Hmelj

dman

Član
Učlanjen(a)
10 Maj 2010
Poruka
77
Lokacija
su
vidim nema tema o ovoj biljcici
a zanima me sto vise informacija

takodje i da li neko od vas uzgaja isti i kakva je potraznja (pivara fala bogu,ima pun k,samo je pitanje da li otkupljuju)
 
Druže moj, sad se pivo više ne pravi od hmelj...
Potražnja=0
Ako ti treba a ti navrati ima ga u mom dvorištu za jednu mini pivaru...
Ako te nešto konkretno zanima a da znam, slobodno pitaj, bio je zastupljen na mojim poljima više generacija.
Evo ti par slika;
2jcoi8.jpg


vgitdc.jpg
 
pa cuo sam da se jos stavlja radi arome,ali moguce da gresim

pa ako ne postoji potraznja za istim, onda nema sta da te pitam :(

a za sta ti to uzgajas,ako nije tajna?

da nije tvoje polje tamo negde na putu zmajevo - kulpin? ne secam se tacne lokacije sada,ali znam da sam vidjao uvek tamo hmelj, odnosno stupove i zicu kad hmelja nije bilo?
 
Ne gutaj slova kad čitaš, BIO JE. Ne uzgajam ga više, nekih 8-9god. A to što ga imam govori ti o njegovom plasmanu. Taj hmeljarnik je bio Kulpinske zadruge a moji su bliže Petrovcu, to što je još ostalo od njih.... :cao:
 
Pa od cega se pravi pivo ako ne od hmelja,da ga mozda ne uvoze,ili i pivo uvoze a ovde samo prepakuju :sta:
 
leka je napisao(la):
Pa od cega se pravi pivo ako ne od hmelja,da ga mozda ne uvoze,ili i pivo uvoze a ovde samo prepakuju :sta:
Ekstrati, a nove gazde stranih pivara imaju svoje dobavljače po svom receptu.
Nekada je bilo manje glavobolja od piva :haha: :haha: ...
Hmelj u pivu služi kao konzervans i daje željenu gorčinu zavisno od proizvođača do proizvođača...
 
e ne da meni vrag mira, odnosno moja radoznalost

ako bi mogao da mi kazes koliki su prinosi (cvetova? mislim da je korisni "plod" u stvari cvet hmelja,gresim?) po ha (a i koliko u proseku jedna biljka da cvetova i koliko cvetova ide u kilogram)

takodje i da li voli malo vlaznije ili susnije (odnosno, da li bi ga ovo piip vreme poslednjih dana sredilo ili bi prezivio)

i jos,kada se sadi,a kada zanje (mislim da sam negde pokupio podatak da se zanje leti,i da ima samo 20ak dana da se sve odradi,inace propada,odnosno ocveta)
 
Kako si ga nazvao korisni "plod" jeste cvet tj šišarka, možeš je videti na drugoj slici. U suštini nije poenta ni u toj šišarki već u polenu, prahu koji sadrži u sebi i ona je lagana pa teško je reći koliko ide u kilogram. Prinosi sa starim sortama je bio do 2,5t/ha a sa novima neznam pošto sam prekinuo sa tim. Što se tiče podneblja odgovaralo mu je naše područje ali ekstremne temperature se osećaju, samim tim da je jako zastupljen u sloveniji,nemačkoj,belgiji... možeš i sam da predpostaviš... Što se tiče sadnje , on je više godišnja biljka i prva-druga godina je slabiji rod. Što se tiče poslova oko njega on otvara sezonu u polju a traži dosta pažnje.Ne žanje se nego bere i to prve polovine septembra +/- . Podatak berbe ti je tačan.
:ppozdrav:
 
Druže tu ti je koridor ptica selica a konstrukciju im ostavljam kao stanicu za odmor... :haha: :haha: :haha:
Biće,biće....
 
a vi ste rucno brali te sisarke?
a u cega ste pakovali?

video sam u jednoj emisiji (jedna epizoda dirty jobs-a) jos ranije kako ovi to masinski beru (napravili su namenski "kombajn") - saseku prvo do zemlje rucno,a onda "kombajnom" idu i seku odozgo i to pada onda u prikolicu (odnosno citava biljka),pa posle nose u skladiste u kojem ogromna masina "bere" te sisarke,a posle pakuju u neke kudeljine dzakove i siju ih,ako se dobro secam
zbog ovog sisanja od dole sam mislio da nije visegodisnja biljka
 
jest da dižem temu iz mrtvih
interesuje me koje su se gajile sorte i dali je moguće doći do par rizoma ako se još neko bavi prizvodnjom hmelja???
 
Imam pitanje za ljude iz Baćkog Petrovca dali neko zna ili može da sezna koja sorta hmelja je uzgajana na hmeljarniku preko puta Akvaparka.
Uspeo sam da zapatim hmelj kod kuće od rizoma sa te parcele a neznam koje je sorte.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh