Ishrana konja

Nisam znao da može doći do takvih komplikacija. Šteta
 
Ima li neko iskustva sa kobilama koje nemaju dovojno mleka za zdrebe? Sta uvesti kao zameni kobiljeg mleka?
 
ikac pomuzi kobilu i probaj mleko ako je kiselo mleko nije ispravno i zovni nekog veterinara,mleko treba da bude slatko ko šećer maltene,neverujem da je do mleka kobila ima dovoljno a zdrebe nonstop sisa ima još nešto prati kobilu dali na kilazu popušta a zdrebe napreduje a ako se goji a zdrebe nikakvo onda ona kao majka nevalja,ne baca hranu na zdrebe nego na sebe
 
Kada se kobila ozdrebi, i kada zdrebe pocne da sisa ona pocinje da ga udara, zbog toga moramo zdrebe da drzimo odvojeno i pustamo da sisa na svakih 3 sata. U pocetku sise kobili narastu velike i vec posle mesec dana pocinju da se povlace i ima znatno manje mleka.Od 10-15. dana zdrebetu uvodimo kravlje mleko kao dodatak, ali i pored toga zdrebe zna da mi ostane sitno i zakrzljalo. Hteo bih da nadjem neku adekvatnu zamenu za kobilje mleko.
 
ako joj je to 3 ,4,5 zdrebe i neprihvataih daj dzukelu na klanje bez imalo savesti pa kakva god da je radnik
 
Odgovor za člana ikac031

Kada se kobila oždrebi, NEMOJ da odvajaš i diraš ždrebe, TU GREŠIŠ, rekao bih po podacima koje si naveo u postu, kobila i novorođeno treba da formiraju vezu majka-potomstvo, NE SMEŠ dirati ždrebe kada se oždrebi, NE POMAŽEŠ mu da ustane, niti im na bilo koji način smetaš...
Pošto na taj način "zabrljaš", kobila to stvorenje koje vidi u štali ne smatra svojim, MRZI ga i pokušava da ga eliminiše.
Kobila IMA DOVOLJNO mleka, čim si napisao da su joj sise pune.
Ždrebe treba da sisa u prvoj nedelji života na svakih 3-5 minuta, kasnije se taj interval produžava, a ti si napisao da ga puštaš SVAKA TRI SATA!!! PA to je malo, nije ni čudo da jadničak kopni i ostane osušen.Na 3 sata se pušta kada napuni 4 meseca. Napisao si i da posle mesec dana počinje da se povlači vime i da je veoma malo mleka, PA NORMALNO KADA JE TI VEŠTAČKI ZASUŠIŠ!!! Kobila proizvede minimum 20 litara mleka dnevno, ali ti to ne možeš da izmeriš baš iz razloga što ždrebe non-stop sisa.
NE POSTOJI ADEKVATNA ZAMENA ZA KOBILJE MLEKO, zato je EXTREMNO TEŠKO odhraniti ždrebe bez njega, graniči se sa nemogućim kvalitetno ga odgajiti bez dostupnosti istog, kravljim mlekom mu samo "zamažeš oči".
Kod omakinja koje se po prvi put oždrebe,postoji mogućnost da "novopečena majka" ne razume šta ju je snašlo, pa neće da prihvati ždrebe...
E tu nastupaš TI kao vlasnik, držalac životinje, i intervenišeš u smislu da ne dozvoliš kobili da šutira, pozoveš u pomoć nekoga, i na sve načine pokušavaš da podmetneš ždrebe pod nju da sisa, njoj odvučeš pažnju nečim, hranom, obrokom, onime što najviše voli,vežeš je "na kraće", probaš sa oglavinom koja ima tzv. "naočare", na njoj par dana i MORA da ga prihvati, na kraju nemoj se ustručavati i da je "isprašiš" po leđima da se boji i prestaće da "nogata"...
Moja pokojna kobila je imala 23 godine kada se oždrebila poslednji put, ostala je čak i ždrebna sa drugim, ali je pobacila, imala je običaj da šutira ždrebe da ustane čim ono malo prilegne da odrema, i to izuzetno snažno, pa sam morao stalno da budem na oprezu i nadgledam ih, zato što je ostala bez ždrebeta koje je uginulo i ona to pamti, pa je najverovatnije mislila da ono kad legne, legne da više ne ustane...
Zato i kažem kada sam negde u društvu i zadržim se malo više neg' što bi trebalo, kažem da žurim kući jer imam malu decu, svi zinu ko ošureni pošto znaju da nisam oženjen i nemam decu, pa odkud se stvoriše onda (naravno imam dosta marve, a to ti je ko da imaš dece, stalno se deru i u nekom su s-r-nj-u i moraš da reaguješ)...

Ako sam bio od pomoći, u redu, ako nisam, obrazloži svoj "slučaj" opširnije, par konkretnih pitanja, pa da ti pomognemo nekako, savetima pošto drugačije ne možemo, kako ja, tako, nadam se i ostali kolege konjari na ovom delu Foruma...
 
Kada se ozdrebi zdrebetu ne prilazimo, kada zdrebe pocinje da doji, kobila pocinje da se ljuti pomera i na kraju gadja nogom zdrebe. Kobila ima 23 godine ovo joj je trece zdrebe nosi cetvrto. Kobila je inace vrlo mirna zbog toga je i drzimo tolike godine. Prva dva smo uspeli nekako da podgajimo, i bili su dobra zdrebad i kasnije konji. Isto im nije branila da doje. Zbog toga 12-15 godina nismo je pustala da se zdrebi. Trece kada je odzdrebila isto pocinje da se buni i da gadja zdrebe iako ga pre toga onjusi...Ovo trece smo pustali da doji na 3 sata kao i prethodna dva, ali posle 15 dana shvatili smo da nema mleka i da se zbog toga buni. Dali smo joj kao neku inekciju sto nam je veterinar preporcio za mleko nesto sto se i kravama daje, ali nije vredelo. Posle mesec ipo smo odustali od dojenja i presli smo na serpicu :)
 
ikac dali kobilu kad diraš za sise dali je tugaljiva brani se onako i cvili kad nema zdrebe.bez obzira što pitam ovo po meni je samo loša majka i sa to sledeće zdrebe isto ima da imaš problem,i štokaze dobrodol sa slupac tj motku pa po kičmu ali kobila ti je zdrebna vodi red ako biješ.
 
Ona nije uopste vezana za zdrebe. Ne buni se kada se dira za sise, e da li je to od straha ili sto joj ne smeta to ne znam.
 
Postoji pravo zamensko kobilje mleko, ja ga donosim iz francuske zajedno sa jos mnogo razlicitih vitamina. Ako je nekom potrebno to, a i jos ostalih vitamina, neka mi se javi u inbox.

BRZYY, nisam mislio kada sam napisao da ne postoji adekvatna zamena za kobilje mleko, već samo da je kod nas takvo nešto nedostupno,i siguran sam da je veoma teško naći isto na domaćem tržištu, upravo iz razloga jer je i meni bilo neophodno, a nisam uspeo da takvo nešto i nabavim...
Baviš se kasačima, i rekao bih na prilično profesionalnom nivou, tako da si u kontaktu s ljudima koji imaju svakojake informacije, lepo s tvoje strane što podatke koje imaš podeliš s nama, koji konje držimo isključivo iz ljubavi, i istovremeno nudiš konkretan način da pomogneš...Pozdrav...
 
u sportskom konjarstvu ništa se neradi nasumično,po meni ovo što brzi piše vam je odlična karika za lekove i ostale probleme još je i voljan da vam pomogne nabavi...
 
