Dron u poljoprivredi - dronovi u poljoprivredi

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.359
Lokacija
Apatin
Dronovi u poljoprivredi su već postali već poprilično česti, a sada sam naišao na vest zbog koje moram da polrenem temu o njima na forumu.

Izvor vesti su novine "Nedeljnik" trenutno aktuelan, broj 519 od 23. 12. 2021 godine na strani 57

Kompanija Japan Tabbaco International (JTI) donirala je četrii drona i prateću opremu Fitosanitarnoj inspekciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije, koje će inspektori koristiti za suzbijanje nelegalne proizvodnje duvana, kao i za druge poslove iz svoje nadležnosti. Vrednost donacije je blizu 1,2 miliona dinara. ...
Ovo je samo jedan od primera primene dronova, mada mislim da oni najviše mogu pridoneti oko precizne poljoprivrede.
 
Majku mu pa zar nema prece humanije upotrebe dronova dobrih , npr u covilnoj zastiti , zdravstvu , ekologiji ,... i sta ja znam nego je najprece vatati duvandzije ?
 
Ako bude prilike nadam se jednoj demonstraciji rada drona kod mene u vocnjaku tamo sredinom godine. Imam neke pregovore sa jednom firmom pa ce da vidimo na sta ce to ispasti. Tema zapracena i mislim da se ocekuje vezano za primenu dronova ogroman progres.

Sent from my S60 using Tapatalk
 
Dron sa prskalicom kada bi bio pristupacniji imao bi dobre primjene . Nekad sam gledao , u Kini ae krecu od 3500usd pa navise i to manji vjerovatno . Ozbiljniji su tad bili sa benzinskim motorima. Mogla bi drzava i to da uvrsti u posticaje.
 
Prskas od kuce i ne nosis vodu na njivu

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Za koju deceniju sin ce igrati igricu na kompjuteru a otac ce na kompjuteru do njega upravljati traktorom...
 
Visoka tehnologija u poljoprivredi je prepoznata da ima velike mogućnosti, te označena kao jedna od 4 IT oblasti u kojoj bi se mogao formirati superklster. Poziv je raspisan i zainteresovani mogu da se jave.

Koga zanima neka se malo raspita i vidi može li se nekako uključiti. Na kraju za sve to njima trebaju ljudi koji će to testirati na terenu.

Ovo je sad pokrenuto, brzo će proći godinu dana i videće se da li je je išta urađeno oko stvaranja superklastera vezanih za visoku tehnologiju u poljoprivredi.

Ono što je veoma pozitivno je da u tome nimalo uloge nemaju političari.
 
U kom kontekstu je poziv raspisan? Licno da se ljudi ukljuce idejama, predlozima, ili poziv je raspisan od strane neke kompanije, javnog tela?

Sent from my S60 using Tapatalk
 
Malo sam u gužvi pa samo par linkova, poziv je raspisala organizacija "Srbija inovira". Na linkovima je nešto objašnjeno, a koga bude dodatno zainteresovalo može poslati poruku na sajtu srbijainovira.rs, verujem da će svima da odgovore.



--- javni poziv


--- o projektu


Ovo je samo jedan od primera aktivnosti oko primene tehnologije u poljoprivredi. Neće to učiniti neko čudo i spasiti svet, ali treba malo pratiti šta se oko toga dešava.
 
Evo mi smo dron koristilii za obilazak nekih njiva gde od vode ne moze da se pride. Recimo na snimku gde se vide uzorane parcele sa visine tu zita se ne vide bas najbolje ali se vidi kolko stoji voda, to je snimano od kuce vazdusnom linijom je udaljena skoro 2000 metara.

 
Tako bi trebalo biti,ali moze se izgubiti u povratku kuci ;).
Gledam dronovi cena od par stotina do 15-ak hiljada eura .....jel ti za ispod hiljadu eura vrede ?.
 
Nazad
Vrh