Gavez - korov ili ..

Jel moze gavez da se potopi u plasticno bure, nemam drveno? I da li moze da se potopi suvi gavez, ako se ne snadjem u dogledno vreme za drveno bure?
 
slučajno sam naišla ovde na priču o GAVEZU, što mi je jako drago :)
na svom kolenu, starom 51 godinu, početkom zime, sam osetila sva lekovita svojstva Gaveza! u početku nisam verovala, ali kao "ne može da šteti", počnem da ga koristim i zalečim se za manje od dva meseca, bez fizikalnh terapija i drugih medikamenata.
 
E pa to je super, ja sam bio isčašio čašicu u kolenu pa imam problem kada ga opteretim, koji ste vi tačno problem rešili i koji je recept?
 
I ja imam drveno bure od sto litara i ono mi služi da zalivam rasadnik povrća. A veliko plastično, ubacujem u proizvodnju, kad rasadim to povrće. Juče sam ubacio i pola džaka maslačka, nakosio na jednoj njivi, u okolini, koja se ne radi već druga godina...onako ima listova i puno onih cevčica. Sve to u bure gde od pre neki dan stavio džak sa koprivom i poseban džak sa gavezom...Sad moram sačekati nekoliko dana da provri na ovom suncu , pa koristimo taj čaj dalje...
Motorka@ ajde i mene interesuje taj recept sa gavezom , jer imam strašnih problema sa zglobovima nogu ( čukljevi) u zadnje vreme, i sa velikim bolovima...
Skoro svakodnevno nalazim nova i nova nalazišta gaveza u mom okruženju...pa šteta da propada...kad je tako lekovit i delotvoran.
 
Ma nema problema...gledaću da što više toga , u narednom periodu prebacim kod mene...Imam tu jednu "rupu" u bašti, gde je šezdesetih god. prošlog veka kopana zemlja za pravljenje cigle, i evo još to nije zaravnato...tako da ću probati, tu po obodu, da zasadim gavez. Inače to, koristim da praznim septičku jamu...
Nego kako beše onaj recept, zna li neko, za spravljanje masti od gaveza, za mazanje zglobova???
 
Koristi se koren - ocistis ga iseces sto sitnije [moze i na masinu za meso] osusis ga malo ako ces u ulje, svez moze u rakiju - licno mast ne volim
 
A jel imaš neke proporcije?
Recimo na pola litre rakije, koliko grama korena gaveza : 100-200-300 gr. ?
I koliko da stoji, pretpostavljam u prozoru, na suncu?
Ili?
 
Druze ja uvek stavim, maksimalno bilja i tek toliko rakije da prekrije sve to [da dobijem najvecu mogucu koncentraciju] + bilje usitnim koliko god mogu.
Kada se stavlja u rakiju ne mora na sunce, macerati moraju na sunce [biljke potopljene u ulju]
 
Nađoh i ja danas taj gavež pa donesoh kući, bome ima jak koren umalo ašov ne polomih :D
 
Ја сам купио семена гавеза и само ми једно ми никло и сад га мазим пазим:osmeh: заливам. Да ли неко продаје природну маст од гавеза коју спомињете треба мом оцу рамље на ногу.
 
Stole ako ti bude odgovaralo više, mogu ti ja poslati koren od gaveža poštom a ti plati poštarinu, spakujem ga u kesu tako da će ostati svež valjda.

Možda kad bih ti poslao par komada, mogao bi da posadiš koren samo i da nikne novi, ne znam da li bi to funkcionisalo šta misle ostali? Pošto je koren onako...nije baš lukovica nego kao kod divljeg zelja plus dosta jači, ašov da izlomiš ko u beton da biješ.
 
Ja sam prekjuče izvadio poveći žbun i skoro napunio teglu...Posle nalio rakiju...Juče pogledao...ma nema tečnosti uopšte...Ovaj gavez pije rakiju , više nego neki pijanac...moram dodati još .
Ono što mi je ostalo od tog žbuna zatrpao sa malo zemlje na dve lokacije sa kraja u bašti...valjda će se primiti...
Oktopode, ja ga našao u lakom zemljištu-tinja, pored reke...Ali dok ga očistiš dosta otpadne...ja čistio nožićem i svu onu crnu koru skinuo...Sad čekam da se to razloži i da počnem da utrljavam čukljeve, koji me užasno bole...trenutno lepim neke flastere, oni ublaže bol ali na kratko ...jedan dan...
 
Ja ga nalazim isključivo na skladovima između njiva, okružen koprivama i granama od rezidbe, kamenjem i ostalim čudima koja se bacaju "ka komšiji ali ne baš u njivu mu" :)
 
Nazad
Vrh