Elektronika u novim traktorima

@Matic
Pa nije cistio sneg ali je vukao Bauer cisternu od 16.000 litara i zimi i leti, i nocu i danju. I orao je sa Kverneland-om 7 ili 8.
@nesko2563
Komso pa sada neznaju sta mu je. Nesto je od elektronike moze on da ide kao i pre ali kada je prazan, ali cim mu zakace nesto tesko mu je.
 
ljudi,sa malo elektrike bi moglo dosta toga da se olaksa coveku za rad u traktoru,postoje elektro-ventili,potenciometri,kruzni prekidaci,sve to moze da se sredi sa elektrikom,ali proizvodjacima to ne ide u prilog,jer ne mogu posle da deru na rezervnim delovima,hidrauliku bi mogli da moderizuji,na primer da ima plivajucu kao IMT,tako da ne vidim svrhu elektronici,bar na masinama,a na automobilima je dosta pomogla sto se tice potrosnje i ostalog...
 
@banecurug

Taj traktor koji ti spominjes nije napravio toliko sati koliko ti kazes vec upola a defekt je mnogo ozbiljniji-vario menjac. Lepo ga tvoji curuzani teraju pa mu dosli glave. Traktor vuce 7 brazdi Kverneland vario plug sa paker valjkom, Rabe setvospremac xx (9-10) metara i jos kojekakve prikljucke. Od letos kad je vukao Welger big baler ga nisam video u Gospodjincima, sve su uzorali DF i JD 6920 sa 4-brazdnim plugovima.

Sto se elektronike tice, nisam neki pristalica preterane elektronike ali mi se nista u zivotu nije otelo i nije mi problem da je koristim. Ziv se covek na sve navikne. Problem mi se javlja jedino kad par dana teram traktor sa reverzerom ne izlazeci iz njega sem kad obavljam osnovne potrebe pa kad sednem u auto sve trazim taj isti reverzer da promenim smer kretanja. :)
 
Ma kakva elektronika izgorela dabogda,prezirem je iz dna duše.Nije mi jasno što su ove nove traktore zakomplikovali sa elektronikom grom ih ubio,meni su najmili traktori bez kapi elektronike.Ono jes da je na neki način lakše radit s njima,ali kad bih kupio neki novi fendt i da mi se na njega pokvari elektronika macom bi ga cijelog slomio.
 
@banecurug

Taj traktor koji ti spominjes nije napravio toliko sati koliko ti kazes vec upola a defekt je mnogo ozbiljniji-vario menjac. Lepo ga tvoji curuzani teraju pa mu dosli glave. Traktor vuce 7 brazdi Kverneland vario plug sa paker valjkom, Rabe setvospremac xx (9-10) metara i jos kojekakve prikljucke. Od letos kad je vukao Welger big baler ga nisam video u Gospodjincima, sve su uzorali DF i JD 6920 sa 4-brazdnim plugovima.

Sto se elektronike tice, nisam neki pristalica preterane elektronike ali mi se nista u zivotu nije otelo i nije mi problem da je koristim. Ziv se covek na sve navikne. Problem mi se javlja jedino kad par dana teram traktor sa reverzerom ne izlazeci iz njega sem kad obavljam osnovne potrebe pa kad sednem u auto sve trazim taj isti reverzer da promenim smer kretanja. :)

Bmw nema reverzer?
 
Ma kakva elektronika izgorela dabogda,prezirem je iz dna duše.Nije mi jasno što su ove nove traktore zakomplikovali sa elektronikom grom ih ubio,meni su najmili traktori bez kapi elektronike.Ono jes da je na neki način lakše radit s njima,ali kad bih kupio neki novi fendt i da mi se na njega pokvari elektronika macom bi ga cijelog slomio.

Ko da slušam mog šogora za njegov pojam najveći stepen automatizacije na traktoru je hidraulični volan!
Ja sam veliki pristalica i ljubitelj elektronike i težim ka tome da mi sve bude automatizovano.
Bolje da ja pazim ,održavam i ispravno rukujem elektronikom pa če ona vratiti sve sa kamatom ali kada kičma strada nema novca za poravku.
Pogledaj YT kako funkcionišu Milk-roboti ,ja sam se oduševio! Još koju godinu farmeri sa takvom opremom će se oslovljavati sa Gospodin Poljoprivrednik.
Sedi jedan dan da gaziš silažu sa rusom a drugi sa nekim traktorom što ima reverzer pa da te pitam za mišljenje.
 
Ko kupuje tako nešto od 50 000e mora imati i 10000 samo za njega u rezervi ,da se nebi doveo u situaciju da gleda u njega a nema čime izaći u njivu.U protivnom kupi Brenu za 8000 ostavi 1000 u rezervi ,ponesi jedan kafetin ako zaboli tintara posle podne i rokaj brale...::namigivanje::
 
Mladjo, Bendza nema reverzer. :)

@spasoje

Moze tako a moze i da imas neki stari traktor u rezervi koji moze da radi ako bas mora dok ne bude popravljen traktor s' elektronikom..
 
Svi mi srednji koji radimo 1-10ha uglavnom gledamo da imamo 1 veliki i 1 mali traktor , a možda je bolje imati 2 srednja , pa da se uvjek mogu zamijeniti ako jedan stane.
 
Sedi jedan dan da gaziš silažu sa rusom a drugi sa nekim traktorom što ima reverzer pa da te pitam za mišljenje.

upravo to i ja kažem, ali ne samo gaženje silaže već i predsjetvenu pripremu a traktor ima prednji ovjes ili oranje a on ima EHR. Ili kod velikih poljoprivrednika pa koristi i priključke na prednjem hidrauliku (kembriđ) a otraga kombinacija pa si na prvom prolazu izmemoriraš sve parametre (kada spušta kembriđ, kada rotodrljaču a kada sijačicu) i opet na kraju njive kada sve to treba podići i dalje samo pritiskom na jedan dugmić traktor odradi kompletnu operaciju.
 
Puno smo skloni da cenimo samo svoje i hvalimo ,a sve ono što je tuđe ,nastojimo da dokažemo kako za to nema potrebe i da ga omalovažimo.Treba poštovati svačije novce jer ih je taj i zaradio.Kad je čovek kupio Lemkena od 22000e. Njih 20 skočilo da ga ubedi kako to nema potrebe ,a čovek ih to uopšte nije ni pitao.
 
Nasa posla volimo svi da se mesamo u tudje zivote pa to ti je :osmeh: Inace sto se elektronike tice i ja podrzavam jer mnogo poboljsava uslove rada ali ko ima love da odrzava takvu masinu taj ce i da je kupi. Ne isplati se grciti se i skupljati pare da se kupi neki polovnjak ako nemas para za odrzavanje istog. Koliko si dugacak toliko se i pruzi
 
Samo kad se setim oranja .Izađi iz brazde podigni plug .Blokada i špera se gasi .Okreni ,spusti plug sve se samo pali .Obična sitnica a puno olakša .E sad kad se pokvari to je moj problem
 
Elektronika na mašinama je izmišljena prvenstveno da čuva mašinu,ali često puta čuvar otkaže.:ppozdrav:
 
Moje misljenje je da je elektronika super stvar, ali (uvek postoji) osvrnucu se samo na moje gazdinstvo. Trenutno radimo s tim sto imamo, i polako sirimo i kupujemo koliko mozemo. Ja bih voleo jedno, ali ipak neidemo jos u tom pravcu, za sad tata kupuje zemlju. ALi sigurno ce doci vreme kad cemo menjati i traktore i kombajn. E tad ce sigurno biti udobnost na prvom mestu, Ko moze to sad da si priusti ja mu cestitam, i dizem kapu, mi jos nemozemo, ali bi hteli da mozemo. Mucicemo se jos malo. pa onda kako nam bude. Da nezaboravim i u ovom poslu smo 10 godina tek. A ni rim nije sagradjen za 1 dan.
 
Nazad
Vrh