CENE PRIPLODNIH GRLA I gde ih nabaviti

Ја учествујем у овој теми и не обраћам се само Вама, ако је неки неспоразум, жао ми је.........


img8618.jpg
 
Znaci ako kupim formiranu kozu za 500 e, koja navodno daje 5 l mleka, dovedem je na moje jasle i ona da 2.5 l , ja sam kriv a ne prodavac. Moje jasle ne valjaju ? Pa ne bih ja bas tako presao preko toga. Za jare moze da prodje ta fora sa jaslama,odgojom...
 
Znaci ako kupim formiranu kozu za 500 e, koja navodno daje 5 l mleka, dovedem je na moje jasle i ona da 2.5 l , ja sam kriv a ne prodavac. Moje jasle ne valjaju ? Pa ne bih ja bas tako presao preko toga. Za jare moze da prodje ta fora sa jaslama,odgojom...

Kada je u pitanju tolika suma (500 e), onda bi trebalo ići na mužu i ujutro i uveče, bar dva-tri dana.Pa ako se pomuze navedena količina mleka onda trgovina.
 
Znaci ako kupim formiranu kozu za 500 e, koja navodno daje 5 l mleka, dovedem je na moje jasle i ona da 2.5 l , ja sam kriv a ne prodavac. Moje jasle ne valjaju ? Pa ne bih ja bas tako presao preko toga. Za jare moze da prodje ta fora sa jaslama,odgojom...
Ja kad sam pricao o odgoju nisam mislio konkretno na jasle vec na ono sto je u njima. Na zalost sam previse cesto video gladnih zivotinja u Srbiji i sto je najgore odgajivac misli da radi sve kako treba. Ima odgajivaca koji svoj posao rade kako treba ali je manje njih nego onih drugih. Zato sam pored jasala spomenuo i znanje. Da bi neko vozio formulu 1 nije dovoljno samo da neko kupi formulu i sa time je zavrsio sve i moze da vozi kao Sumaher. Malo sam izkarikirao situaciju. Zivotinje sa visokim genetskim potencijalom lose prastaju propuste u gajenju.
 
Горштак,
честитам на признању - освојеном првом месту.
А организатору такмичења критика: по тексту дипломе се једино може закључити да је Гачевић Милан освојио прво место у категорији овнома - јер тако пише, а требало би да се диплома додели власнику Гачевић Милану (пише се у дативу, а не у номинативу) чије се грло (навести које по броју) такмичило у категорији овнова.

Још једном честитајући молим уваженог власника да нам постави слику победника.
 
Poslednja izmena:
И ја сам се нашалио на свој рачун пред комисијом и скренуо им пажњу, али......
Ево и данас сличан пример, поново први и поново диплома.......
На жалост немам још слика са изложбе, али имам од пре неколико дана..........

dip.jpg


Имате једну слику на прошлој страни


img8168.jpg
 
Dobro vece odgaivacu ovog stada mogu vam ric da imate ovna prva klasa ma takvo nesto nisam ni vidio.Recimi prijatelju jel on prvi put medzu ovog predivnog stada reci mi koje sve rase su tu prisutne.Zamolio bi te da gaslikas jos koji put pa ,okaci te slike pozdrav prijatelju samo napred cao.
 
AWASSI OVAN-AMF-Selekcioni centar ,Kumanovo Makedonija

2ic9zsk_th.jpg


2ic9zsk.jpg


Cene rasplodnog materijala su jako varijabilne kategorija. Zavisi naravno od ponude i potraznje, od kvaliteta samog rasplodnog materijala ,od dokumenata koje ih prate(pedigre,pro geno test, perfomans test, geomska tipologizacija,od uzrasta na koje se grla prodaju i jos drugih faktora.
U Evropi se jagnjad od 3-5 meseci krecu od najnize cene od 250 eur, dosta cesto oko 400-500 eur sto bi moglo da se uzme i kao postena cena za solidna grla ,dok elitna grla idu mnogo vise 800-2000 eur po grlu. U principi su muska grla mnogo ,najmanje duplo skuplja od zenskih sto je i razumljivo.
Iz izraela je izvezen awassi ovan cuvene selekciske top kvalitetne linije Amir po neto ceni od 12 500 eur ...no to svakako nije neka prosecna cena po kojoj se nabavljuje rasplodni materijal.
Na ovo cene svakako treba dodati ostale troskove uvoza; specijalni transport,papirologija,dozvole i svakako karantin.
Kosta ali i vredi ,to je ipak jako isplatljiva investicija bez koje se savremeno ,profitabilno ovcarstvo tesko moze zamisliti.
"Koliko para toliko muzike" rece neko mudar.
 
