Domaci konji

Koja im je cena u Hrvatskoj ? Kako uvesti neki primerak u Srbiju ?


Cijena bređe ždrebice kreće se oko 1000 €,sa svim papirima,netko traži više,netko manje,relativan je to pojam,ali kažem to je okvirno ta cijena.
Ždrebad,sa papirima stara do godinu dana može da se kupi za nekih recimo 600 €.
Uvesti se može u Srbiju jer ima jedan odgajivač posavaca i hladnokrvnjaka u okolini Pirota,koji ponekad kaže uvozi iz Hrvatske,evo linkova:

http://www.glassrpske.com/plus/teme/Konje-zavolio-jos-od-rodjenja/lat/27459.html

http://www.kurir-info.rs/gaji-hrvatske-hladnokrvnjake-clanak-18531
 
Danas sam slikao u regionu Jura CH. Upravo upregli konje , da bi vozili posetioce kroz njihov kraj, tacnije kroz sumu.

vwcxj.jpg


24zc3mp.jpg
 
Čini mi se da su po visini još veći policijski konji i trkačka grla.
Što se tiče težina imaš dosta široke i teške radne konje u tipu posavca. Oni nisu visoki.
Nonijusa ima malo oko niša i negde u vojvodini. Njega ima i u visinu i širinu ali nije trom i širok kao hladnokrvnjaci.
 
Noniusa imam u komšiluku :) Ima par komada na ergeli Bunford u Subotici, a to je malo dalje tj druga ulica od mene, video sam ih samo preko ograde, pitao sam jednog radnika sme li se ući i malo razgledati ili da li ima nekih dana kada se može doći, čovek me samo pogledao nešto promumlao sebi u bradu i otišao.
U svakom slučaju nisu mi delovali nešto puno veće od lipicanera koje inače ima na sve strane...
A policijski, barem ono malo što sam ja video jesu baš visoki, samo ne znam koja je to rasa, pošto mislim da ne postoji policijska rasa :)
 
u policiji se koriste preponaši i ti konji se dresiraju na buku metez...ujedno su i najveći,ali nisu najtezi druge vrste ima kao pešaron međumurski i .... da nedavim
 
Pa da, policijski konji idu dosta u visinu, ali nisu nešto krupni, ja sam nekako i mislio da su to preponaši, ali opet, šta ja znam :)
Meni su najlepši oni što imaju i visinu i krupni su, da je velik na svim frontovima :) Pa me zanima šta se od toga može naći kod nas, čega ima. Do sada što sam imao prilike tu i tamo da vidim, u toj kategoriji su uvek neke mešavine i maltene samo slučajno ispadnu takvi, nije rasa. I na kraju nije meni ni bitna rasa, ali mi niko ne može garantovati da će ždrebe toga konja biti takvo, može povući na nekog dedu-babu pa ispasti manji od kobile lipicanera...
 
pa ti policiski konji iliti preponaši mora da budu vitki okretni svrsishodni dresirani na rulju demonstracije buku,pušti bilo koga konja u rulju videćeš nabićete u bg metro:haha: idi do preponaška društva i trazi šta ti treba,dali si razmišljao o hanoverancu,to su ti oni konji što su nemci jahali za 2gi sv rat,po meni izrazito lepi i skladni konji ima ih gore u vojvodinu
 
Nisam razmišljao o hanovercima jer da budem iskren nisam ni znao za rasu :)
U svakom slučaju nakon malo gledanja po netu jesu baš lepi konji. Ali mi se onda ipak više sviđa nonius jer je krupnije građe i pretežno su crni.
Ali sve mi se čini da kada dođe vreme za potragu biće to nešto mešano samo da znam da je od krupnih roditelja, jer pretpostavljam i da su ove čistokrvne rase dosta para. Mada sam čuo da u Mađarskoj ima dosta noniusa pa je možda i cena nešto skromnija.
 
