IMT hidraulika

na imt 560 kad dizem plug,cuje se neko zveketanje ispod sedista,primetio sam da se ne cuje kad je traktor hladan,sta moze da bude,hvala unapred
 
Pozdrav,

Danas sam gledao jedan IMT 577 i jedna stvar mi je zapala za oko, a to je cilindar pored blatobrana, zanima me koja je funkcija tog cilindra


2013-01-27085323_zps55210493.jpg
 
Pa poprati crijevo od cilindra kud ide, vidjet ces da je spojeno u poklopac hidraulika... Mnogima to procuri pa iskljucuju taj cilindar. Ja jos nisam ni jedan vidio ispravan i u funkciji.

Taj razvodnik koji si uslikao sluzi za rad s dvosmjernim i jednosmjernim hidraulicnim cilindrima (plug okretac, sklopivi sjetvospremac i slicno) za kipanje imas standardni izvod posto preko ovog razvodnika nije pametni kipati prikolice. Moze se kad se prebaci ruckica na razvodniku u jednoradni polozaj radi slobodnog povrata ulja ali jbg, nije to TO...
 
Iskreno da ti kazem vlastita iskustva nemam no ljudima su se te pumpe rascvjetavale u kipanju zmajevki. Kolega Kico je kupio novu za svoju brenu radi prednjeg utovarivaca i imao je srece da je na pumpi bila aluminijska kajla. kad je preopteretio sistem, sigurnosni ventil nije odreagirao i kajlu je prepolovilo. da je bila metalna, pumpa ode u vjecna lovista.

OK kod njega je sigurnosni ventil bio diran i nije mjerodavna situacija, jer ga je iz drugih razloga dotezao ali zna se dogoditi da taj ventil i sam od sebe zasteka i onda problemi. A znate i sami kako se "lako" kipa kamionska prikolica koju vecina na ovom forumu ima.

Ja sam na breni dobio tvornicki ugradjen ventil za kipanje i kad sam pitao covjeka koji je godinama radio kao mehanicar za 5100 i vece traktore u IMT-u cemu to kad razvodnik prebacim na jednoradno i kipam ko covjek. Rekao je da odem do par ljudi koje poznam pa ce mi oni reci jer je svima popravljao i mjenjao te pumpe bas zbog kipanja velikih prikolica...

Nemam razloga da covjeku ne vjerujem, pustao je u pogon zglobase i po njima sarafao dan i noc a nema brene na nasem terenu da je nova prodana da ju on nije odrzavao i popravljao...
 
E, ti mu reci u oci da nije tocno... Covjek ima dokaze na vise adresa u cjeloj slavoniji a dobar dio ljudi s naseg terena koje je spomenuo osobno i poznajem i one koje sam se sjetio pitati su mi potvrdili da je istina...

Moze se kipati, ali dokle i zasto ja na novijem tipu traktora imam ugradjen standardni kip izvod?

Na manjim IMT-ima je rekao da se moze kipati ali da bi trebalo uduplati protok preko onog ventila da dio tereta preuzme i glavna pumpa, no to na breni ne postoji i zato obican izvod uz ovaj razvodnik.
 
kazem da vlastitog iskustva nemam a da mi je majstor koji je zaradjivao placu dugo godina u IMTu kao mehanicar to rekao i da mi je vise ljudi tu pricu i potvrdilo...

Jbg, nemam prikolicu za brenu pa nisam ni kipao ali nakon cuvenog bih se bojao kipati preko pomocne pumpe...
 
To mi nikad nije bilo jasno kako su lose resili razvodnike i uticnice em slabi pritisci em problema na sve strane . Na manjim traktorima nema nikakvih izvoda itd .Koliko postoji taj imt do sada su barem to mogli da ubace . Ako treba staviti tri pumpe nek budu tri ali da radi kako treba i naci mesta i za uticnice i za razvodnike ne sve preko k.....
 
Vama je to cudno ali tako ispada da ja uvijek nesto izmisljam a samo prenosim tudja iskustva...

Govorim ono sto mi je covjek rekao kad sam ga pitao sta ce mi na traktoru obican izvod za kipanje prikljucan na poklopac hidraulika kad imam pomocnu pumpu na njemu i dva para izvoda. Rekao je ono sto sam ranije napisao a vi kako hocete. ja nemam gdje njegovu tvrdnju isprobati ali mi je cetvero ljudi potvrdilo njegovu pricu...

Radite to god hocete, ja nisam nikome ni otac ni majka niti sef pa da se mene mora slijepo slusati... Ovo je forum i valjda imam pravo na iznosenje nekih stvari a vi imate isto tako pravo dato moje misljenje uvazite ili ne...

Ako vam smeta ono sto pisem, ne morate citati moje komentare...
 
Ja sam taj razvodnikk(4 izvoda) spojio na glavnu pumpu preko "kornjace" i radi odlicno.
 
Nazad
Vrh