Istine i zablude o tovu bikova i njihovoj prodaji

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Pošto vidim da se ovo pojavilo u jednoj temi odlučio sam da pokrenem ovu temu. Tako da svako ko planira da uđe u posao sa tovom bikova može da pita što ga zanima, ali i da oni koji već se time bave mogu da razmenu praktična iskustva, kao i projekcije potencijalne zarade.
 
farmil je napisao(la):
tovom junadi bavimo se već drugu generaciju u mojoj porodici ako nekog zanima kako se to radi ili neka finesa u tom poslu neka se javi . možete pogledati i nešto ukratko na
http://farmamilosevic.webng.com ::traktor::
Farmil dobrodosao!! Pozdrav od komsije!!! Ja nisam farmer ali sam odavno na forumu. Dobro je da nisam vise sam iz ovog kraja Srbije. Pozdrav :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Čugi je napisao(la):
Nema te bojance odavno, ja reko napustio si nas.... :cao:
Nisam vas napustio nego sam zaboravio lozinku pa sam bio prisutan kao Vesko ali evo sada sam se vratio sa starim nadimkom. :D
 
Jedan drug tovi simentalca a drugi holstajma. svaki hvali svoje normalno sta je tu istina:haha:
Ja bih da uzmem 4 kom pa neznam?
:sta: :sta:
 
najekonomičnije za tov su specijalizovane tovne rase(šarolej, limuzin i herafrod), ali tih teladi u našem okruženj nema mnogo, što se mene lično tiče najbolji za tov su simentalci jer imaju dobre tovne karakteristike dobru konzumaciju i veliki procenat mesa na liniji klanja(58-64%) u izlaznoj težini od 500 do 550 kg koju postižu za 8 do 10 meseci (telad težine oko 150 kg)
_________________________________________________Post je spojen: [time]1235413134[/time]_________________________________________________
ako imaš svoju hrani i kukuruz simentalci će uz pravi odgoj za 8 meseci biti bar 500 kg ( uslovno da jedu koncetrata a ne samo prekripu) :sreca:
 
ja sam treca generacija u mojoj kuci koja se bavi tovom junadi. Sto se tice holstajna samo dalje, pa ja ga nebi primio u stalu zabadava da mi daju znaci samo simentalci dolaze u obzir i malo ti je 4 kom. tu nemas leba ako moze bar 8 kom da bi mogao da skupis pare na gomili
 
jel može neko da mi kaže kod vas jel se bikovi prodaju za keš ili ima počeka kao i kod nas
 
nedam ja moju robu nakupcima "na dodjem ti",ni slucajno...

pa evo jedan primer,bio je neki lik,mislim da mu je ime sasa iz leskovca,dolazio je 5 godina redovno.
ljudima otkupljivao robu,davao silne kapare ,da bi sad jesenas,pokupio oko 50-tak kojekakve krupne stoke i nestao,iskljucio mobilni,fixni nema.firma ugasena.

tako da...

mada je bilo likova i iz sela sto su pokupili pa nikada nisu vratili robu/pare,ali oni su sad u bajbokanu.
 
sve je to lepo ali kad dodješ u situaciju da nemaš kome da ih prodaš za keš pare ,a treba nabaviti hranu ili za keš ali po nekoj mizernoj ceni . Klanoce uzimaju sve i svašta na mesec dan a šverceri imaju cenu ali i oni kad je veća ponuda oće da rade sa tvojim parama
 
kad cujem ove klovnove na tv-u o kvotama za izvoz mesa da mozemo da izvezemo hiljade tona skoci mi pritisak .imam 3 bika kod dva lika koja verovatno nikad necu naplatiti i rekao sam sebi da vise nijedan nece izaci iz dvorista bez love ali pre dva dana sam morao da dam coveku bikove na 15 dana .kupaca nema sada pred vaskrs pa sta ce biti usred leta .raspitao se o liku i zasad pozitivni komentari videcemo
 
cukaneca je napisao(la):
kad cujem ove klovnove na tv-u o kvotama za izvoz mesa da mozemo da izvezemo hiljade tona skoci mi pritisak .imam 3 bika kod dva lika koja verovatno nikad necu naplatiti i rekao sam sebi da vise nijedan nece izaci iz dvorista bez love ali pre dva dana sam morao da dam coveku bikove na 15 dana .kupaca nema sada pred vaskrs pa sta ce biti usred leta .raspitao se o liku i zasad pozitivni komentari videcemo

nadajmo se da sve bude kako treba.
ako ne isplati zovi me u pomoc:)

sve najbolje
 
Jedan moj komsija prodaje bikove i pita ga doticni mesar moze li sacekati za pare kaze on moze ovaj pita koliko komso odgovara DOK NE IZVADIS IZ DZEPA :haha: :haha:

smjesno mi je al to je nasa stvarnost :udri:
 
koliko sad uopste kostaju bikovi. Kolika je zarada po biku. U mom kraju do skora postojao usluzni tov, sada ni toga nema. Propao izgleda stokokomerc (a prvi dobili dozvolu za izvoz u EU). Unisti ih "doticni" gospodin a uskoro ce i sve nas.

Je l' se isplati kupovati koncentrat i hraniti svojom kabastom hranom. Kod mene se za musko tele (SM) moze uzeti do 500E i tu ne utice mnogo kilaza (>150). Tu bi trebalo uraditi neko povezivanje da ne ranimo ove nadkupce badava...
 
najbolje bi bilo kad bi imali na vezi nekog vidovnjaka koji bi mogao da nam kaze koja cena bikova ce biti zaa godinu dana ::namigivanje:: a sad ozbiljno toliko ljudi stavlja telad u tov tako da moze da se desi da ponuda bude prevelika a posto smo ispunili kvote za izvoz bilo gde :haha: onda nam ostaju lokalni kasapi i muckarosi ke sara sara :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh