Dud

Koliko je star i kolike je veličine?
 
Čovek od koga sam kupio voćnjak kaže za jedno stablo da je staro desetak godina, a visina je oko 5 metara; drugo stablo je nešto mlađe i niže.
 
A znaš li, mims, šta bi mogao biti uzrok? Za veće stablo se ne zna tačno da li ga je neko zasadio, a za manje se zna da ga nije niko zasadio, već je samoniklo (verovatno ptice prenele seme).
 
Pozdrav svima!
Evo da se malo ubacim sa pitanjem. Ima li neko iskustva sa ožiljavanjem reznica belog i crnog duda. Pre kretanja vegetacije sam doneo više komada reznica i belog i crnog duda pa ih ispozabadao u zemlju. Sad, vidim da su neke krenule neke ne pa me interesuje šta mogu očekivati odnosno da li neko zna od na primer deset reznica koliko se u proseku primi? Negde sam naišao na neke inforamcije da to sa dudom jako teško ide, ne znam zašto. Valja li pokušati i sa poluzrelim odnosno zelenim reznicama tamo negde u junu ili julu?
 
Pozdrav svima!
Evo da se malo ubacim sa pitanjem. Ima li neko iskustva sa ožiljavanjem reznica belog i crnog duda. Pre kretanja vegetacije sam doneo više komada reznica i belog i crnog duda pa ih ispozabadao u zemlju. Sad, vidim da su neke krenule neke ne pa me interesuje šta mogu očekivati odnosno da li neko zna od na primer deset reznica koliko se u proseku primi? Negde sam naišao na neke inforamcije da to sa dudom jako teško ide, ne znam zašto. Valja li pokušati i sa poluzrelim odnosno zelenim reznicama tamo negde u junu ili julu?

Evo ovdje imaš uputstvo kako se razmnožava dud - Abeceda vegetativnog razmnožavanja
Idi na Dudovac papirni 53
 
@ danijel

Mozes da ga razmnozis iz semena, ja sam ove godine kalemio 3 sejanaca i od 3 kalema 2 su se primila al ih je posle susa ubila posto nisam zalevao sadnice al ljudi mi posle govorili da se dud ne kalemi nego najlakse iz semena da se dobije sadnice a i oziljavanje kazu da je lako, video sam stranci su radili sa oziljavanjem grancica ja nisam to probao sa oziljavanjem jel i ne volim dud da jedem.



Oziljavanje duda:


 
Poslednja izmena:
Ima li neko od vas da ima da proda ili pokloni koju sadnicu duda?

Ja sam "nesto" sadnica belog murgana kupio i usadio a sada mi jos usfalilo da popunim red do kraja.
 
Ja sam dud zasadio krajem aprila, već je bio visok oko 1 metar.
Preko ljeta ga obilno zaljevo zbog suse. Kada dodem kuci za 20ak dana budem ga posliko i slike stavio.

A baca li se dudu gnoj mozda? umjetni ili stajski i kada?
 
Prošle godine reznice stavljene u školu i od dosta njih ostalo je samonjih 8-9 komada. Mraz ih je u dva navrata dobro ofurio pa je velik dio reznica koji je krenio nakon mraza odma zalego. Ovako izgledaju dvije malo bolje.




Danas u školu stavljam crne i nerodne, a sutra bijele.
 
Novi po slici mi izgleda da si ti taj dud blizu nes sadio, ja imam dud i zauzima mi prostora ko 4 vocke a mozda i vise siri se krosnja ko luda pa je ja secem kad mi krene preko ostalog voca rasti.
 
Nisam znao da se dud sadi!!!??? Kod nas ima na nekim međama više smeta i pravi nepotrebni hlad, pojedemo po nekoliko dudinja i to je to.. Znam da se nekad sadio za potrebe ishrane svilene bube...ali daaavno od toga nema ništa...
A za šta vaš posađeni dud služi? Osim hlada i eto da ga imate...i poneke dudinje ???
Sećam se da tamo krajem osamdesetih...ma možda i nešto ranije 86-87 , kad sam išao u šverc u Rumuniju ....."autoput" od granice do Temišvara je sa obe strane bio u drvoredu upravo dudova...i na svaki desetak kilometara smo viđali mnogo ljudi koji nešto rade oko njih...Jednom smo i zastali...ljudi su brali dudinje...da li su to bili po kazni ili moranju ili neki školarci ili studenti, ili stvarno kažnjenici ...nikad nisam saznao...a ni za šta su se koristili ti plodovi...

- - - - - - - - - -

A usput...da li od tih dudova može da se kalemi onaj ukrasni padajući dud i kako?
 
Nazad
Vrh