Folijarna prihrana

ja bih izneo samo jedno jedno moje zapažanje plus sve ovo što je navedeno-koristeći folijarnu prehranu preko lista(sa makro+mikroelementima)biljke su daleko otpornije prema bolestima,otpornije su čak i na poleganje(naročito žita) i veoma važna stvar isto-nedobiju šok od tretiranja pesticidima. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
miroslavjovanovic78@gmail je napisao(la):
ja bih izneo samo jedno jedno moje zapažanje plus sve ovo što je navedeno-koristeći folijarnu prehranu preko lista(sa makro+mikroelementima)biljke su daleko otpornije prema bolestima,otpornije su čak i na poleganje(naročito žita) i veoma važna stvar isto-nedobiju šok od tretiranja pesticidima. :ppozdrav: :ppozdrav:
Potpisujem :ppozdrav: :ppozdrav: :D i plus u susnijem periodu odlicno dodju za osvezenje kukuruza pre svega u maju mesecu,kukuruz se bolje drzi ostaje sa zelenom masom-tamno zelene bolje, a ne zut kao limun i od toga posle nema nista,sigurno da folijaran djubriva su samo jedna + u prihrani, to mozete smatrati kao kratka trenutna infuzija koja drzi nekoliko dana 7-15 i toje sve, svi smo svedoci zadnjih5-6 godina da je maj najsusniji mesec u godini za sve kulture u poljoprivredi.I naravno ono ne moze ni blizu zameniti hemijsko djubrivo, ili stajnjak-humus koji nastaje kasnije trulenjem ostataka od zetve ili cega vec koja je kultura bila.Velika je greska sto mnogi spaljuju biljne ostatke sa njive to je nabolji humus u prirodi koji nastaje trulenjem jos ako se pomesa sa stajnjakom nema da ne rodi, dobra jesenja brazda i na prolece kao vuna zemlja,sagorela i uorila se sto bi rekli :D
 
Jel istina da Bactofil (baktofil) razgradjuje biljne ostatke za 55-60 dana? Tako reklamiraju...
Interesuje jednog mog druga, jer je negde cuo da se koristi i za prskanje stajnjaka radi razgradnje, kaze za nekoliko dana izgleda kao da je star 2 godine.
 
@šandor
Da li se eurofertil starter primenjuje samo za ratarske kulture ili moze i za voce? Jel moze da se kupi u obicnim poljoprivrednim apotekama ili se samo narucuje? Ako se narucuje jer moze broj na pp?
 
Ja sam rastopio 50-ak kila DAP-a što je bio toliko mokar da nisam smeo da sipam u rasipač veštaka, pa će to pšenica dobiti preko lista.....
 
za kukuruz smo utvrdili na prethodnim stranama daa je potrebno nekih 10 % u prskalcii znaci oko 40 kg na 440 l prskalicu.
 
@Dragojlo i Vi svi ostali,
Folijarna prihrana je značajna u trenutku kada je to biljkama važno i nema veze što delovanje traje kratko.
Za humus se svi slažemo da je značajan ali se na tome jako malo radi.Nisam siguran šta je razlog tome.Da li to što
za spravljanje komposta treba malo vremena (a svi vi ga sigurno imate) ili nedostatak pravog recepta.
Opet da ponovim,1l humusa može da upije i do 2l vode,pa vidite da li se isplati polagati ga u tlo.
MISLIM NA PRAVILNO NAPRAVLJEN HUMUS ,a ne na razne surogate.
 
Svaka cast Doktore ::svaka cast::

Cisto korektivna funkcija, ako nema u zemlji nista dzaba ti i folijarno.
Folijarno moze da se balansira pojedini nedostatak ili stimulise dodatno biljka da bolje usvaja ono sto ima (ako ima)
 
Mislim da je apsurdno prskati kukuruz foliarno sa konvencionalnim prskalicama jer 95 otsto rastvora djubriva pada na zemlju . mnogi rade kristalonima i raznim drugim min djubrivima to raditi je cista glupost jer to jesu vodotopiva djubriva ali nisu formulisana tako da ih biljka moze 100% usvojiti preko lista zato sto je to namenjeno da ga biljka preko korena usvaja .
To su mi strucnjaci rekli da su izvikali to trgovci samo da bi prodali .Postoje druge formulacije djubriva koje mogu da se koriste foliarno i malo su skuplja .Recimo sta ce kukuruzu azot foliarno ako ga nemate u zemlji jer je azot element koji utice na usvajanje ostalih elemenata .Fosfor je naj bitniji u ranim fazama do 6 listova pogotovo ako je malo hladnije vreme biljka nemoze da ga usvaja da vrsi fotosintezu ,verovatno ste primetili crvenilo na listu dok je kukuruz u 3 4 lista onda mu daj ta djubriva da prebrodi stres .i to specialno formulisana tecna djubriva za usfajanje preko lista i to tracno a ne po celoj njivi
 
Isidore nebih se baš složio sa tobom. Prvo kažeš: mnogi rade kristalonima i raznim drugim min djubrivima to raditi je cista glupost jer to jesu vodotopiva djubriva ali nisu formulisana tako da ih biljka moze 100% usvojiti preko lista zato sto je to namenjeno da ga biljka preko korena usvaja .

A onda: Fosfor je naj bitniji u ranim fazama do 6 listova pogotovo ako je malo hladnije vreme biljka nemoze da ga usvaja da vrsi fotosintezu ,verovatno ste primetili crvenilo na listu dok je kukuruz u 3 4 lista onda mu daj ta djubriva da prebrodi stres .

Folijarna gnojiva su dobra, no ne sva i ne u svim oblicima. Jasno da folijarna ishrana nemože ići sama već joj moraju predhoditi mineralna gnojiva. Što se tiče dušika-azota i folijarne prihrane tu opet mislim da nisi u pravu. Dobra doza dušika prekolista u pravo vrijeme zna napraviti čuda u usjevu. ::namigivanje::
 
svako ima pravo da kaže svoje mišljenje ali šta kažu stručnjaci ? i mislim da se svake sezone vodi ista rasprava i uvek ista priča pogledajte prvu stranicu ove teme i recite nije li sad ova rasprava bespotrebna . :sta:
 
Ko ima iskustva sa Francuskim fol. KSC-om,ima valjda jedinica,dvojka i petica tj razlicite formulacije sa nekim mikroelementima i ko zna s cim jos.Kosta nekih 6880 din,jedan dzakic od 25kg i ide jedno 5kg po hektaru...
 
Folijarna prihrana traje 7-15 dana , dok se biljka hrani preko lista hrana joj lakse dostupna pa se brze razvija nadzemni deo , nakon toga biljka je u boljoj kondiciji i pospesuje korenov sistem da radi i razvijase potragom za hranom. U zavisnosti od kulture mi prihranjujemo folijarno sa o,1-o,3% procenata hranjiva koje je biljci potrebno , a biljka to treba da usvoji da bi rodila .
 
Nazad
Vrh