Da imate dovoljno para koji traktor biste kupili

Da imate dovoljno para koji traktor biste kupili


  • Ukupno glasača
    304
Traktor je kupljen iz Almexa a obojica pomenutih su bili kod mene. Objasnjeno mi je lepo sta i kako treba da radim iako je taj traktor prost k'o pasulj.

Filter reverzera je menjan, to sam vec kaz'o. Potisni filter hidraulike je menjan na 100 sati a usisni filter ce biti menjan na 1000 sati kad i svi ostali filteri ponovo.

Svrni u Gospodjince, da popijemo nesto i da prodiskutujemo malo.
 
moj izbor
300-pflug_1280_sc1759.jpg
 
Jos uvek ne mogu novu temu pokrenuti pa bih pokusao ovde pitati. Ako nije mesto vi brisite ali mi otvorite novu temu :)

Neko rece da je CLAAS ARION 420 moze da radi 200 ha sve (oranje, sejanje, prskanje itd.). Nas par se udruzilo sada pa smo povecali povrsinu koju radimo i treba nam nov traktor (malo pameti i jos ponesto...). E sad mi se nadamo da cemo u dogledno vreme (2-3 god) doci do 200 ha koje cemo obradjivati pa razmisljamo koji traktor bismo uzeli. (ovo sto imamo je staro gvozdje). Da li jedan takav traktor to moze da izgura? Mi smo gledali neki od oko 130KS sa kojim bi bili mirni (dole pisu zelje i snovi), ali u tom slucaju nam teba i jedan manji do 80KS. Mislite li da mozemo uzeti jedan koji bi nam radio sve na toj povrsini? (start nam je 100 ha)

E sad voleli bi: Fendt, JD, MF...mogli bi Case, Class...a mozak kaze ne sherite vec vec uzmite Belarus :)
 
@Augustus

Uzmite neki veliki Belarus ,1221 ili 1523 (ako imate priključke) i jedan od 80KS (820) i mirni ste. Kad se nešto i pokvari održavanje je jednostavno i dosta jeftinije a oba bi vas koštala otprilike kao jedan zapadni od 120-130KS.
 
@augustus

Ako vas ima bar 2 sofera onda nemate potrebe za traktorom jacim od 100KS za povrsinu od 100 do 200ha i da radi bukvalno sve. Ja sa traktorom od 102KS radim sve sem paranja, prskanja i kosenja posto jos nisam resio uske tockove (za kosenje mi je mala kosacica) a nije mi ni hitno ali mislim da ce dogodine raditi bas sve.
 
@augustus
Slazem se sa @Bubu. Nema potrebe da investirate u skup traktor, ako imate vise sofera. A ima vas sigurno bar dvojica ako ste se udruzili. Uzmete MTZ 90/105ks ili YTO 90ks da vam bude jedini traktor. Opremite ga sa dva para guma i napred. Ako imate veci budzet, onda ista ta snaga samo nesto zapadno.
 
50 i koji hektar sa traktorom od 102 ps koji radi bas sve, oranje tanjuranje sijetva prskane spartanje i pravim 450-500sati godisnje, fali jos hektara:osmeh:, po meni bi radio i 100 ha bez problema a onda bi bio iskoristen bas pravo, kolega ima 2650jd i radi sa njim 103 ha isto sve mada ima 539 uz njega ali ovaj radi sve, jeste da neispada iz njega ali moze se kada je vrime pogodno odradi se sve...
 
da imam neke vece pare,kupio bih najverovatnije deutz-fahr neki od 100-110 ks(ajde da budem malo skromniji,da ne kazem bas fendt). mada,realno,bio bih zadovoljan novim belorusom(kupio sam polovnog),samo kada bi jos imao onaj sistem napred-nazad,reverzer se valjda zove, i jos tako neku olaksicu u radu. velika prednost belarusa-jeftino odrzavanje
 
@tomybrzic

I ja radim otprilike toliko zemlje ali moj traktor jos vuce presu i radi malo i usluzno, napravio sam 750 i neki sat za tacno kalendarski godinu dana.
 
