Izracunaj zadatak

Indijanci uhvate 3 brata Dalton : visokog , niskog i srednjeg . Zavežu ih za tri stuba jednog iza drugog , prvo niski , iza srednji pa visoki. Pokažu im 5 šešira : 3 crna i 2 bijela . Svežu im oči i onda svakom stave po jedan šešir a ostala 2 sakriju. Kažu im da ko pogodi koje boje mu je šešir na glavi pustiće ga . Poslednji visoki vidi dvojicu ispred sebe , srednji samo jednog a niski nema nikog ispred sebe. Pitaju prvo visokog , a on kaže "neznam", srednji isto kaže "neznam" a prvi , koji ne vidi ni jedan šešir kaže " ja znam " . Kako ?

( riješio sam bez gledanja rezultata pa možete i vi )
 
Donekle tačno , a šta ako najviši vidi bijeli i crni šešir ispred sebe ? Mislim Ivane odgovor ti je tačan samo nisi dobro objasnio kako sigurno dolaziš do njega.
 
Poslednji je mogao biti siguran koji je šešir na njegovoj glavi samo ako bi video dva belašešira ispred sebe jer bi kod njega bio crni šešir.Međutim on nije siguran, što znači da je video ili dva crna ili crni i beli. Čuvši odgovor drugi je mogao biti siguran šta je na njegovoj glavi samo ako bi video beli šešir jer bi tada na njegovoj glavi bio sigurno crni šešir. Međutim i on je nesiguran jer je video crni pa kod njega može biti ili crni ili beli šešir. Zbog toga je najniži siguran da je na njegovoj glavi crni šešir :D
 
Лако. Млађи је рођен 28 фебруара у 23.56 :osmeh: а старији првог у 00:12 :osmeh: просте године. А сад је преступна па славе са 2 дана разлике ...
 
Samo što nisi obratio pažnju da mlađi brat slavi rođendan 2 dana pre starijeg :osmeh:. Ovo kako si ti napisao bi bilo da stariji brat slavi 2 dana pre mlađeg, ali to nije rešenje :sta:
 
упс превид .. добро де .. и то се да решити .. мајка се порађала у авиону и прешли су датумску границу у међувремену .. и све дође на своје ..
 
Nazad
Vrh