Dunja

Pozdrav neka ti je sretno sa dunjama, veruj biće ti potrebno puno sreće. Za početak ako su ti prut sadnice skrati ih na 90-110cm i po meni formiraj piramidu kao uzgojni oblik krošnje. Može to i niže npr. ja sam skraćivao na 50-70cm i deluje ok ali posle par godina kada se voćka raširi a izdanci oko stabla izbijaju kao popizdeli muka ih je ukloniti ako su donje ramene grane suviše nisko, znači čisto praktični razlozi. Kod dunje nema neke potrebe za povijanjem grana sve se to rezanjem dovede u red...
 
Hvala Marceta na odgovoru, skraticu ih na 90cm, reci mi samo da li isto da skratim i ove dve vranjske oprasivace ili oni trebaju biti nizi ili vislji ili nije bitno? Formiracu piramidu, znaci kada porastu malo mladari biram 4 komada pravilno rasporedjenih i ostavljam vodjicu, ako sam ja dobro proucio tako treba za piramidu? Da li da kad skratim sadnicu ispod vrsnog pupoljka skinem 2-3 pupoljka i da li da to uradim odmah ili da sacekam malo da krenu, i da li uopste to da radim ?
 
Vranjska, Leskovačka isto ti je to po pitanju rezanja i održavanja. Za pupoljke to je knjiški i ok tako da uradiš, e sad ako nisi vičan rezanju voća idealno bi bilo prve 2-3 godine da ti reže neko ko zna makar dok ne formiraš uzgojni oblik. Ali za prvu godinu ti je bitno da skratiš sadnicu, ostavi vršni pupoljak a ispod dva-tri skini ali samo pod uslovom da ispod toga imaš zdravih pupoljaka.
Ako ti se slučajno negde pojavi cvetni pupoljak skidaj ga pre nego procveta, to su otvorena vrata za ulaz zaraze.
 
Vazi Marceta, primljeno k znanju. Ma sve sam ja procitao i gledao klipove o orezivanju, sadnji....ali mi je nekako sigurnije da imam i potvrdu ovako. Rezacu sam i formiracu sam, kako cu drugacije i nauciti nego sa makazama u mojim rukama, naravno neke finese koje me budu dovodile u neku dilemu cu resavati ovde sa vama iskusnim dunjarima. Teoriju sam ja dosta dobro naucio i stvorio sliku u glavi sta i kako treba da izgleda, ali volim da pitam iskusne radi vece sigurnosti. Razumeo, i ako krene , rascvetati se nece ove godine, skidam odmah, a i u narednoj cu isto, da mi ne deformise grane dok ih ne formiram.
 
Rajane, svaka cast, 2 hektara je ozbiljan poduhvat a i investicija, ti bi trebao imati ozbiljan tim strucnjaka oko sebe za tako veliku povrsinu. Ja zasadio malo , da vidim kako to funkcionise, da se naucim, da vidim da li moje podneblje odgovara dunji jer u mom kraju nema vocara itd.

Ako nije problem reci mi koliko si placao sadnice, gde si uzeo i kako ti deluju za sada , jesi jesenas sadio i ti ?
 
Poduhvat jeste veliki Milane. Sadnice sam uzeo preko jednog drugara iz Milutovca po 200 din. Posadio sam ih sredinom januara. Za sada su ok ,zdrave i ujednačene a na dalje videćemo 😉
 
Rajane, svaka cast, 2 hektara je ozbiljan poduhvat a i investicija, ti bi trebao imati ozbiljan tim strucnjaka oko sebe za tako veliku povrsinu. Ja zasadio malo , da vidim kako to funkcionise, da se naucim, da vidim da li moje podneblje odgovara dunji jer u mom kraju nema vocara itd.

Ako nije problem reci mi koliko si placao sadnice, gde si uzeo i kako ti deluju za sada , jesi jesenas sadio i ti ?
Sadio sam ih na 4.5 x 2.5
 
Pozdrav svima dobri ljudi. Kao početnik u voćarstvu hteo bih da vam postavim par pitanja što se tiče dunja.
Da li je bolje obradjivati ceo voćnjak ili samo u redovima a u sredinu posejati travu?
Drugo pitanje je .
Da li krečenje mladih sadnica loše utiče na njih pošto sam okrečio 15 ak dana posle sadnje i da li da to ponovim s proleća posle od kad ih skratim?
Hvala unapred !
 
Bolje je da imas travu medju redovima, nista ne smeta a lakse je za rad, nema blata i slicno.

Krecenje bas mladih izgleda nije pozeljno jer susi koru koja je u fazi tankog listica tj nije to prava kora, a i samo deblo je tanko pa se smisao za krecenjem gubi. Tako da bolje sacekaj 3-4 godine.
 
Kada da skratim sadnice dunje ? Da li je u redu da bacim djubrivo tri petnestice posto njega imam, i koliko da bacim s obzirom da su sadnice mlade, novembra sadjene, da bacim po 50 grama na stablo ili vise ?
 
Nije rano za skraćivanje čak mnogi skrate prilikom sadnje, npr ja prilikom sadnje skratim sadnicu stim da ostavim 10-15cm viška koje skratim početkom proleća. Sad bi im smetao samo neki debeo minus a mislim da ga ove godine neće biti... 3x15 ako ga već imaš možeš da razbacaš po jednu šaku, inače su fosfor i kalijum slabo pokretni pa ako nisu uneti u zonu korena biljka će ih koristiti tek dogodine što je za tebe ok. Ove godine ti je bitno da se sadnice prime, da ih okopavaš, zalivaš, štitiš od insekata i naravno ako se pojavi neki pupoljak da ga skineš.
 
3x15 ako ga već imaš možeš da razbacaš po jednu šaku, inače su fosfor i kalijum slabo pokretni pa ako nisu uneti u zonu korena biljka će ih koristiti tek dogodine što je za tebe ok. Ove godine ti je bitno da se sadnice prime, da ih okopavaš, zalivaš, štitiš od insekata i naravno ako se pojavi neki pupoljak da ga skineš.

Promena plana za djubrivo, nabavio sam vestacko djubrivo NPK 6:12:24 +S, njega cu baciti , da li nije mnogo po 100 grama , da raskopam malo u krug oko dunje i da posolim tih 100 grama i da zatrpam???
 
Ako već pričamo napamet bez urađene analize zemljišta, to je idealno npk đubrivo za voće... lično ne bi bacio više od jedne šake po sadnici a to je oko 50-70gr i naravno idealno je ako možeš da ga zatrpaš, ako je rastresito zemljište oko sadnice dovoljno je malo energičnije pograbuljati.
 
Ako već pričamo napamet bez urađene analize zemljišta, to je idealno npk đubrivo za voće... lično ne bi bacio više od jedne šake po sadnici a to je oko 50-70gr i naravno idealno je ako možeš da ga zatrpaš, ako je rastresito zemljište oko sadnice dovoljno je malo energičnije pograbuljati.

Tako ce i biti, odmerio sam u jednu solju kada je napunim ima taco 60 grama, toliko cu baciti na svaku, zatrpacu ga naravno, to je 22 stabla nisu hiljadu. Napravicu krug nekih 50 cm precnika oko sadnice, tu posoliti i zatrpati.

Nisam mrzesljiv i volim voce, sam me vi savetujte i uputite , odradicu sve pedantno i kvalitetno. Sutra nosim djubrivo da bacim.
 
Nazad
Vrh