Hobisti i profesionalci u ovcarstvu slicnosti i razlike

Ova vasa tema me podsjeti na slicne teme ali u kinologiji.Znate,na kinoloskim forumima "profesionalci"
su oni ljudi koji u prvom planu imaju dosta novca i kupuju odrasle jedinke u maticnoj zemlji ,zatim malo te jedinke promovisu kod kuce ,upare i prodaju za debele pare.Obicni ljubitelji kinologije takve bogate cikice nazivaju profesionalcima,medjutim,od profesionalizma ni traga ni glasa.Dzep im je profesionalan,debel,dok znanje nikakvo.Moja pokojna baba da uzme strucan casopis o rasnim zivotinjama znala bi da kupi.Odes na izlozbu ,zatim pokupis brojeve telefona,malo opet pogledas strucnu literaturu i eto ga-postajes profi za 24 h ! Mislim da je slicno i kod ovaca.Ako imas para kupices neko manje maticno stado sa nekim dokumentima,zatim ga malo po izlozbama promovisati i za tebe ce da cuje i lika i grbava..uskoro....kao eto profesionalac.Pa onda idu one lijepe i ciste stale i njihove fotke na internet..ma dajte molim vas ..pa kako su prije sto godina drzali ovce nasi stari,i to zdrave i nisu veterinara ni znali .Danas malo zakaslje daj mu veterinara,ovaj dodje pa ti opustosi novcanik.Sve te price o tkz profesionalizmu su klasicna izmisljotina.
 
U zabludi si Petkovicu profesionalno ovcarstvo je sve ono cega nema u tvom postu,naravno da necu izlagati grla nekog odgajivaca od koga sam ih kupio,ali potomstvo da,e sad dubok dzep i znanje koje je danas lakse dostupno kao i izlozbe i sajmovi mi omogucavaju da dodjem do dobrih grla i preskocim pet godina selekcije i naravno da cu imati lepe i ciste stale i da cu sve to slikati i kaciti po internetu al pre svega bice lepe i ciste da mi se ovce ne bi razboljevale i meni bilo prijatno da radim medju njima,a ti cuvaj ovce ko pre sto godina,drzi skavle,nek ti sajam bude stocna pijac ako te to cini srecnim,ali barem nemoj misliti da si sad nesto pametno reko i napiso,jer si slika i prilika nase katastrofe ili u najmanju ruku tako zvuci ovo sto si napisao.
 
U zabludi si Petkovicu profesionalno ovcarstvo je sve ono cega nema u tvom postu,naravno da necu izlagati grla nekog odgajivaca od koga sam ih kupio,ali potomstvo da,e sad dubok dzep i znanje koje je danas lakse dostupno kao i izlozbe i sajmovi mi omogucavaju da dodjem do dobrih grla i preskocim pet godina selekcije i naravno da cu imati lepe i ciste stale i da cu sve to slikati i kaciti po internetu al pre svega bice lepe i ciste da mi se ovce ne bi razboljevale i meni bilo prijatno da radim medju njima,a ti cuvaj ovce ko pre sto godina,drzi skavle,nek ti sajam bude stocna pijac ako te to cini srecnim,ali barem nemoj misliti da si sad nesto pametno reko i napiso,jer si slika i prilika nase katastrofe ili u najmanju ruku tako zvuci ovo sto si napisao.


E ovo se zove kolegijalnost,,skalve(jesu to pramenke,romanovci,ili sve ssto nije W),katastrofa,aj reci nesto pametno,itd,itd,neistomisljenici nisu pozeljni,laku noc drustvo
 
Ај појасни мало, ни ја не знам шта су скавле :sta:
Нема потребе да се жестиш Шоми... Шта фали традиционалном држању оваца( осим штала без прозора и понегде зиданих штала)? Тада су се овце максимално искоришћавале, и месо и млеко и вуна а данас се иде само на месо јер је најлакше и захтева најмање обавеза а успут се кука како су овце неисплативе. Па и код краве кад је не би музо и само телад продавао биле би неисплативе.
Друга ствар, мени некако није блиско Милоше то потенцирање држања грла само у чистој раси и имам утисак да се то подводи под професионализам. Још кад чујем да неки распродају своје мелезе и дижу кредите да би купили грла у чистој раси и надају се неком великом профиту а при том јагњад иду на клање... Ај да је орјентација да неко се бави приплодним материјалом или једноставно воли одређену расу али да је смисао успеха и зараде и професионализма у гајењу чисте расе ....тешко. И ко ће теби на крају крајева продати тако добра грла где ћеш ти прескочити 5 година селекције?? Чиста случајност... мада та случајност се појавила овде на форуму у случају Декија26 и његових оваца... али опет овце већином нису отишле у праве руке...
 