Mada sam čuo da u Mađarskoj ima dosta noniusa pa je možda i cena nešto skromnija.
Ima Noniusa ali ne takvih kakve ti razmišljaš da kupiš. Tanjih su nogu, jer su namenjeni jahanju, a ovi naši za rad u poljoprivredi, ali su slične visine kao i ovi naši, ALI RAZLIKUJU SE. Ima na prodaju u Mađarskoj, i to u predelu Puszta, u istočnoj Mađarskoj, Ergela Hortobađi (Hortobágy) istovremeno i nacionalni park...Cene su im SVE, samo NISU skromnije kako kažeš...
 
aaa nesrovox zašta će ti krupan konj,šta planiraš da špartaš po nivu ili šumu ili da pokazuješ drugima kako imašš lepog konja ili .... šta su tvoje zelje ili potrebe:sta: usladu sa tim i traziš takvog konja:ppozdrav:
 
Dal se neko seca konja zvali su ih ,,ritnjace;;bilo ih je na Krcedinskoj adi a mnogi iz okolnih mesta su ih terali,niski konji al cvrsti do bola,vazilo je pravilo ako ritnjace nesto ne izvuki drugi konji garant nece.Nisam davno bio na adi nezam dal ih jos ima.
 
Dal se neko seca konja zvali su ih ,,ritnjace;;bilo ih je na Krcedinskoj adi a mnogi iz okolnih mesta su ih terali,niski konji al cvrsti do bola,vazilo je pravilo ako ritnjace nesto ne izvuki drugi konji garant nece.Nisam davno bio na adi nezam dal ih jos ima.
Mislim da je u tim konjima tekao i mali procenat magareće krvi, ALI IPAK JE OVO MOJA LIČNA PRETPOSTAVKA, NE I TVRDNJA, pamtim ih nekako s VEOMA dugim njuškama, i malo većim ušima, a kada se "ućude", ni goveđi bič ne pomaže, utud mi ovo. Ima tamo sada već i svega i svačega...Izmešalo se to svakojako...Bilo je nekad i tzv. Murana, ajd sad ih nađi, recimo da kupiš i imaš, barem da LIČI na njih.
 
Mislim da je u tim konjima tekao i mali procenat magareće krvi, ALI IPAK JE OVO MOJA LIČNA PRETPOSTAVKA, NE I TVRDNJA, pamtim ih nekako s VEOMA dugim njuškama, i malo većim ušima, a kada se "ućude", ni goveđi bič ne pomaže, utud mi ovo. Ima tamo sada već i svega i svačega...Izmešalo se to svakojako...Bilo je nekad i tzv. Murana, ajd sad ih nađi, recimo da kupiš i imaš, barem da LIČI na njih.
Da secam se ti ,Murana,i oni onih malo cepani,kad se muran ukrsti sa obicnim konjom,imo ih pokojni Cokota iz Kovilja 150 komada .jedne godine kad se izlila ada dotero sve kuci,bilo kao u kaubojskim filmovima,al je sve to uglavbom otislo za Italiju.
 
aaa nesrovox zašta će ti krupan konj,šta planiraš da špartaš po nivu ili šumu ili da pokazuješ drugima kako imašš lepog konja ili .... šta su tvoje zelje ili potrebe:sta: usladu sa tim i traziš takvog konja:ppozdrav:
Nije stvar neke potrebe, stvar je ukusa, volim lepe i velike konje. Otprilike su me isto pitali i kada sam uzimao nemačku dogu, šta će mi toliki pas bla, bla, bla. Kada nešto voliš i lepo ti je onda šta više da ti pričam. Oduvek su me oduševljavali veliki krupni konji. Ne kažem da nema lepih i krupnijih lipicanera, ali to je opet dosta para, i sve ove rase krupnijih i većih konja su karakteristične po mirnom i staloženom ponašanju. Daleko od toga da je to pravilo, ali pre ću u lipicaneru i kasaču naleteti na nekog ćudljivog nego u ovoj rasi.
Zato i tražim ove. Da se razumemo, trenutno svakako ništa ne mogu da uzmem, nedavno sam se preselio i tek sebe nameštam, ali se nadam u narednih par godina da će biti i to. A dotle bih voleo znati šta, kako i gde, a ne onda kada budem u mogućnosti sve na brzaka samo da bi bilo odmah.
 
Nazad
Vrh