Divlja Kupina

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.731
Evo već tri godine zaredom u ovom periodu berem divlje kupine za slatko i džem...Našao sam par žbunova sa izuzetno krupnim plodovima ( pa skoro kao i pitome)...jedan je na međi između dva bivša vinograda...od kojih je jedan zarastao , a druga parcela je iskrčena i neko vreme je sađeno nešto drugo, a zadnjih par godina i ona zapuštena....
Ovaj žbunredovno rađa...naberem oko 4-5 kg oko te međe...gde mogu da priđem..
Da li je moguće da se ta biljka raširila od nekadašnje pitome kupine?
I da li mogu presaditi tu biljku negde bliže mojoj parceli...šta ja znam ...ivica vinograda recimo...?
Da li mogu od reznice ili moram vaditi sa korenom deo biljke?
A nisam video da se vrh, kao kod pitome, savio i u dodiru sa zemljom pustio žilice...I da li da joj pomognem u tom smislu?
Molim za savet, jer su ove divlje kupine stvarno jako krupne...

Deda Lala

Član
Učlanjen(a)
3 Jan 2010
Poruka
1.171
Сад не радиш ништа осим да обереш плод.Кад добро ојесени и престане вегетација погодним алатом орежи биљку на 15-20 см изнад тла.Опкопај биљку и извади је са бусеном и пресади у унапред припремљену садну јаму где желиш.Око биљке настри полузрели компост и чекај пролеће.
Ову биљку можеш да лако размножиш и ваздушним полегањем.

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.731
Znači predlažeš mi da celu biljku presadim...priznajem palo mi je na pamet...ali sam odmah u mislima odbacio...
A znaš zašto? Zato što su to ogromni grmovi...oni "prutevi" su dugi preko 5-6 metara i izlaze iz vrzine gde su umešane i gloginje i pasji dren i bagren...Pa dobro nije nemoguće...što kažeš .....ako ćeš biljku...onda se pomuči malo...U pravu si!
Ali ipak ću morati već sad da prodrem u to vrzino kolo da vidim odakle dolaze oni najkrupniji plodovi i da obeležim.....jer ima tu više žbunova...
Ja sam mislio da idem da zakopam plitko, neki od vrhova da pusti žilice, do jeseni...ili možda od reznica...ali dobro prihvatam...
Hvala ti!!!

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
7.686
Možda može i da se izvadi samo deo toga, pa da se presadi.

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.731
Ja mislim da je društvo još na odmorima ...tako da ove moje dileme ostaju otvorene...videćemo...
Danas sam, posle posla u vinogradu, išao da tražim i berem još divljih kupina...ali nisam našao tako izdašni žbun i krupne kupine ...a i nabrao sam jako malo ( oko polovine flaše) a prešao dosta prostora...vrzina, trnja i travuljačine preko glave...

kurjakbb

Član
Učlanjen(a)
24 Jan 2015
Poruka
515
Ko je pokušavao da se reši divlje kupine zna da je to gotovo nemoguć posao :osmeh:
Primetio sam da kada kosim kupinu i ako ne pokupim sve često se prime takve reznice. Tako da sam siguran da je samo polaganje na zemlju dovolojno da se ozili i da tu novu sadnicu na prolece preneseš na željeno mesto.
Ja ih berem za slatko (najbolje na svetu) a ove sam hteo da od njih pokušam napraviti kupinovo vino. Mada zbog suše su i ako ih ima dosta sitne.

Deda Lala

Član
Učlanjen(a)
3 Jan 2010
Poruka
1.171
Некултивисане или дивље купине имају с економске позиције високо место јер су веома исплативе за гајење.Роде мање од култивисаних али им је цена у продаји виша па се дође на скоро исто.Имају и трње па је то што многе одбија од гајења истих.Немају скоро никаквих наметника и болештина па има и мање трошка у нези и заштити.Ако се гаје у плантажном виду морају се ђубрити,појити водом,орезивати.Биљни остаци су погодни за ложење и за роштиљ.Од зелених резница се прави компостни чај који се меша с копривом и хајдучком травом.Трње у ватри уме и да не изгори сасвим па на то обратите шажњу.
С медицинског становишта корисније су далеко више него њене култивисане рођаке .

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.731
Hvala Deda Lala...ne nisam mislio da ja to "gajim" nego pored moje parcele ima svakojakog rastinja...pa planiram da presadim tu krupnu divlju kupinu...čisto da mi bude bliže...E , sad, ne znam da li će presađivanjem ona izgubiti te svoje karakteristike...ko zna koliko dubok koren ona ima na tom mestu i odakle crpi tu snagu...

kurjakbb

Član
Učlanjen(a)
24 Jan 2015
Poruka
515
Siguran sam da presadjivanjem nece nista izgubiti. A sto se tice korena,mislim da je to biljka sa najduzim korenom u odnosu na stablo. Kod mene po medjama koren se prostirao i preko 30 metara gde su izbijale nove sadnice.

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
7.686
Zna li neko da li postoji na našim prostorima možda organizovan otkup divlje kupine ? Verujem da bi proizvodi napravljeni isključivo od nje našli brzo put do kupaca.

Vrh