Izuzimači silaže

U planu je rez 20 komada ;) inace mi rucno kolicima sve guramo,sad kad je pao sneg i kako je smrznuto smo poceli krokodilom da grabimo i bas je dosta lakse kad se donese na hranidbeni sto samo sto kad se pravio hranidbeni sto nije se razmisljalo da je napravljen npr. na 4m nego je 2.3m i sad je to problem kad se donese silaza zablokira se,tadje i rolobala kad se ostavi i okrene moze se onako jedva pored kolica progurati...ali narvno onda tata nije mislio da ce ikad imat rolku a kamoli da je racunao da ce traktorom nositi silazu,sreca pa je za mix ako bude trebao jednog dana taman sirina da moze da sipa u jasle i da prodje.Ali mislim da bi ona kasika zadovoljila skroz nase potrebe,jedino da je u ispust staviti one kruzne jasle de se moze rolka ubacit a da ne mogu vuci pod sebe to se cesto u inostranstvu moze videti,i milina.
 
I ja sam krokodilom unosio kada smrzne al problem je kod krokodila tek nakon sedam dana dodjes na mjesto gdje si prvi put izuzeo silazu , a u ovu masinucu stane 2 kubika i za 3 minute je nagrabim a kada sam vozio u tackama trebalo mi je vise od sat vremena
 
Zahvaljujem kolegi na dobronamjernoj sugestiji
Probaj snimati koliko ti treba vremena da u tackama navezes silazu za 50 grla
 
Poštovani članovi; u pomoć :
Imam veliki problem; silaža mi se nekontrolisano kvar i buđa. Buđa se pojavljuje na pojedinim mestima i ima belu, crvenu i tamno plavu boju. ovo mi stvara veliki problem jer je ukvarenost silaže 8-10 %; a kada se to izračuna na kolučinu od 100 tona ; dobija se velika količina hrane koju moram da bacim... Ovo mi nikako ne odgovara, jer sam ovu zimu počeo sa 30 grla mlečnih krava; pa tako da neću imati dovoljno hrane do proleća... Ima li ko iskustva sa ovim; čuo sam da se moze koristiti i mravlja kiselina; zna li ko šta o tome ; i da li se ovo i vama dešava ? Molim vas za savet, ili da me uputite na neku drugu temu unutar foruma na kojoj mogu dobiti odgovor !
Unapred vam hvala na pomoći !
 
Nedovoljno ugazena ili prezrela masa moze biti jedan od uzroka,ostanu vazdusni dzepovi unutar silaze i eto belaja.
Za ovu godinu nema popravke , sta je tu je ima vise razloga kvarenju a vecinu ces naci u temi- Kukuruzna silaza...
 
meni se kvari silaza pored zida.mislio sam prvo da nisam dobro ugazio ali problem su bili misevi,ubio sam dva.valjda nece dolaziti drugi
 
Ove godine sam silazu prvi put pokrio starom ciglom preko najlona,sem 5x5cm u coskovima nema nigde trulezi niti rupa od miseva a mnogo je lakse skidati ciglu od mrzlog peska
 
Ma silaza je ugazena dobro, non stop smo gazili sloj po sloj; kad sve saberem gazio sam ukupno oko 20 sati, a mozda i vise ... Masa jeste bila malo zrelija; u stvari, bila je izgorela od suše....Pricao sam sa mojim imenjakom iz Nutrivita i kaze mi da je to nesto vezano za samu genetiku kukuruza, i da su tu krivi ovi iz semenskih kuca... ali ne zanm koliko je to tacno ... Misevi nisu sigurno, jer nema rupa i tunela, a imam i dobru i spretnu macku ... :haha: ( na svu muku da se nasmejem )... Silazu sam pokrio repinim rezancom, i preko toga presvukao foliju, pa tako da pored zidova nema u opste pobudjale silaze, a rezanac budja u debljini od 1 cm po celoj povrsini, i to skinem i bacim a ostalo koristim ... A drugi silos sam pokrio folijom i preko toga zemlju u debljini od 15 cm...jos ga nisam otvorio i ne znam kakvo je stanje ...
Hvala vam za savete, i za to sto ste me uputili na pravu temu ! Pozdrav !
 
prnjavor3
Ja se nebi slozio s tobom u vezi ulja mi smo imali slucaj da je puklo crevo i dobar deo je bio uduvan uljem i nije bilo nikakvih promena niti trulezi,dok smo pre takodje pod prikolice koje su kipovali pazili da kap ne kapne i posle ovoga vise to ne radimo.

A sto se kvarenja tice,izuzimanje je bitan faktor tj kolicina,kao i zatvaranje silo jame,neko isece popreko nejlon i kaze kvari se,ili na zidove od jame ne stavlja foliju i slicne stvari,mi smo pre radili sa jednim najlonom i kako se baca zemlja napravi sitne rupice koje prave problem a sada prvi nejlon citav iz jednoga i jos onda stare od prosle godne preko toga pa tek onda zemlja,i mogu reci da je kvarenje svedeno na minimum a cesto zna da ga uopste nema,a nije da se ubijamo i da preterano gazimo,tj do 70% jame se minimalno gazi a posle zadnjih 30% redovno.
 
Što se silaše odvajanaj silaže ja koristim vilu sa većim brojem igala nego kod oboične (to je vila za utovar kamenja oko pruga) i sasvim sam zadovljan s` njom! Direktno bacam u kolica tako da mi te skalamerije zaista nisu potrebne! :osmeh:
 
@mixi
Bez zamere :osmeh: ali koliko bi ti trebalo da na taj način utovariš cca tonu i po silaže dnevno i još oko 800 kg sjenaže, mislim da bi ti ubrzo bila jaja do kolena :osmeh:.
 
Nazad
Vrh