Ishrana muznih krava

Mi nase gospo(d)je hanimo ovako.
Mesaona od 450kg: 5kg kostano brasno, 4 dzaka mekinja, 1-2dzaka tritikala ili crnog ovsa(ako u tom trenutku nemam mekinja povecavam zitarice), kilo soli i ostalo kukuruz mleven sa sve tuluskom. Ishrana ide sledecim rasporedm: Silaza ili senaza, preko toga jarma (koncentrat) i posle sledi seno (lucerka-trojka-livadcko, mada kada su napolje seno i ne okuse....) sve to se jede dok je muza jer jedu ko mecava. Nakon toga idu na polje do vecernje muze. Ako se desi da je velika susa i nema dovoljno trave onda im dajemo napolje seno dodatno.
A dobijaju i da jedu mlevene jabuke,kruske,paradajz,lubenice,dinje i td...
Sto se tice kupusa jednom godisnje probiju zicu i posluze se same da kod nas u basti ili kod komsija...

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Milose, to je odlicno i raznovrsno, a ispasa je majka. Samo bih prvo davao taj suvi deo kabastog pa posle silazu i koncentrat.

Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
 
Mali savet nutricioniste Maticevih krava
Momci generalno fali vam proteina u obrocima za krave. To se odrazi pre svega na proizvodnju i reprodukciju. Cenim da je kondicija dobra, pa na oko deluje sve dobro.
@Matic
Kod tebe je sve ok, ne brini se

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока
 
Livadsko seno jedan obrok ,drugi trojka ili lucerka, treci pokosena strnjika, kukuruzna jarma, mleveno zito, jecam, tritikal, sojina i suncokretova sacma, stocni kvasac i so
 
U tvom slucaju bih obavezno ukljucio bar sojinu sacmu u koncentrat. Imas odlican kabasti deo, seno i senaza lucerke, ne moze bolje. Kolicina sojine sacme zavisi od toga koliko dajes senaze i sena lucerke po grlu i kog su kvaliteta, al ovako odoka, bar 10% sojine sacme u koncentrat bi trebalo ukljuciti, a mozda i nesto suncokretove sacme ubaciti.

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока
 
Umesana sa prekrupom i premiksom.
Nemam...cale nece jer nemamo adekvatne uslove za to,a necemo da improvizujemo.
 
Pa recimo to. :osmeh: A muci nas i prostor u drugom dvoristu,a da je stavimo u bastu to je nekih 50 tak metara od stale je malo podalje u zimskim uslovima.
 
kod nas u selu covek kupio jeftino 509 i napravio dosta veliku prikolicu.kardanku i sa njom ide oko 700m po silazu

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Nikad mi se nije dedavalo da sa suncokretovom sacmom nece da jedu, doduse nije bilo nikad da je uzegla ili slicno, samo sunje radije jeli. Slazem se da zbog stabilnosti obroka sve bez silaze je dosta komplikovana situacija za dobar obrok.

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока
 
Probao sam sa suncokterovom sacmom 3-4 puta pa ne ide. ozda zbog toga sto nema ostalih komponenti vec samo prekrupa sacma i koncentrat. Slazem se da bez silaze nema kvalitetne ishrane,recimo dok sam im davao repu,pa posle rezance i repice videla se razlika u boljoj svarljivosti hrane.
 
I kako znaš, da pH buraga ne odgovara?

U informaciju, pH niže od 7 je kiselo, iznad je alkalno. Znač trebao bi da ga podigneš, ako več.
 
Nazad
Vrh