Dud

ti nisi cuo za rakiju dudaru? :ppozdrav:
 
Kao što Goran kaže za dudaru ludaru naravno. Može i da se kalemi pa da bude žalosni.
 
Време лудих ракија је прошло али је прича остала.
Дуд је веома корисна дрвенаста врста првенствено као економски корисна биљка од које се добија врло квалитетно дрво за израду дуга за бурад и каце,за
грађу ,за стубове за ограде,намештај...Плод и лист се користе у медицини а плод у домаћинству за справљање компота,џемова слатког...нарочито је цењен плод црног дуда у медицини,плод белог и сурог дуда се користи и за справљање ракије дудињаре,дудоваче,дударе....Укус и мирис ракије умногоме зависи од знања и вештине оног ко пече ракију и посуда у којима та ракија одлежава.Ако ракија заудара што се често дешава неукима онда је неко доообббррроо зајебо ствар.
 
Pa znam da može rakija i od duda...kao uostalom od svakojakog voća...Kažem da u mojoj okolini dosad nisam video nikoga da bere dudinje ...pa ne bere se ni džanarika ni ranka u zadnjih ...ne znam koliko godina...jedino otseku poneku granu i uzimaju srce da prave štapiće koje ubace u flašu da "ofarba" rakiju...bilo koju...
A za burad znam...ali se i ona sve manje prave...sve to ide u prohrom...pa i ja imam jedno od duda za rakiju( druga dva su od hrasta) a pošto restruktuiram voćnjak ...evo nekoliko godina ne stavljam rakiju u njega...
A o džemu i slatkom od dudinja ...mogu samo da se načudim...možda nekad...
Pa vidim da par članova sadi dudinje...zato sam se i začudio...ali ako bolje to nego aroniju...bar je slatko za jelo....
 
A tek kako boji odeću a i lice....:haha:
Ove godine sam poveo moju decu da jedemo dudinje...Bilo je komentara u stilu - kakvo čudno voće - a tako slatko....
Bili smo tako istačkani ljubičastim flekama svuda po licu i odelu i telu....

Zato mislim da razmnožim i posadim barem jedan....
 
A tek kako boji odeću a i lice....:haha:
Ove godine sam poveo moju decu da jedemo dudinje...Bilo je komentara u stilu - kakvo čudno voće - a tako slatko....
Bili smo tako istačkani ljubičastim flekama svuda po licu i odelu i telu....

Zato mislim da razmnožim i posadim barem jedan....

Limuntus najbolje skida i sa ruke i sa lica i sa odeće!
 
Imam jedan mladi dud na kojem su se na stablu pojavele neke bijele pjege

Šta bi to moglo da bude i sa čim "liječiti" kao dali je to neka bolest ili?

Y66WbVz.jpg
 
Dobio sam sadnicu duda na poklon medjutim kazu da je dud dvodoma biljka tj ima muski i zenski dud
Navodno samo zenski radja a muski DUD JALOVAC je opevan u narodnim pesmama
Kako ja da odredim pol duda, a da nije slicno odredjivanju pola ribica pojeo-pojela?
inace imam kuci bas uz osocaru jedan stari ogromni crni dud jos iz nemackog vremena, hvala mu koga je sadio, jedini u kuci ja jedem dudinje i strava su a dud kako ima osoke pretek radja kao luuud!
 
A tek kako boji odeću a i lice....:haha:
Ove godine sam poveo moju decu da jedemo dudinje...Bilo je komentara u stilu - kakvo čudno voće - a tako slatko....
Bili smo tako istačkani ljubičastim flekama svuda po licu i odelu i telu....

Zato mislim da razmnožim i posadim barem jedan....

Taj dud je bio na sredini jedne njive i prošle godine u jesen vlasnik je njivu izdao u zakup. Čovek koji ju je zakupio posekao dud! Sva sreća pa ima jedan blizini mali i njega ću morati da razmnožim.
 
Evo malo doprinosa i od mene. Imam 6-7 velikih primeraka kod mene na okucnici. Redovno radjaju pa se ovce i kokoske redovno slade, a nekad su se i svinje gojile :svinja:











 
A tek kako boji odeću a i lice....:haha:
Ove godine sam poveo moju decu da jedemo dudinje...Bilo je komentara u stilu - kakvo čudno voće - a tako slatko....
Bili smo tako istačkani ljubičastim flekama svuda po licu i odelu i telu....

Zato mislim da razmnožim i posadim barem jedan....

Јели сте погрешне дудиње. Бели дуд слађи од меда а не оставља флеке.
 
Evo bas sad sam jeo dudinje al je sladak ko med a crn ko dusa MURGASH!!

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
Izgleda da cu moj DUD morati da secem treba da dizemo supu za ovce I DUD kaput!!

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh