FREZA prikljucak za traktor

Ajde da pomognete sa jednim odgovorom, ne bilo vam naređeno...

Koliko vremena potroši neka freza (cm dužine ? ) sa nekim traktorom ( snage u ks ? ) za frezanje preorane njive određene površine ?

Koliko vremena treba da isfrezate recimo 1 kj ioli 1 ha ili 30 ari... ???
 
Zavisi jel jedan prohod ili dva, zavisi od oblika njive. Znam negdje ostavit 15min na dulum a negdje za 20 pofrezam 3. Povrsinu od hektar bas rijetko radim. U biti meni bi za hektar trebalo za jedan prohod 1,5h 220cm sirina 85 ks potrosnja 25 litara
 
To je posao za teške freze ali ja to nebih ni probao, veliko je to opterećenje i za traktor i za frezu.
 
jedno pitanje za iskusne.dali moze freza u strnjistu da spremi setveni sloj , u smolnici
Može, samo se mora paziti da ne bude suviše suvo jer tada freza neće u zemlju a ni vlažno jer vlažna smonica lepi na noževe.
Kod mene u selu mnogi ponekad kad seju strninu na strninu to rade tako što prvo rasipačem za veštačko djubrivo razbacaju seme i djubrivo pa onda predju frezom. To isto rade i na kukuruzištu gde je balirana kukuruzovina a prošle godine je komšija frezirao njivu gde je bio perko ali ne znam šta je sejao.
Da dodam da ja ne mislim da ovako treba raditi ili da je bolje od klasičnog načina već samo da može i tako.
 
Nisam ni mislio o redovnoj setvi vec o postrnoj .Da posle zetve sklonim slamu urdim jedan prohod i istog trenutka sejanje kukuruza ili soje jer imam odlicnog iskustva sapostrnimkukuruzom.
 
I mene interesuje za sličnu namenu.

Orao bih s jeseni, frezao i sejao ozimi usev, u aprilu bih taj usev kosio i silirao i onda frezao da posejem prolećni usev.

Razmišljam o boljevačkoj frezi od 2,1 m i mase oko 450kg + valjak.
 
Nemam iskustava sa boljevačkom frezom. Ovo što sam napisao gore, ljudi rade uglavnom sa FAP Prijepolje frezama i to 539 sa 1,80m a 558 sa 2,20m dok sa IMT frezom mora dosta manji zahvat (teže se pokreće).
 
Poslednja izmena:
jedno pitanje za iskusne.dali moze freza u strnjistu da spremi setveni sloj , u smolnici
Sretna Nova godina : Sve opet zavisi od zemljišta. ja sam predprošle godine uletio nakon skidanja ječma sa frezom u neorano. U jednom prohodu se zemljište uredilo da si mogao sijati bilo koju kulturu. Freza je teška 650 + kg . kod mene je zemljište srednje teško
 
Sretna Nova godina : Sve opet zavisi od zemljišta. ja sam predprošle godine uletio nakon skidanja ječma sa frezom u neorano. U jednom prohodu se zemljište uredilo da si mogao sijati bilo koju kulturu. Freza je teška 650 + kg . kod mene je zemljište srednje teško
Док сам ишо у пољопривредну школу на часу ратарства професор Црњаковић је рекао нешто што ми од тад примењујемо у пракси. Рекао је да комбајн и трактор са плугом (или подривач,грубер,тањирача) морају да се сретну на њиви тј да се сретну кад комбајн излази и да се одмах изоре јер у том тренутку у земљишту још увек има влаге од жита. И орање је лепше и лакше, а и уштеди се мало горива (на већу површину се баш примети). Зато је твоја фреза лепо одрадила посао...

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh