Dron u poljoprivredi - dronovi u poljoprivredi

Ovo mi je legendaran kratki film , a najbolja izjava oko 1:00 , i isto kad robot mljekarica nevoli gazdu nego se zaljubila u bjelorusa , a i dronovi u golubarniku :haha:, .. da i "RASADA ERROR "
 
Evo mi smo dron koristilii za obilazak nekih njiva gde od vode ne moze da se pride. Recimo na snimku gde se vide uzorane parcele sa visine tu zita se ne vide bas najbolje ali se vidi kolko stoji voda, to je snimano od kuce vazdusnom linijom je udaljena skoro 2000 metara.

Koji model drona je u pitanju?
 
Imamo i jednu domaću firmu koja je uspešna u analizi slika dronovima i izvlačenju informacija. Firma se zove Agremo i neke od informacija koje izvlače iz slika su: populacija, stres pod kojim su biljke, zakorovljenost, analiza štete, bolesti i štetočina itd. Sve je to sa njihovog sajta, nisam video uživo kako cela stvar radi. Najviše rade za inostranstvo, naravno.

Koliko sam video, u inostranstvu se dešava da se pojedinci i agencije specijalizuju za slikanje. Umesto da svaki poljoprivrednik ulaže 7000-8000€ za dron sa multispektralnom kamerom (recimo DJI P4 Multispectral), RTK stanicu + par hiljada za propratni softver (npr, PIX4DFields je $2600 odjednom ili $190 mesečno), postoje ljudi koji to rade uslužno.

Koliko bi bilo interesovanja kod nas za takve slike i šta bi ljudi radili sa njima, to je već druga priča. Sve što mi pada na pamet traži još više ulaganja u tehniku (navigacija za traktor, varijabilni rasipač, prskalica ili sejačica) da čini celu stvar poprilično obeshrabrujućom (neću reći besmislenom, jer se smisao može naći).
 
Nazad
Vrh