@slobodan_ns Od cega se pravi stvarno ne bih znao, vidim da je po sastavu visokog sadrzaja proteina i amino kiselina, sto je veoma vazno za razvoj zdrebeta.
@dobrodol Istina na trzistu ga nigde ne mozete naci, tek od prosle godine od kada sam poceo da radim tim stvarima, tek tada se pojavilo to, kao i jos mnogo stvari kojih nije bilo ovde. Kada kazem stvari, mislim na vitaminske dodatke ishrani, koji su mnogo vazni pravilnom razvoju, a kasnije i normalnom zivotu konja, posebno sportskih kojima se ja trenutno bavim. Mnogi ljudi misle da lipicanerima recimo nisu potrebni ti vitamini, i da je to bacanje para, ali sve vise konja ima probleme sa zglobovima, kopitama, sve je vise uginuca zbog nekakvih u prvi mah bezazlenih stvari. Glavni razlog jeste to sto svake godine opada nutritivna vrednost hrane koju konj unosi, opada kvalitet sena, lucerke, kukuruza i zobi. Nije vise to ono sto je nekada bilo. Zbog toga je potrebno ulaganje u vitamine, za sve konje, ne samo sportske konje. Jos nesto, veliki je i problem sto ljudi drze konje non stop u stalama, i ne pustaju konje u padok, pa dolazi do toga da konju fali vitamina b1, koji moze samo od sunca da dobije, pa recimo zdrebna kobila ozdrebi krivo zdrebe, sto je u poslednje vreme postalo normalna stvar
@vladale.rs Naravno da se nista ne radi nasumicno, posebno sada, u vreme kada nagrade ne dobijamo, i pokusavamo da ulaganja svedemo na minimum, pa nema vise rasipanja vitaminima, i davanja necega sto nije potrebno, sve je u mililitar :)
Ako bilo ko ima ikakvo pitanje, tu sam da odgovorim koliko sam u mogucnosti, ne znam previse, ali se trudim da svakim danom sve vise naucim, i da ono sto radim dovedem do narednog stepenika
 
ibrzi ako hoćeš da naučiš samo mukića za gušu zvonka bogdana, katanića i .... neznam u kakvim si odnosima sa vlasnicima što si kupio konja od njih ali meni se uopšte nesviđaju,pokušaj da se povezeš sovima ubrzaćeš svoje znanje i nedozvoli da te špricaju kako mi konjari kazemo
 
Ja svojoj kobili dajem 2 obroka znaste hrane. Ujutru i uvece dajem po 2 fangle kukuruza i po 2 fangle zobi, sto je ukupno oko 4,5 kg dnevno zrna. Uz to u svaki obrok dajem 3-4 jabuke i 3-4 sargarepe, 2 prepelicija jajeta i malo kostomixa. 1 bala livadskog sena ili detakteline traje od 2-3 dana, isto tako i bala kukuruzovine traje 2-3 dana.
 
Interesuje me da li iko koristi pivski kvasac u ishrani konja? Moja firma se bavi uvozom i distribucijom kvasaca nemačke firme "Leiber" i od njih smo dobili informacije da ga tamo konjari masovno troše. Kako to izgleda kod nas?
 
Istina je druze, odlican je za konje posto je pun vitamina B, ali je to jako tesko objasniti konjarima pa nemoj da ti onu budu ciljna grupa...
Oni koji imaju para ti uzimaju gotove smese, a koji nemaju i to ce im biti skupo, posto je konjarstvo u totalnom out-u trenutno.

Inace ja sam ga koristio sa pozitivnim iskustvom, ali bilo je i slucajeva gde se konji naduvaju, ako nije adekvatna upotreba ili stoji predugo, tako da treba biti oprezan i sa tim.
Ja uvek tvrdim da pored toga i melase, koja ima ogromnu energetsku vrednost, kao i redovno pravljenje macha moze da dovede konja do izvanredne forme, nema tog Krafta koji ce ga tako napuniti :p
 
Nazad
Vrh