Skavla je nesto sto ima trideset kila u trecoj godini zivota i nezna se sta je,dal je rasa,melez,a ovca kojoj mozes na ledja da legnes je dobra ovca pa bila rasa ili melez.Tradicionalno drzanje ovaca podrzavam pod uslovom da se proizvodi mogu naplatiti na nacin koji odgovara takvom uzgoju,ali ja sebe ne vidim u tome,a potenciranje drzanja grla u rasi mi je ostalo jos od drzanja kerova kao nesto u meni,sa druge strane pratim nacionalni program razvoja stocarstva i imam neke signale da ce zaziveti,pa se stoga orjentisem na rasu koja ce biti deo njega,ne bi da za pet godina remontujem stado i gubim zivce,dobra grla imas kupiti ako imas novca i znas da odaberes,od dvanest zenki nemam ni jedan skart do sad,videcemo posle jagnjenja pa ces i to znati.Kad si ti cuo od mene da sam bilo sta rekao za neku rasu ili meleze da nevaljaju,ja samo kazem ono sto ja radim i mislim,a nepricam nikom sta ce i kako ce raditi,medjutim kad kazem da gajim virtemberg nastaju problemi,oce ljudi da me lincujuko ko da su oni mi dali pare da kupim grla.Moj jedini greh je sto sam pristalica novih trendova i znanja kao i apsolutne zakonske regulative,a to se izgleda nikom ne svidja,al to je moje misljenje i ne znaci da sam u pravu,vreme je najbolji sudija,i somi se ne zesti kolega,somi prica sto misli i ne voli potcenjivanje bez povoda.

---------- Poruka napisana 03-05-12 u 10:53 ---------- Prethodna poruka je 29-04-12 at 07:26 ----------

I jos nesto,gajenje ovaca na tadicionalan nacin,i prodaja i maksimalno iskoriscenje proizvoda od mleka i vune,pored mesa je za mene profesionalizam cist,gledo sam takva domacinstva na tv,i zelja mi je da odem na jedno.
 
posto kodnas u srbiji je tako stanje rekoh bih da smo svi hobisti podeljeni u par grupa,ljubav,mogucnost,ekonomija,zasto ja smatram da je to tako:priplodni materijal mozes kupiti gde hocs nebitno dali stadardi te rase odgovaraju jer ipak standard odredjuje svako ko drzi ovce nema kontrola koja bih vrsila iste standarde svakom,mi drzimo rase ovaca zato sto nam se svidjaju a ne iz proizvodnih i mogucih nacina,klanicka roba nema nikakog standarda niti preporuke nego reko kazao,sta je to profesionalac po meni covek koji drzi ovce i na ok hrani ima ekstra rezultate i zaradu,covek koji ima ekstra genetiku u stali sto je retko videti u srbiji,svi se slazete da hrana cini i to treba se iskoristiti jer mi imamo mogucnost za proizvod zrnaste hrane sto druge zemlje nemaju ali nazalost nasa genetika nije najbolja u svim rasama jer se o tome nevodi toliko racuna,ja sebe smatram hobistom,to sto sam uvezo par linija ovnova i kupio priplodne jagance nesmatra se profesionalcom,ipak se trudim da imam jos bolju genetiku i da cu opet da uvezem ali ipak necu biti profesionalac,da bih bio profesionalac treba nezavisna sluzba koja bih kontrolisala stadarde i ako tada ispadne da imam najbolja grla i rezultate mogo bih reci profesionalac,kakvi su standardi u srbiji iskustvo i citanje a u praksi to nismo sigurni jer mi samo tvrdimo ali nema niko da potvrdi sem drugih odgajivaca i to je to,klanicka roba se idalje po mom razmisljanju snosi sto mesnatije jagnje za sto brzi period da dostigne odredjenu kilazu jer je vreme pare(sto brze dostigne klanicku kilazu za krace vreme manje para se utrosi za hranu)ekonomika je ta koja odlucuje neke stvari da bude prosek jagnjenja dobar,da ovca ima trece jagnjenje u 2 godine i da ti jaganci napreduju ekstra,drugim recima genetika,ishrana,prirast,ko ima neku kontrolu toga sem sobstvene,licno neznam puno ljuddi koji su uvezli uvozne rase i trude se barem da odrze neki kvalitet i poboljsaju genetiku cast izuzecima,nase treziste guta sve od klanicke robe jer je i tu rekla kazala ovo ovako ono ovako jer je cena kg ista,prodaje priplodnih grla nicu sa svih strana pa ko kog zajebe,,,svaka cast pojedincima koji se trude i unapredjuju rase koje drze ali ipak i to je hobi,profesionalac je u evropskim zemljama gde ispunjava sve odlike rase ili klanicke robe,profesionalac je covek koji ima rezultate medju najboljima i kontrola mu je to dodelila,profesionalac je koji svake godine ima sve bolje i bolje rezultate,e kad bude ovo stiglo sve kodnas mozda i bude nekih profesionalaca,ovo je moje misljenje bez ikakvih uvrda gledajuci realnu situaciju
 
Sve se moze kad se hoce,bitno je da znas sta zelis i da si uporan,da tvoje vizije nemoze niko da poljulja i stavi pod znak pitanja,e sad preduslov za to je mentalni sklop coveka i koliko moze da podnese pritisak i fizickog rada i mentalnog,i najvise od svega je bitna zelja za znanjem,i samosvest da neznas nista,koliko god mislis da znas,a sa zeljom za znanjem dolazi i znanje da se isto pronadje i bude dostupno,danas cak i mnogo lakse nego pre deset godina,i na kraju zelja za napredovanjem,usavrsavanjem,sto je jos jedan razlog zasto sam se poceo baviti poljoprivredom ozbiljnije.Radio sam u pet privatnih firmi,i kao neko sa radnim navikama davao 100 % sebe u svakoj firmi,neke sam cak i stvarao ali moje napredovanje je uvek bilo ograniceno i imalo krajnju tacku,dok u poljoprivredi sve zavisi od mene i moje sposobnosti,mogu da napredujem i vidim taj napredak svaki dan,a onu krajnju tacku i nevidim i ne razmisljam o njoj,jer znam da sve zavisi od mene,zato kolege biti profesionalan nije samo imati sto i dvesta ovaca i ziveti od njih,vec je to jedan nacin zivota sa dosta preduslova koji malo njih mogu da ispune,a da ostanu srecni i zadovoljni svojim zivotom.Mozda sam ja previse ambiciozan pa zvucim kao neko ko dize galamu,ali prosto selo me ispunjava,mogu da se izdrzavam od tog posla i mogu da napredujem,kao sto neko nemoze,a jedan je zivot da bi ga proziveo kao omrzeni sefic neke privatne firme,i lago sebe da sam srecan,jer ta ista deca nece naslediti od mene tu titulu i radno mesto,al imanja i masina i farmu i kucu oce,zato neka svako zivi prema svojoj filozofiji i vidjenju a ovo je moje i ja ga tako zivim i smatram sebe srecnim covekom,tezim biti profesional,a svestan sam svojeg i znaja i neznanja,i imanja i neimanja,pa polako jedno po jedno.
 
Milose,ja te podrzavam,radio sam kod privatnika,i to coveku skroz okrene pogled na svet,ma drzao bih i ukrasne petlice samo da pobegnem sa one robije,a skolovan sam,nije da nemam cemu drugom da se nadam,sad radim na nesto boljem mestu,razlika je sto sad po prvi put imam radno vreme,pa mogu i pored posla da se posvetim ovcama,nekako mislim da je to put do uspeha,uz firmu,par godina sa malim stadom siriti i praviti ogled o isplativosti,e onda kad sve to saberes i oduzmes vidis gde se pronalazis,ako mozes i jedno i drugo super,ako ne ti opet vidis sa cim ces bolje proci i tako krenes u profesionalce.Nazalost sve koje ja znam da su krenuli u stocarstvo odjednom sa vecim brojkama propali su...
 
savo svako ko krece mora znati koliko zalihe moze izdvojiti i pretrpeti,ja sam ulozio dosta para u ovce znajuci da ot toga nece biti sve kvalitet ali sam zacrtao sebi 5 godina za podiznje kvalitetna grla,doduse sam uspeo dosta za kratko vreme i jos imam 2,5 godine za taj vrh,naravno je ovaj nacin skup ali ipak meni odgovara,ovcarstvo nema garacije i taj ekonomski deo neigra mi ulogu trenutno ali je cilj kada se dostigne do tog kvaliteta da se normalno i polako nesto vraca od finansija,pitanje je dali cu ja uspeti jer danas je ovako a za neku godinu mozda nikako,nase ovcarstvo je zaostalo na svim frotovima i netreba se cuditi da smo tu gde smo nego urgirati da bude bolje,takodjer sam shvatio da od dela u srbiji nista nego se prica i prica a nista nepokusava,najlakse je olajavati i kritikovati ali mesto toga ajmo nesto uraditi svi pa da to nase hobi i predje na profesionalno pa da i ta ekonomska situacija bude bolja u ovcarstvu,jedan sam nemoze nista nas dvadeset mozemo dosta
 
Upravu ste i jedan i drugi,i da se razumemo,nekazem ja da je lako drzati ovce i da je lakse nego kod privatnika,ali isticem po ko zna koji put,da mir koji sam pronasao u ovcarstvu nema cenu,i kad volis nesto sto radis povecava se drasticno mogucnost da uspes u tome,jer rezultati te ljubavi su neminovni,nije lako spremati seno,silazu,senazu,ogradjivati pasnjake,spremati koncetrate,musti,sisati itd,al niko se na mene ne istresa,niko mi ne kaze kad cu jesti,zapaliti cigaru,popiti kafu,i radim ja ko ludak nekad i po cetrnest sati,al radim ljudi za sebe,za svoju porodicu ne za drugog,drugas stvar je sto ima prostora za napredovanje mnogo,nekazem da je sve idealno,ima mnogo stvari koje nevaljaju,moras biti i dobar ratar i dobar odgajivac i dobar menadzer sam sebi,drugim recima kompleksan i kompletan da bi imao neku racunicu,ali izazov je nesto sto me pokrece,profesionalizam je samo jedan od njih.Vreme je tesko,para nema,a sve kosta,i znam da je tesko i kupiti grla i mehanizaciju i zemlju,nepostoji zagarantovano trziste,ni vremenska prognoza,al ako to budemo gledali kao probleme a ne izazove,necemo daleko dogurati,ni vi ni ja sa vama,prosto moje je misljenje da rad pobedjuje sve,i da neko ko ima radne navike viziju i zelju,tesko moze propasti,a i ako propadne uvek ce imati nesto,na dno pasti nece.Smatram da neke predrasude i nacini razmisljanja koji su nam ostavili oci i dedovi su prevazidjeni i da nas vezuju ko lancima da napravimo neke rezultate,ali opet da nije bilo tih dedova i oceva ne bi bilo i nas pa stoga netreba biti ni radikalan u nekom odlucivanju u nacinu zivljenja.Glupo je praviti sad neke podele na hobi i profi,nit mi je bila zelja otvarajuci ovu temu to potencirati,vec podstaci ljude koji su hobisti da zagrizu vise,da ocene gde su,koliko mogu i uvide prostor za napredovanje koji je skoro ne ogranicen,jer meni licno stvarno predstavlja zadovoljstvo otici na neku farmu i videti kako sve funkcionise,kako se radi i zivi,bez trunke zavisti,vec sa puno postovanja prema ljudima koji zive tim nacinom zivota zato smatram da su podele nezahvalne i kontraproduktivne i protiv sam njih,i to zelim naglasiti u ovoj temi,zato i zagovaram udruzivanje,upoznavanje i razmenu iskustva i informacija,jer krajnja namera mi je napredovanje svakog drzao deset il sto ovaca,i iza ovih reci cu stati i za sto godina koja god bude cena za njih.
 
Nazad
Vrh