Dezinfekcija semena pred setvu (pasulj,beli luk)

misoo83

Član
Učlanjen(a)
26 Okt 2010
Poruka
470
Jel treba da se radi i na koji nacin dezinfekcija semena pred setvu (pasulj,beli luk) :sta:

nikola_VUK

Član
Učlanjen(a)
31 Avg 2010
Poruka
1.597
Ima neki prašak koji se rastvori u vodi i onda se u to potopi luk, ali ako je za sebe ja to ne radim pa neka ga jede crv, biće malo za mene malo za njih.

lepenica

Član
Učlanjen(a)
15 Apr 2011
Poruka
59
Arpadzik luka se potopi u rastvor konfidora1 kubik n a10 l,ostoji 5 min i onda saditi,karenca 28 dana!Provereno!!!!

dubansr

Član
Učlanjen(a)
28 Jul 2011
Poruka
1.078
Ja sam cuo da moze da se potopi u bilo koji fungicid (mangokal primer) u nekoliko litara vode i ostavis seme u toj vodi desetak minuta i to je to a sad dali je to tacno ne znam,ako moze tako napisite :DD

bambi007

Novajlija
Učlanjen(a)
20 Jan 2013
Poruka
20
iz mog iskustva najbolje mi se pokazao [h=1]Prestige FS 290[/h]Prestige FS 290 je sistemični insekticid i kontaktni fungicid za tretiranje gomolja (sjemena) krumpira.Koristim ga za tretiranje semena kukuruza i pasulja

reggacci

Član
Učlanjen(a)
7 Dec 2011
Poruka
794
Najjednostavnije je raditi dezinfekciju kausticnom sodom u zavisnosti od vrste semena koncentracija se radi od 1-2%

gumar

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2009
Poruka
202
Ne igrajte se sa zivom sodom ????
Bolje neka ga jedu crvi.
Ako ipak koristite sodu dtrogo se drzite uputstva i sto dalje od djece ,kuce i posao prepustite tasti

Pseudomonas

Član
Učlanjen(a)
22 Maj 2014
Poruka
113
Pasulj, krastavac, grasak, paradajz, dinja, kukuruz (naravno onaj koji vec nije tretiran) se mogu tretirati vodonik peroksidom koji se moze naci u svakoj apoteci. Odnos 1:2 (peroksid:voda). Apsolutno jedan od najboljih nacina sterilizacije semana ovog tipa. Seme u proseku drzati potopljeno u rastovru oko 5 minuta - ne duze. U suprotnom, moze se desiti pucanje semena. Ovaj vid sterilizacije opne semena se koristi u laboratorisjkoj praksi kao i varikina - koju zbog svog sastava ne preporucujem u ovom slucaju.

Naravno ova metoda je daleko sigurnija od kupovine raznih praskova i hemije. E sad, seme se lepo sterilise i zaseje u zemljiste koje je izvor ogromnog broja za biljku patogenih spora gljiva, bakterija i virusa pa se cini da sterilizacija semena nije pomogla - to se mora uzeti u obzir.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

I da dodam. Luk nema potrebe sterilisati ali npr. kada je u pitanju krompir, ukoliko se sadi (za one koji to rade) po pola krompira - ljudi cesto veci krompir preseku na pola pa sade polovine, izgleda kao uzaludan posao ali je potrebno da nakon svakog presecanja krompira sterilisati noz-secivo (na otovrenom plamenu par sekundi). Na ovaj nacin sprecava se da ukoliko je jedan krompir zarazen, to prenesemo na ceo zasad, sto je vrlo realno da se desi. :bravo:

stole77

Član
Učlanjen(a)
20 Dec 2011
Poruka
1.126
Najjednostavnije je raditi dezinfekciju kausticnom sodom u zavisnosti od vrste semena koncentracija se radi od 1-2%
Да ли је после потребно испрати водом и осушити или само оставити да се осуши?
----
Ако би радио у калијум перманганату да ли би исто било од 1 до 2 одсто?

zokidogo

Novajlija
Učlanjen(a)
7 Okt 2013
Poruka
20
Jel sejao neko pasulj? Uzeo sam na NS institutu i pise da je seme tretirano. Da li je neko koristio neki preparat?

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
7.640
Pa ako piše da je tretirano, onda verovatno jeste i nema potrebe za dodatnom zaštitom. Jedino ako nije tretirano, bilo bi dobro da se zaštiti od insekata koji su pretnja u prvoj fazi rasta pasulja (mada ih ne znam koji bi bili).

Vrh