Dodaj na ovu cifru i obavezno osiguranje jer svasta moze da mu se desi i u transportu i kasnije,iste stvari mu mogu nauditi kao i onom sto kupimo na pijaci za 100 evra.
 
Pozrav za sve sa Foruma,
interesuje me kako doći do kvalitetnih priplodnih grla Safolka i Burskih koza, Burske koze već uzgajam pa sam zainteresovan za uvoz "svježe krvi",
što se tiče Safolka planiran da oformim manje stado pa ako neko sa foruma zna kako doći do kvalitetnih priplodnih grla bio bi jako zahvalan..?
 
Не би се сложио са Вама. Знате, проблем је у томе што би сви имали добру намеру, али би бојим се на намери остали. Из простог разлога зато што код нас сви знају најбоље како треба радити. А за то одгаивач - продавац, не може да гарантује.
Погледајте, молим Вас, код појединих одгаивача расних паса који то раде озбиљно и професионално. Купо-продајни уговори, вет. анализе и уверења, пасоши, педигреи, ДНК анализе... све што је потребно, па и гаранција - али само за оно шта сам Вам написао. Неговање, васпитавање... то је ствар купца и за то (и последице тога) узгаивач-продавац, не може да гарантује. Шампион се не рађа, као такав, он се прави (ствара) - власник то ради.

Malo pretresam net po povodu ovaca pa rekoh da iskomentarisem vas post.Sa rasnim psima zanimam se od 2003 godine pa sve do prije dvije godine tamo unazad,tada sam rasprodao sve svoje pse,ovce ,i otisao trbuhom za hljebom sto bi rekli kod nas.Danas sam opet tu -svoj na svome ,pobjegao sam iz tog prokletog grada u selo i hocu opet da sebi nabavim ovce i pse.Dakle,odgoj pasa je veoma skup hobi/projekat kako juce tako i danas.U tom poslu morate biti naklonjeni nekom klanu,obicno su lideri klana bogate cikice ili kinoloske sudije,nerijedko i presednici tkz klubova pojedinih rasa pasa.Ako se u pocetku ne prilagodite Vas nema ,Vi necete Nikada izgraditi svoju kinolosku karijeru na nekom odredjeno podruciju (recimo zemlje poput eks juge..Srbija npr).Znaci ostaje vam da radite kao samostalni strijelac,da radite selekciju onako kako mislite da je najbolje i uz to morate voditi borbu protiv odgajivaca iz nekih od pomenutih klanova.Zasto moramo voditi borbu protiv tkz "vrhunskih odgajivaca"?Borba se mora voditi jer ti tkz vrhunski odgajivaci koriste Sve samo da bi bili apsolutni gospodari trzista.Cijene stenaca idu do 1000 - 1500 ojro.Nesto slicno vidim i kod odgajivaca ovaca koji pokusavaju putem prezentacije rodovnika ili izlozbi da uzmu novac,malo vise nego sto zaista roba vrijedi.To je klasicni nacin zatupljivanja musterija jer to znam odlicno kao odgajivac.Recimo pojavi se musterija i vi mu prvo servirate pricu o legendarnim predcima,borcima koji su dominirali nad drugim protivnicima,odlicnog eksterijera i t d.Zatim mu poturite pod nos pedigre i prsto ukazete na "RKF" (Ruska kinoloska Federacija).Na kraju drmnete visoku cijenu i zavrsavate posao.Ako treba kupoprodajni ugovor nije problem,snimci kukova i to nije problem jer vi za nekoliko stotina ojro kupite sefa neke vet klinike a kamo li neki papir.Znaci sve ima i krecete da radite ali samo dokle postavlja se pitanje.Kao pravilo trziste se brzo prezasiti ,cijene padnu nisko jer svaka nazovi shuga koja nije ulozila ni crno ispod nokta hoce biti odgajivac,hoce svoj dio kolaca.Tako je i sa Svim rasnim Zivotinjama.

Licno mislim da je pretjerivanje oko tih cijena koje iznose 300,400,500 ojro i ta klasicna prica o selekciji i njenom ulaganju.Prosao sam kroz to i znam sta pisem (za ovce mislim)
.

Srdacan pozdrav !

P.S. Genetika je cudo nevidjeno i niko nema vlast nad njom.Ne postoji nikakav udzbenik u kojem pise kako doci do apsolutnog kvalitetnog grla pa bila ona ovca,krava ili rasni pas.Postoji osnova znanja i sreca, sve ostalo je shuplja prica koja ima za cilj napuniti dzepove.
 
Poslednja izmena:
Malo pretresam net po povodu ovaca pa rekoh da iskomentarisem vas post.Sa rasnim psima zanimam se od 2003 godine pa sve do prije dvije godine tamo unazad,tada sam rasprodao sve svoje pse,ovce ,i otisao trbuhom za hljebom sto bi rekli kod nas.Danas sam opet tu -svoj na svome ,pobjegao sam iz tog prokletog grada u selo i hocu opet da sebi nabavim ovce i pse.Dakle,odgoj pasa je veoma skup hobi/projekat kako juce tako i danas.U tom poslu morate biti naklonjeni nekom klanu,obicno su lideri klana bogate cikice ili kinoloske sudije,nerijedko i presednici tkz klubova pojedinih rasa pasa.Ako se u pocetku ne prilagodite Vas nema ,Vi necete Nikada izgraditi svoju kinolosku karijeru na nekom odredjeno podruciju (recimo zemlje poput eks juge..Srbija npr).Znaci ostaje vam da radite kao samostalni strijelac,da radite selekciju onako kako mislite da je najbolje i uz to morate voditi borbu protiv odgajivaca iz nekih od pomenutih klanova.Zasto moramo voditi borbu protiv tkz "vrhunskih odgajivaca"?Borba se mora voditi jer ti tkz vrhunski odgajivaci koriste Sve samo da bi bili apsolutni gospodari trzista.Cijene stenaca idu do 1000 - 1500 ojro.Nesto slicno vidim i kod odgajivaca ovaca koji pokusavaju putem prezentacije rodovnika ili izlozbi da uzmu novac,malo vise nego sto zaista roba vrijedi.To je klasicni nacin zatupljivanja musterija jer to znam odlicno kao odgajivac.Recimo pojavi se musterija i vi mu prvo servirate pricu o legendarnim predcima,borcima koji su dominirali nad drugim protivnicima,odlicnog eksterijera i t d.Zatim mu poturite pod nos pedigre i prsto ukazete na "RKF" (Ruska kinoloska Federacija).Na kraju drmnete visoku cijenu i zavrsavate posao.Ako treba kupoprodajni ugovor nije problem,snimci kukova i to nije problem jer vi za nekoliko stotina ojro kupite sefa neke vet klinike a kamo li neki papir.Znaci sve ima i krecete da radite ali samo dokle postavlja se pitanje.Kao pravilo trziste se brzo prezasiti ,cijene padnu nisko jer svaka nazovi shuga koja nije ulozila ni crno ispod nokta hoce biti odgajivac,hoce svoj dio kolaca.Tako je i sa Svim rasnim Zivotinjama.

Licno mislim da je pretjerivanje oko tih cijena koje iznose 300,400,500 ojro i ta klasicna prica o selekciji i njenom ulaganju.Prosao sam kroz to i znam sta pisem (za ovce mislim)
.

Srdacan pozdrav !

P.S. Genetika je cudo nevidjeno i niko nema vlast nad njom.Ne postoji nikakav udzbenik u kojem pise kako doci do apsolutnog kvalitetnog grla pa bila ona ovca,krava ili rasni pas.Postoji osnova znanja i sreca, sve ostalo je shuplja prica koja ima za cilj napuniti dzepove.

Mislim da za cenu niste upravu, ja bih platio papreno za dobru jediku a da nepricam o novoj linije, naravno moze i uvoz cena ovnova je vecinom u eu od 1200eu do 5000eu, dviski 500eu pa nagore, prevoz od 3000-5000eu a gde je karantin i ostalo, znaci ako covek ulozi ovoliko u uvoz i treba imati te cene, garancija nema iz prostog razloga jer odgajivac prodaje jagnje ili siljeze a ne jasle i negovanje,
 
Petković Miroslav,
хвала Вам за Ваш коментар на мој пост, будући да то говори да је он актуелан још и данас.

Сматрам да је свако слободан да оде на пијацу и купи козу/овцу коју хоће и то за мале паре. А ако неко жели да купи нешто квалитетно (право приплодно грло, а не месо), са познатим (и још страним) пореклом, сматрам да је поштено то и да плати, јер је неко други у то улагао (новац, знање, време...). Када будете то и Ви реално успели и то будети одржавали у изванредном стању бар 3-4 године, апсолутно сам уверен, да ћете се слагати са мојим мишљењем.
 
Pozdrav svima! Vidim da je odavno poslednji post bio ali ipak moram ovo napisati. U potpunosti se slazem sa Pastirom! Ovo je vec treca godina, od kada sam krenuo sa ovcarstvom, da nisam prodao ni jedno grlo kao umaticeno i za priplod, iskljucivo ih dajem na glanje i odstranjujem ona glra koja vidim da su losa iz stada. Planiram tako jos 2019 godinu. Moram reci da je jako tesko ( u ovom trenutku ja imam 50 grla i 30 jaganjaca do kraja nove bice ih 80tak) ukoliko bi mi to bio jedini izvor finansiranja verovatno bih odustao pre godinu dana. Tako da nakon formiranja stada koje ja zelim i kada odlucim da pustim u prodaju prve zenske jaganjce mozete biti uvereni da ni jedno necu dati ispod 200 evra makar ih nikad ne prodao. Ja najbolje znam koliko sam znoja i truda ulozio da bi ih davo po nekim tamo pijacnim cenama! Uostalom ukoliko bude musterija svratila da pogleda pa mu je sve super samo znate ono malo cena skupa, ja cu ga rado uputiti kod mojih kosmija ima ih dosta koji "drze" ovce, siguran sam da ce dobiti povoljnu cenu!
 
Pozdrav svima! Vidim da je odavno poslednji post bio ali ipak moram ovo napisati. U potpunosti se slazem sa Pastirom! Ovo je vec treca godina, od kada sam krenuo sa ovcarstvom, da nisam prodao ni jedno grlo kao umaticeno i za priplod, iskljucivo ih dajem na glanje i odstranjujem ona glra koja vidim da su losa iz stada. Planiram tako jos 2019 godinu. Moram reci da je jako tesko ( u ovom trenutku ja imam 50 grla i 30 jaganjaca do kraja nove bice ih 80tak) ukoliko bi mi to bio jedini izvor finansiranja verovatno bih odustao pre godinu dana. Tako da nakon formiranja stada koje ja zelim i kada odlucim da pustim u prodaju prve zenske jaganjce mozete biti uvereni da ni jedno necu dati ispod 200 evra makar ih nikad ne prodao. Ja najbolje znam koliko sam znoja i truda ulozio da bi ih davo po nekim tamo pijacnim cenama! Uostalom ukoliko bude musterija svratila da pogleda pa mu je sve super samo znate ono malo cena skupa, ja cu ga rado uputiti kod mojih kosmija ima ih dosta koji "drze" ovce, siguran sam da ce dobiti povoljnu cenu!
Nebih da te razocaram, raspitaj se kako ide potraznja za kupovinu ovaca,velika ponuda a potraznje sve manje.
 
Sve mi je jasno. Ali makar isao protiv sebe ja necu odstupiti. Ne znam da li postoji neko udruzenje ovcara, ali smatram da definitivno treba da se usaglase i da jasno postave cene od kojih nema odstupanja, opste stanje u poljoprivredi i stocarstvu je katastrofalno, svi proizvodi se daju u bescenje, znate bez goriva i auta se moze ali bez hrane ne! Tako da ukoliko bude nekog udruzivanja oko ovakvih tema prvi cu biti tu! Ispricacu vam jos jedno iskustvo. Prosle godine sam kupio UMATICENO jagnje od coveka koji je kupio ovce od jednog poznatijeg ovcara. 180 evra je placeno jagnje, taj covek je kupio ovce po 220 evra. Ja se tada nisam razumeo toliko u ovce, i sada nisam ekspert ali ucim, uglavnom na kraju se ispostavilo kada je veterinar dosao kod mene, objasnio mi je da je to grlo u srodstvu ( gornja vilica bila mu je duza od donje) sto ja nisam primetio prilikom kupovine.To grlo je narvano zavrsilo na liniji klanja. Moja poenta je ako on moze da prodaje grla po 220 a znam da prodaje i za vecu ceu i to takva grla, zasto ja ne bih mogao da cenim svoja grla koja pazljivo biram i odgajam ih na taj nacin da vodim racuna o svim detaljima, Ja veterinara zovem kad mi ovca kine bukvalno :) Razumeo sam odlicno vasu poruku, ali ukoliko postoje ljudi koji zele za sebe da nabave kvalitetna grla onda neka to i plate!
 
Nazad
Vrh