Jabuka

Veca je steta rodni pupoljci za dogodine sto su ti spaljeni. Mi smo to imali i cak ni lisce nije bilo izgorelo, komsija kukuruze palio...
 
Preziveti hoce, ali dogodine verovatno prinos 0, a one tamo ce biti normalan rod. To je moje skustvo, mozda kod tebe bude blaze. Stiti taj red kao da ima plod, ako ti se jos razboli onda ce jos vise bolovati.
 
ZA POCERINU Ima mnogo dobrih i perspektivnih sorti na svetskom trzistu koje zahteva raznorazne trendove a ja bih ti preporucio nekoliko sorti prvu stavi ajdared druga bi mogla da bude opet ajdared treca sta bi mogli neka bude i to ajdared a 4 i 5 sorta ...ma rokni i tu adared i nemoj dase plasis .Ako ti slucajno padne napamet da prosiris asortiman na 7,8 ili vise sorti stavi opet IDARED I NE FANTAZIRAJ MNOGO a ako ovi tvoji vole slatku jabuku zasadi im nekoliko drveta neka se zaslade ali MORAJU ODMA DA JEDU JER SE OVE SLATKE BRZO KVARE BEZ FRIZIDERA. JA TI REKOH POCERINA A TI KAKO HOCES
 
Pocerina jedna jako bitna stvar. Jabuka je jako delikatna, minuti su nekada u pitanju da stignes zastititi dobro. Ako imas i stoku i ratarstvo diskutabilno je kako ces ti to stizati pravovremneo uraditi. Ja sam batalio setvu soje a dogodine verovatno i secerne repe jer ne stizem uraditi na vreme sve. Pritom imam tim ljudi oko sebe i svi zajedno ucestvujemo u toj proizvodnji. A ako ces raditi ofrlje bolje nemoj ni raditi samo ces napraviti vise hiljada evra gubitka. Berba je posebna prica, o tome bi mogao pisati knjige o iskustvima.
 
Berba ti je zakon ,otprilike imaš ekipu od 10-15 ljudi od njih te bar trećina nervira kao pojava ne znaju da rade a predstavljaju se kao znalci,trećina zna ali su neradnici i krivinari a trećina zanoveta,nemaju cigara,pili bi kafu a kafe nema...itd.Sve u svemu da si snjima ceo dan i da ih do tančina analiziraš video bi da je to Srbija u malom i naravno svi sve znaju a gazda uvek rogat.Bar je tako u mom kraju gde je nekad bila jaka peščara iz Banatskog karlovca koja se raspala prošle ili pre dve decenije ali su se svi kalilil i učili zanat(berbu i rezidbu ) baš u toj peščari.

- - - - - - - - - -

A najbitnije 50% učinka im je do doručka otprilike od 7 do 10h (3 radna sata) , 40% je od 10.30 do 14 h (3,5 sata) i 10% od 14,30 do 17h (2,5 sata ) tada se već vuku po voćnjaku.
Ko ne veruje neka analizira ja jesam i ne pričam napamet,brojao sam i beležio baš me zanimalo.
Iskreno razmišljam da dnevnicu smanjim na 5 radnih sati jel za to vreme imaju i neki učinak sve preko toga je bacanje para i nerviranje.
 
Do berbe jeste bude problemcica ali to ces izgurati sa zastitarom, pomoci kolega itd. Kada krene berba onda ja omrasavim 10kg, i pritisak mi bude ne retko preko 150 gornji. Prevrnu prikolicu kao dobar dan i naprave od prve klase 2t industrije, a kazes im kako da idu, ne vredi. Kazes im da ne zure kada prebiraju, oni pozure da bi stigli na utakmicu i onda mi se vrati kamion sa robom. Placaj prevoz 2x, i ponovo prebiranje. Najskuplje je bilo kada su 20t jabuka sipali iz gajbi u boksove za hladnjacu a da bi se pokazali kako su vredi, sve jabuke izlupali i napravi krs. Posle kalibratora ostalo 50% za naplatu, ostalo vraceno kuci i pekao rakiju. 2-3 godine u nazad ja to kontrolisem solidno, ali zato 2 meseca ukucani me vidjaju na 5min dnevno, sve ostalo sam non stop sa njima i nadgledam. 5x moras reci jedno te isto u toku dana.

Kada sam video u Selenci u firmi koja ima 100ha kako beru, ono je greota od Boga. 30% prve klase uniste u procesu berbe. A Delta u Celarevu na zemlji jabuka vise nego na stablu kada prodju "beraci". Ko god ide u vocarstvo matematikom cena x kilaza, to je propast cista i ovo ti kazem najdobronamernije.
 
