velikih kupaca za sada nema a roba se ne trazi.
Smederevski kraj , Arilje, Cacak, Tavankut, Subotica ?
Niko da se javi.
 
Brete li i koje sorte?

Malo kasni berba u odnosu na prošlu godinu a i dosta jabuka se bere zeleno i prodaje odmah.
 
Ja sam danas brao 700 kg sutra za pijacu .
Jonagold i zlatni nisu baš zreli za moj ukus ali za skladištenje idealni.
Koliko naberete za 8 sati rada?

- - - - - - - - - -

Gde nam je Bojčetić ili bere jabuke ili se ženi:sta:
 
U spaliru kad se bere redom samo branje vise od 2 tone za 8,5sati. U kante koje su okacene na grudima i suplje su samo izrucujes u velike palete.Palete premesta traktor sa viljuskom pozadi.Krusaka se nabere i preko 3 tone jel su teze.Ovako se bere u Holandiji i Belgiji.
 
Pitam iz razloga što sam danas brao 700 kg 6 sati,ubacio gajbe u red(prava duž 380m) i probirno napunio 70 gajbica dvorednih u celom redu ,i sve to izneo ručo kolicima od polovine ka kraju i od polaovine ka početku i natovario na kombi.Činilo mi se da sam malo uradio.Ranijih godina sam uglavnom transportovao do kuće i donosio gajbe drugi su radili .Nisam nešto obraćao pažnju koliko su uradili u toku dana jel mi nije bilo bitno samo sam hteo da pažljivo beru
 
Kod nas postoje norme za radnike koji godinama beru jabuku i znaju svoj posao
bilo da je prebir ili sve redom ili po rosi ili magli...
Za prebir sve zavisi od kolicine na drvetu i drugih razloga tako da je otprilike norma
30 do 50 jabucara onih velikih od 12.8kg.
Za normalnu berbu je od 60 do 100 gajbe. Imam par radnica koje beru 100 kao od salje za 9-10h rada.
Sve to pricam bez utovara i bez puno setkanja za gajbe. Tu sam ja da za raspodeljivanje...
 
nije loše, to bi na traktor kačio?..borbar gdje ti je voćnjak u banja luci?
Nije u Banja Luci. U Novom Gradu je.

Ne bih kacio na traktor. Imamo par ljudi koju kupuju jabuka za rakiju. Do sada smo te jabuke za rakiju stavljali u vrece od stocnog brasna pa kad oni dodju onda jabuke istresamo iz tih vreca u prikolicu. Meni je to licno glupost posto svaku vrecu treba zavezati, itd. Mislio sam napraviti nesto ovako kao onaj panel box i jabuke samo istresan u veliku posudu.
 
Ti si dobar ja sam mojima i samleo samo su kace doneli.
Verovao ili ne ali tako mi je bilo najlakše i najpraktičnije baš zbog toga da ih ne bi pakovao,istovarao,čekao,utovarao...itd, nego direktno iz prikolice u mlin koji je na kaci i za čas gotovo.Njihovo je bilo da plate radnike tih par sati.
 
Danas malo brali crveni delises i po neki greni smit.
16j30pd.jpg
21ou2vc.jpg
 
Pozdrav svim forumašima interesuje me da li je počela prodaja voćnog rasada, i da li je mozda bolje pricekati jos 2 sedmice pa tek onda poceti saditi voce poput Oraha Dunja
 
Ja se amaterski bavim vocarstvom, na okucnici.Izmedju ostalih vocaka imam i nekokiko sadnica jabuke"Zlatni Delises" i na njemu sam primetio jednu cudnu pojavu.Sva stabla su bujna, snazna.Na nekim stablima plodovi su jako sitni ,skoro duplo sitniji od uobicajene krupnoce za tu sortu.Po izgledu i ukusu to jeste "Zlatni Delises".Pokusavao sam da razredjujem,djubrim,ostrije orezujem,zalivam , medjutim plodovi nikako da budu krupniji.Na jednom stablu koje je kupljeno u drugom rasadniku,plodovi su uobicajene krupnoce za Zlatni Delises.U jednoj knjizi sam nasao kratku recenicu iz koje sam dosao do zakljucka da je mozda u pitanju podloga,ali bez nekog detaljnijeg objasnjenja.Dali vi koji se profesionalno bavite jabukama ,znate o cemu se radi?
 
Vasovac@ jel to počelo orezivanje?
Velike su rane, jel premazujete nečim?
Da li posle ovoga ide prskanje uljem i bakrom?
Zašto niste prskali ureom da opadne list?
 
Vasovac
Jel ovo ostaje ovako ko na slici ? Može li neko objašnjenje prvi put vidim ovako nešto.
Koliko su stare jabuke i koja je podloga?
 
Vade se jabuke u pitanju je zlatni delišes star 25 god.Platforma je 4*4 svi točkovi se zakreću, jedino je na njoj promenjen motor bio je benzinac a sada je od toma vinkovića, 4 zasebne platforme u dve visine ekstra se pokazala
 
Nazad
Vrh