Cene junadi i gotovih bikova

Papir je cudo i trpi sve , i kad neko ko nema veze sa poljopr. uzme papir i pocne da racuna ispadne da bi mi trebali da zivimo ko Rokfeler.
Ali ono sto ne moze da se stavi na papir je rizik ove proizvodnje , sto kaze Steva a "uginuca"?
Evo i sami procenite moju "dobit" ove godine.
Kupim prosle godine u septembru 10 kom.teladi za jesenju turu , peti dan po dolasku u stalu 2 se pocnu naprezati ,i posle vise od 2 meseca raznih terapija danonocnog dezuranja i pazenja ko male dece jedan ugine a drugog prekoljem.
Placeni 535e na izgled extra roba ali pod falinkom,dosli iz jedne stale i samo se pitam cime ih je on hranio.
 
bikovi od cikaaca nisu debeli ali po rogovima i glavama kao i po kostima imaju tu kilazu. U usluznom tovu se pre koristila samo slama ali su zato junad jela najkvalitetniji koncentrat i trosila su oko 800kg do tone po utovljenom biku.
Sto se tice tova junadi, najbolje rastu i napreduju zastarci ili telad star 4-5 meseci koja su mrsava i razvila burag a mase su 180 do 200kg. Oni ne prolaze mrsavljenje jer su skinuti sa mleka a u tih 2-3 meseca prosli su onu fazu stagnacije koja se javlja kada kupite tele od 150kg staro 2 meseca koje nista sem mleka nije uzimalo.
Tritikale ima 12% proteina dok kukuruz ima samo 8% pa vidite moze li se utoviti june na njemu bez kukuruza ili nemoze
 
Koliko su krave i junice za klanje, a i bikovu malo svezije cene?
informacija od jutros simentalci 2 evra, a holstajni 1.7 ako nisu mrsavi, a kod drugog mesara simentalci isto holstajni od 1.8-1,95 u zavisnosti od robe.

Inace pazario sam ovih dana i dva simentalska teleta, jedno po 3evra na Obrenovackoj pijaci ekstra kvaliteta, a drugo sam kompenzovao za nazimicu tesku oko 110kg i 170 evra tele je tesko oko 150 kg. Inace nakupci u Obrenovcu placaju do 3.3 evra po kg za telad. Ne znam kome ih dalje prodaju, kad je na proslom Rumskom vasaru moglo da se bira tele po 3 evra.
 
Tacno,bitno da su funkcionalne.Samo me interesuje,da li moze da dodje do glavljenja junadi dok su manja,ukoliko pokusaju da uskoce kroz otvor.
 
Ma jok gde da uskoce, gledano sa strane gde bikovi stoje do najnize tacke ima 55cm to je za malu telad visoko, u drugoj stali su mi obicne jasle i tamo samo skacu ovde ne, ovde im se tacno dozira hrana tako da ne mogu da otimaju jedan od drugog.
 
Takodje je alka gde se kaci lanac podesena tako da kad bik stoji lanac je skoro pa zategnut, pravo ne moze da udje jer mu udaraju ramena a da uskoci ne moze zbog lanca, meni su izasle dve ture iz ove stale i dosad nikakvih problema, nijedan nije usao cak ni telad
 
Nazad
Vrh