Za 200 ha dva traktora nisu dosta.Npr sada treba uhvatiti vreme izmedju kisa da se prska,(tu trebaju dva traktora da bi se sve odradilo na vreme zar ne?)moze se poceti sa spartanjem suncokreta,soje,kukuruza(jedan traktor treba za ovu operaciju).Uzgajanje secerne repe ovde nisam pominjao jer za nju treba takodje da vezes jedan traktor.50-70 ha sa jednim traktorom to prolazi a i tu treba jedan "potrcko" ali kad se predje 150 ha onda na onih 50-70 ha racunajte da su potrbni bar 1,5 traktora.Ipak tu ima posla i posla,i za traktore i za ljude.
 
Van svake pameti i ne rentabilno je voziti traktor preko 50ks u setvi,spartanju,prskanju,nekom lakom transportu,i apsolutno se slazem sa MONTOJOM na 100ha 3 traktora da ne razmisljas.Takodje ta 3 traktora mogu i 200ha da rade.
 
Ako je sejalica 6/8/12 redi zasto bi bilo neisplativo traktor veci od 50ks? Traktor od 90-120ks je idealan za sve poslove samo mora imati odgovarajuce prikljucke.
 
Ma za do 100kj jedan tipa Case od 60 ili 65ks za sve poslove i jednu drtinu tipa IMT560,R65,MTZ neki da pomognu u oranju ako zapne ili u spremanju dok onaj seje ovaj ide ispred drljacom-spremacem,kad se prska ovaj drtina vuce vodu i hemiju.
 
Ako je sejalica takva onda ok,cak i 6-o rednu nosi mali traktor ,ali pisao sam otprilike za ono sto vecina poseduje.
 
Na te površine se ne isplati ići na manje od dva traktora nikako, bar po mom mišljenju. Jedan od 80-100KS to u osnovi može sve da odradi ali mu je potrebno dosta dodatne opreme - uski točkovi i veliki priključci što sve jako mnogo košta. Uz jedan mali traktor koji bi mogao da nosi 6-redu sejalicu, prskalicu od 10m, solidan špartač, veliki bi odradjivao oranje i ostale teže poslove, dakle ono što je i NA naveo. Problem takve kombinacije je u tome što u slučaju problema sa velikim traktorom mali u težim poslovima ne može da odradi apsolutno ništa (oranje, spremanje) jer su svi ti priključci prilagodjeni velikom a ne isplati se imati i sve te manje priključke i za mali traktor. Odluka o kupovini mašina je, prema svemu što se ovdje može pročitati, daleko od lake, posebno kada se tome dodaju i sve nestabilniji vremenski uslovi na koje nailazimo svake godine, visoka cijena goriva i održavanja. Zbog toga se slažem sa NA oko njegovog prijedloga - jedan "manji" traktor od 60-65KS (po mogućnosti sa prednjom vučom jer ona čini mašinu daleko sposobnijom) koji bi radio sve poslove i jedan od 80-90KS koji bi "uskakao" u ekstremnim situacijama. U takvim klasama snage priključci su relativno zamjenjivi, jedan 2x14" ravnjak i jedan 2+1 obrtač (ako ima potrebe za njim), spremač od 3m koji se lako prolagodi manjem traktoru skidanjem odredjenog broja S-opruga ili RD od 2.5m koju mogu da nose oba traktora, prskalica od 800L koju mali duplak od 65KS sa tegovima naprijed može da nosi bez problema dok mu veliki traktor odradjuje logistiku, jednoredni silokombajn koji takodje mogu da nose oba traktora zavisno od toga koji je od njih brži u transportu...sve u svemu, traktori u ta dva ranga snaga su optimalni po potrebnim priključcima, potrošnji, održavanju (npr. nisu im potrebne jako velike gume kakve koriste traktori od 100+KS), moguće je imati i duple priključke jer ni oni nisu preskupi u tim veličinama a takva dva traktora sa dva šofera mogu da odrade strašno mnogo. Što se održavanja i cijene tiče, prednost za izbor velikog traktora svakako spada na MTZ i tu bi optimum bio npr 820, 892 ili 952 dok bi "manji" traktor mogao da bude npr. IMT 565 ili neki drugi polovnjak u tom rangu, naravno sa kompletom uskih guma za medjurednu obradu i prskanje.
 
Nazad
Vrh