BOJCETICU NE PLASI COVEKA VEC GA MALO OHRABRI DA KRENE HRABRO u jednu MARATONSKU IGRANKU.Dragi POCERINA ako si PSIHICKI I FIZICKI spreman da izdrzis NAJGORE BOJNE OTROVE koji RUINIRAJU JETRU, SATIRU SRCE ,PLUCA,KANCEROGENO DELUJU PLUS REZANJE U FEBRUARU kod vas je BRISANI PROSTOR SIBA PA SATIRE PLUS IZMRZAVANJE vi ste niski u Vojvodini plus GRADOBITNA GODINA mnogi dobijaju SECER na NERVNOJ BAZI I CIREVE NA DVANESTOPALACNOM CREVU ali to su ovi psihicki labilni da ne kazem RAZVALJENI PLUS PIJANE NADNICARE I NERADNIKE i to sve narednih 30 plus godina znaci minimum 30 godina CEPAJ I NE OKRECI SE POCERINA.Ako sve ovo prihvatis JAKO MUSKI A prihvatices jer vidim da si jedan autentican i beskrupulozan borac bojim se da se ne dogodi ono NAJGORE a to je da ce da ti se SVIDI I TO MNOGO da ce da te ponese ADRENALIN I EUFORIJA ULETECES U VELIKU LOVU I TU POCINJE LUDILO PROSIRICES SE BRZINOM SVETLOSTI A VI IMATE MNOGO ZEMLJE PO VOJVODINI I STO SE VISE BUDES SIRIO OSETICES MOC BOJIM SE DA TU NE IZGUBIS POTPUNO KONTROLU NAD SOBOM i zavedes i sebe i familiju u neki TRANS i nesmes sam da ides u sve ovo mora LETECA EKIPA DA TE PRATI DO KRAJA VELIKU SRECU TI ZELIM SAMO HRABRO USPECES
 
Do berbe jeste bude problemcica ali to ces izgurati sa zastitarom, pomoci kolega itd. Kada krene berba onda ja omrasavim 10kg, i pritisak mi bude ne retko preko 150 gornji. Prevrnu prikolicu kao dobar dan i naprave od prve klase 2t industrije, a kazes im kako da idu, ne vredi. Kazes im da ne zure kada prebiraju, oni pozure da bi stigli na utakmicu i onda mi se vrati kamion sa robom. Placaj prevoz 2x, i ponovo prebiranje. Najskuplje je bilo kada su 20t jabuka sipali iz gajbi u boksove za hladnjacu a da bi se pokazali kako su vredi, sve jabuke izlupali i napravi krs. Posle kalibratora ostalo 50% za naplatu, ostalo vraceno kuci i pekao rakiju. 2-3 godine u nazad ja to kontrolisem solidno, ali zato 2 meseca ukucani me vidjaju na 5min dnevno, sve ostalo sam non stop sa njima i nadgledam. 5x moras reci jedno te isto u toku dana............................................

Jbte , 2x sam bio na ratistu ( po par meseci ) i mislio sam da sam neki baja ali ti me bojceticu sijes , pa ti ratujes pola zivota :haha:

Posto ti ta jabukovaca ? ( saljes postom ? )

E sad ozbiljno ,bavim se nekim poslom (nevezano za poljoprivredu ) i meni najteze pada ovo tvoje poslednje receno , naime kad moram ljudima 15x nesto da ponovim

Ispada da ako nesto hoces dobro da uradis , uradi ga sam bice brze .

Ozbiljno razmisljam da ubuduce samostalno radim jer veca zarada koju ostvarim sa ekipom ljudi ( sebi i njima ) nije adekvatna zamena riziku i propalim zivcima koji uz to idu .
 
Kvalitetni zasadi u Juznom Banatu, privatni, ko nema protivgradnu mrezu,
ove godine vecina otislo u propast.
Prvo mraz, aprilski, pa grad, pa susa,uz zalivanje opala lisna masa, pa opet grad...
Ulaganja i rada opet skoro i kao da je pun rod. Naravno, stari zasadi preko 15 godina starosti.
I mladim zasadima je bolje stanje sto se kalibraze tice.
Prvu Klasu nema ko da plati opet cekanje love dogodine... Ko je brao Mucu, Galu i rani Greni sve je u veleprodaji iz njive
bilo oko 50 din kg, delises tek krece. Ajdared nema boju.
Industrijska krenula sa 7 din pa 9, zatim 12, sada 15 din u dzakovima.
 
Poslednja izmena:
Na nekim jabukama kojima je usled visokih temperatura od vatre požutelo lišće pojavili se novi mladi zeleni listići!
Ohrabrujuće?!
 
@Miloica
Sve ti je poznato, sta da ti kazem. Tu rakiju od prve klase razlupane smo davno ispekli i popili/podelili/prodali. Neponovilo se. Ne saljem brzom postom, kad budes u prolazu svrati da probas:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh