Hibridi kukuruza za berbu beračem

I mi smo pre sejali 560, bio je odlican hibrid. Ali se ne secam zasto smo prestali da ga sejemo.

Послато са GT-S5570 користећи Тапаток 2
 
Na 10 KJ, gde je predusev bila repa, imali smo 5 različitih hibrida. Berba je započeta sa nekih 26% vlage, duž njive je 500 m, pa smo malo isprobavali hibride:

-AS 72 - podbacio sa rodom, kako inače zna da rodi (sitni klipovi - valjda mu ne prija repa kao predusev), skoro bez jalovih stabljika (dobra oplodnja), bez pologa, nije se krunio, lako i čisto se brao
-Syngenta Zoan - odlično rodio, bez jalovih, ali mnogo poleglih stabljika i neverovatno mnogo se krunio, lako se bere, ali pomalo prljavo
-KWS Konsens - odlično rodio, krupan klip, malo pologa, bez jalovih, malo se krunio, žilava zelena stabljika, pa se 223 malo "znojio" sa njim (izgleda da mu je Kermes baš blizak rođak), malo prljavije branje
-KWS Korimbos - odličan rod, krupan klip, bez pologa, bez jalovih, malo se krunio iako je namenjen za vršidbu u zrnu, lako i dosta čisto se brao
-ZP 606 - solidno je rodio, dosta jalovih i poleglih stabljika, malo se krunio, lako i solidno čisto se brao.
 
Poslednja izmena:
Ove godine za berbu u klipu sejaću sledeće hibride: ZP-606, AS-72, Pionir P0725 i probao bi P074. Dali je ovaj poslednji imao ko prošle godine, interesuje me kako se bere u klipu i kakav je imao prinos.
 
Jednom drugaru sam sejao prolets NS-5010, NS-5043, NS-5051 od ova tri jedan pocepana je bila dekleracija pa se nije dobro videlo,kakav je to kukuruz bio prelep pun klip dobra oplodnja,lepo se bere,krta stabljika,ma kukuruz mrak ali eto ne znam koji je tačno...Inače razmišljam da se vratim na Ns za branje...
 
To je retkost da se N.S tako lako bere.Uglavnom imaju crvenu izuzetno žilavu stabljiku koja se ne lomi već se ponaša kao bukova fatljika(tvrda kao ker)dok se klip uglavnom lako ljušti na većini hibrida.Radan se recimo izuzetno lako ljušti ali daje malo zrna...
 
Kod mene ove godine za branje ZP555, ZP606 i Pioneer P0725. Zp434 posle dosta godina izostavljam ove godine. Od ns-a imao sam prošle godine NS6102, ali je zp606 bio dosta bolji na istoj parceli.
 
Jesam. Sejao ga tri godine za redom i uvek mi bio bolji 434. U ravnici 427 bude extra, ali na brdu se nije nešto pokazao.
Isto tako je bilo i sa NS6030 i 6010. Ovaj prvi na lošijoj zemlji extra a 6010 bude loš.
 
Prosle godine sam uzeo 6030 pa sam ga ustupio bratu,ja sam posejao 6010 koji je bio zdrav ko dren a bratov 6030 je imao kvarnog zrna kao Pako kojeg cu opet probati na pola hektara,medjutim tacno je da se 6030 mnogo lakse bere, a 6010 stabljika ko ruka a berac puca.Sve ima svoje prednosti i mane....

Mislim da je ZP560 bolji od 555
 
Ja sam muku mucio sa zp606 jesenas. Tesko se komuso i gusio je berac ko lud. Komsiji na sipu razvalio rakete a na zmaju komusacki sto na nekih 2ha obrijo gume. :osmeh:

Ali sam prezadovoljan klipom i prinosom uopsteno tako da i ove godine definitivno ide opet.
 
Brao ga je jesenas kolega iz Inđije sa 30% vlage. Planiran je bio za vršidbu u zrnu ali zbog tablice prijema odlučio se za berbu u klipu.
 
Nazad
Vrh