Dunja

oktopod

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
4 Nov 2010
Poruka
6.142
Ja nemam pojma gde sam i sta citao da bih sada naveo, ali se secam zakljucka tih citanja i diskusija, ureze mi se u glavu pa prenosim dalje ako znam da je provereno.

Ne protivim se da mi neko promeni misljenje, a opet mislim i da ga malo preterasmo te da je bitnije NE uzeti neku glupost nego gledati bas u gram sta je bolje.

Ja recimo kosticavo voce vec 4 godine nisam prskao bakrom u jesen, samo na prolece i to kad svi kazu da je kasno, pa jos roknem dozu mosh da farbas plug u plavo :)

zoransm

Član
Učlanjen(a)
16 Jan 2011
Poruka
604
Oktopod ovo za dozu u proleće, prepisaću od tebe :) danas počupao dvadesetak komada... Drugar koji mi je pomagao , sve vreme me je zezao ,šta ja to zapravo radim i gde je svrha svega toga( nisam imao odgovor) . Što se tiče količine aktivne materije , ne bih o tome mora se čitati... Ali iz iskustva funguran se prilično dobro lepi. Ne možeš ga oprati sa traktora , atomizera...

oktopod

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
4 Nov 2010
Poruka
6.142
Ovo je momenat kad prskam, 50 gr Fungurana na 10 lit vode, tj pakovanje od kilo na 200-250 litara. Svake druge godine stavim i ulje 1% tj litar ulja na 100 lit vode.

zoransm

Član
Učlanjen(a)
16 Jan 2011
Poruka
604
Oktopod ovo za dozu u proleće, prepisaću od tebe :) danas počupao dvadesetak komada... Drugar koji mi je pomagao , sve vreme me je zezao ,šta ja to zapravo radim i gde je svrha svega toga( nisam imao odgovor) . Što se tiče količine aktivne materije , ne bih o tome mora se čitati... Ali iz iskustva funguran se prilično dobro lepi. Ne možeš ga oprati sa traktora , atomizera...

ns10

Član
Učlanjen(a)
20 Jan 2011
Poruka
274
Ni ja ne znam gde sam nasao taj podatak, da je najbolje koristiti funguran i bakar koji je u njemu, kad se setim napisacu. Mada ako je verovati reklamama, onda nordox prevazilazi u svemu funguran. Samo treba cekati rezulatate i iskustva jos nekog vocara, pa uporediti.

marceta.b.

Član
Učlanjen(a)
10 Okt 2013
Poruka
1.015
Ovo je momenat kad prskam, 50 gr Fungurana na 10 lit vode, tj pakovanje od kilo na 200-250 litara. Svake druge godine stavim i ulje 1% tj litar ulja na 100 lit vode.

Dunja kada dođe do ove faze cvetnih pupoljaka je već dobrano olistala, još treba paziti na ranije kretanje Vranjske u odnosu na Leskovačku... par dana je u pitanju ali dovoljno da se oprlji list na Vranjskoj (ona je u fazi "mišijih ušiju" dok Leskovačka tek kreće) ako se čeka poslednji trenutak na Leskovačkoj (meni se desilo)

oktopod

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
4 Nov 2010
Poruka
6.142
@marceta slazem se, izneo sam za tresnju, sto znaci da i na dunji ne moze da bude steta ako se vidi da su pupoljci nabubrili, a to je sad vec i po strucnjacima bolji momenat nego u januaru februaru kad sve stoji.

Sto se preparata tice, ja nemam nista protiv da mi neko promeni misljenje.

Ako matematika kaze da je nesto bolje, pa i u praksi ljudi kazu da su zadovoljni, onda je to i po meni bolje. Samo sam izneo podatak od pre godinu dve dana, da li je na trziste izaslo sta bolje iskreno i ne pratim, imam kosticavo voce, tu nema velikih problema vezano za bakarne zastite.

marceta.b.

Član
Učlanjen(a)
10 Okt 2013
Poruka
1.015
Gledao sam na googlu sada slike od Neoram-a i mislim da ga do sad nisam viđao uopšte kod nas u prodaji... eventualno ako mu niska cena ne opravdava kupovinu u protivnom uzmi proverene preparate.

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.721
Znači Neoram i Nordox su oksilohloridi a Funguran i Everest su hidroxidi ?

- - - - - - - - - -

Jel ima tu neke razlike u vremenu korišćenja ( stepen razvitka voćke tokom sezone) ili u samom kvalitetu delovanja...bez obzira na procenat bakra?

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.721
Je...ga , ko će se snaći u svim tim detaljima!
No, koji se kad koristi, to je glavno pitanje?
Da li to što ima tako različitih oblika povezivanja na molekularnom nivou...podrazumeva različito vreme korišćenja u fazi bolesti ili fazi razvitka biljke ili pokrivaju različite bolesti...ili je pak svejedno, nego jedni brže/bolje deluju...ili ne?

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.721
Znači uzmeš onaj najjeftiniji, ili najpristupačniji i furaš...
I zašto su pravili toliki spektar preparata?
Valjda svaki proizvođač na svoj način...

zoransm

Član
Učlanjen(a)
16 Jan 2011
Poruka
604
Hidroksid je valda formulacija koja "lakše" deluje na patogen, brže deluje , kako sam negde pročitao već je spremna da deluje, dok oksihlorid "teže" prelazi u oblik koji deluje na patogen. Nisam stručan da bih bolje objasnio, ali po tekstovima hidroksid navodno brže i bolje deluje.

Vrh